Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční příspěvek výměnou za rodný list. Je to v pořádku?

aktualizováno 
Zaměstnavatel nechce vyplatit příplatek za narození dítěte. Jak postupovat, radí advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.

Požadavek zaměstnavatele na předložení rodného listu dítěte není nic mimořádného či neobvyklého. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnavatel si dal do interního předpisu bod: příplatek za narození dítěte. Pro jeho uznání si ovšem nárokuje kopii rodného listu dítěte, tu jim nechci dát. Zaměstnavatel argumentuje tím, že kopii potřebují jako doklad pro finanční úřad, že příplatek vyplatil oprávněně. Ale na finančním úřadu mi řekli, že to není potřeba.
Požadavek na předložení rodného listu dítěte není nic mimořádného či neobvyklého, zejména pokud zaměstnanec požaduje daňovou slevu na dítě. V případě kontroly ze strany finančního úřadu je tento dokument průkazným dokladem a není třeba jiným způsobem finančnímu úřadu dokazovat, že zaměstnanec má na slevu nárok.

V případě, že byste tuto slevu nepožadoval, myslím si, že by zaměstnavateli mohlo postačovat, pokud byste mu předložil rodný list jen k nahlédnutí, případně k pořízení výpisu relevantních údajů.

Ale pokud zaměstnavatel trvá na předložení kopie rodného listu a nespokojí se jen s tím, že do něj nahlédne, myslím si, že není důvod této žádosti nevyhovět. Zaměstnavatel má povinnost i tyto osobní údaje zpracovávat způsobem uvedeným v zákoně o ochraně osobních údajů, takže zneužití bych se neobával. V případě zneužití hrozí zaměstnavateli vysoké sankce.

Jan Kozubek, advokát

„Pokud si zaměstnavatel ve vnitřním předpisu stanovil povinnost dodání kopie rodného listu dítěte, nic tím neporušuje,“ říká advokát Jan Kozubek.

A to si zaměstnavatel může takovou povinnost jen tak stanovit?
Domnívám se, že poskytnutí příspěvku na narození dítěte by mělo být spíše vázáno na fakt samotného narození dítěte a na doložení průkazným způsobem, že k této události došlo. Pokud si však zaměstnavatel ve vnitřním předpisu výslovně stanovil povinnost dodání kopie rodného listu dítěte, nic tím neporušuje.

Příspěvek na narození dítěte není daňově uznatelný náklad, takže firma ho hradí ze sociálního fondu, pokud u ní existuje, nebo ze zisku, proto patrně stanovila toto kritérium, které se může jevit jako zbytečné či přehnané. Z tohoto důvodu může připadat i argumentace kontrolou ze strany finančního úřadu jako nepatřičná, neboť vyplacením tohoto příspěvku se daňový základ firmy nesníží.

Co mám tedy dělat?
Doporučuji tedy, abyste se znovu pokusil jednatele či jinou odpovědnou osobu přesvědčit, že jim rodný list předložíte jen k nahlédnutí či pořízení výpisu a že by toto mohlo postačovat. Ale pokud s tímto ani napodruhé neuspějete, myslím si, že neexistuje vážný důvod zaměstnavateli kopii rodného listu dítěte nedodat. Bude uložen ve vaši osobní složce a při skončení pracovního poměru by vám mohl být i vydán.

V případě, že nehodláte příspěvek na dítě oželet a budete trvat na jeho vyplacení, k němuž dobrovolně ze strany zaměstnavatele nedojde, protože nebyla splněna podmínka, kterou si stanovil, nezbývá než předložit věc k rozhodnutí soudu. Ale asi si dovedete představit, jaká bude reakce zaměstnavatele na takové jednání.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

ČEZ s nadějí na slušnou dividendu

Kurzy.cz Energetická skupina ČEZ dnes představila svá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál loňského roku. Upravený čistý zisk vyš...

Najdete na iDNES.cz