Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poradna: Mohou mi opakovaně prodlužovat termínovanou smlouvu?

aktualizováno 
Náleží zaměstnanci za práci o svátcích příplatek ke mzdě nebo náhradní volno? A jak je to s prodlužováním pracovní smlouvy? Na otázky čtenáře odpovídá advokát Jan Kozubek z právnické firmy Becker & Poliakoff.
Pracovní poměr na dobu určitou je možné uzavřít až na tři roky. Ilustrační snímek

Pracovní poměr na dobu určitou je možné uzavřít až na tři roky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jsem zaměstnán na plný úvazek jako člen operního sboru v divadle. Máme šestidenní pracovní úvazek, pracujeme o sobotách i nedělích, za tyto dny dostáváme příplatky. Představení i zkoušky máme také ve státní svátky, ale už bez příplatků a bez náhradního volna. Je to tak v pořádku?
Zákoník práce nabízí dvojí možnost kompenzace za práci ve svátek. Jednak poskytnutím náhradního volna, a to v rozsahu práce konané ve svátek. Takové volno je třeba poskytnout do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek, popřípadě i v jiné době, která musí být dohodnuta. Za dobu čerpání náhradního volna se výdělek nekrátí.

A druhá možnost?
Ta spočívá v dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, že místo náhradního volna bude pracovníkovi poskytnut příplatek ve výši průměrného hodinového výdělku za každou hodinu práce ve svátek. Pro úplnost ještě uvádím, že pokud byste ve svátek přece jen nepracoval a tento svátek by připadl na váš obvyklý pracovní den, obdržel byste plat, jako byste pracoval, tedy ke krácení mzdy by nedošlo. Zatímco výkon práce ve svátek z důvodu účasti na představení je na místě a je opodstatněný, otázka je, zda i zkoušky je třeba za každou cenu organizovat rovněž ve svátky.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit. Aktuální volné pracovní pozice na jobDNES.cz.

A jak je to s termínovanou smlouvou? Jsem zaměstnán již sedmý rok bez přerušení a pracovní smlouva je mi neustále prodlužována.
Uzavírání termínovaných smluv neboli pracovního poměru opakovaně vždy na dobu určitou po uplynutí předchozího období je sice možné, ale s podmínkami. Od 1. ledna 2012 platí nová úprava (obsažená zejména v § 39, odstavci 2 zákoníku práce), která by se dala shrnout do těchto bodů:

1. Pracovní poměr na dobu určitou je možné uzavřít až na tři roky.
2. K opakování (prodloužení) pracovního poměru na dobu určitou může dojít jen dvakrát, a to vždy maximálně o tři roky.
3. Možnost uzavírat pracovní poměr na dobu odůvodněnou vážnými provozními důvody či zvláštní povahou práce byla zrušena. To někteří zaměstnavatelé přijali s nelibostí. V parlamentu se nyní připravuje novela zákoníku práce, která by to znovu umožnila.
4. Další sjednání pracovního poměru na dobu určitou mezi stejnými stranami je nyní umožněno, ale až po uplynutí tří roků od skončení předchozího pracovního poměru.

Takže postup mého zaměstnavatele je v rozporu se zákoníkem práce?
To, že prodlužuje pracovní poměr vždy na další období, k čemuž dochází již po dobu sedmi let, se jeví v rozporu s ustanoveními zákoníku práce. Ten v takovém případě dává zaměstnanci možnost, jak tento protiprávní stav napravit. Pokud se domnívá, že pracovní poměr na dobu určitou je sjednán v rozporu s § 39, odstavce 2 zákoníku práce, musí před uplynutím sjednané doby písemně oznámit zaměstnavateli, že trvá na tom, aby byl dále zaměstnáván. Doporučuji mít doklad o doručení.

A pokud takové oznámení podám?
Pracovní poměr na dobu určitou se změní na dobu neurčitou, aniž je nezbytné k tomu uzavírat dodatek k pracovní smlouvě. V případě pochybnosti, že byly splněny podmínky, které takový postup umožňují, mohou jak zaměstnavatel tak zaměstnanec podat návrh k soudu, a to nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Emil Škoda
Slavný Emil Škoda mlátil zaměstnance holí, když zpomalili v tempu

Emil Škoda patří k nejslavnějším českým podnikatelům. Díky své mimořádné pracovitosti, vizi a nadání pro obchod vytvořil podnik, který neměl v Evropě 19....  celý článek

Ilustrační snímek
Kdy se za výuku cizích jazyků na pracovišti vyhazují peníze bez efektu

„Investice do vědění nesou nejvyšší úrok,“ prohlásil kdysi Benjamin Franklin. Možnost studia jazyků je pracovní benefit, který se každému zhodnotí. Jenomže ne...  celý článek

Ilustrační snímek
V cizině pracují tisíce Čechů. Jak musí řešit daně, odvody a penzi

Stále více Čechů odjíždí za prací do zahraničí. Jsou to lékaři, úspěšní manažeři, čerství absolventi, ale i řemeslníci, dělníci a lidé využívající sezonní...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?
Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?

Tak se stále více zdá, že o osudu elektromobility nebude rozhodovat spotřebitel přímo, ale přes své volené zástupce. Ji... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.