Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chci podnikat na rodičovské dovolené. Nepřijdu o státní příspěvek?

aktualizováno 
Je možné začít podnikat na rodičovské dovolené? A co musí rodiče zajistit, aby nepřišli o státní příspěvek na dítě? Na dotazy čtenářky odpovídá advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff.

Částka rodičovského příspěvku, která může být z důvodu péče o dítě v rodině maximálně vyplacena, je 220 000 Kč. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jsem na rodičovské dovolené na čtyři roky. Do konce mi zbývá necelý rok. Teď se mi naskytla možnost podnikat. Nevím ale, zda nepřijdu o státní příspěvek. Jaká jsou omezení?
Rodičovská dovolená se zpravidla čerpá do 3 let věku dítěte. S dítětem je možno zůstat „doma“ až do 4 let jeho věku, rodič ale musí na tuto dobu požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna, což je tedy i zřejmě i váš případ.

Na rodičovské dovolené je situace v možnosti přivydělat si poněkud jednodušší než při mateřské dovolené. Je možné pracovat jak u současného zaměstnavatele, tak i zaměstnavatele jiného, a to v podstatě bez omezení. Je také možno si přivydělávat i samostatnou výdělečnou činností neboli podnikat na základě živnostenského oprávnění. Nicméně stále platí povinnost zajistit osobní, celodenní a řádnou péči o dítě, které je nejmladší v rodině, pokud nechcete přijít o příspěvek.

„Pokud rodič na rodičovské dovolené začne podnikat jako OSVČ, jeho činnost je považována za takzvanou vedlejší samostatnou výdělečnou činnost,“ říká advokát Jan Kozubek.

Jan Kozubek, advokát

Můžu dát dítě i do školky?
Pokud nemůžete celodenní a řádnou péči o dítě zajistit sama, například při práci z domova, musíte ji zajistit s pomocí jiné zletilé osoby - manžela, prarodičů, chůvy, případně dítě umístit do předškolního zařízení. Ale jen děti starší dvou let. Dítě mladší dvou let je možno do takového zařízení dát jen maximálně na 46 hodin v kalendářním měsíci.

Nevadí, že budu podnikat ve stejném oboru jako můj zaměstnavatel?
Pokud byste podnikala, tedy konala takovou výdělečnou činnost, která by byla shodná s předmětem činnosti vašeho zaměstnavatele, je třeba podle § 304, odst. 1 zákoníku práce, abyste si od něj vyžádala předem písemný souhlas. Na druhou stranu výdělečnou činnost, která by nebyla shodná s předmětem činnosti vašeho zaměstnavatele, můžete vykonávat v době rodičovské dovolené bez omezení.

Budu muset platit pojištění?
Pokud rodič na rodičovské dovolené začne podnikat jako OSVČ, jeho činnost je považována za takzvanou vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Tehdy mu vzniká povinnost platit pojistné na sociální pojištění. Ovšem jen tehdy, převýší-li jeho příjmy v kalendářním roce stanovený limit, který v roce 2015 činí 63 865 korun.

Hledáte novou práci?

Vybírejte z aktuálních volných pracovních pozic na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Využijte naší poradnu jobDNES.cz.

Zdravotní pojištění za rodiče na rodičovské dovolené platí stát, což ale platí jen u rodičů, kteří nemají žádné příjmy ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti. V případě, že začne osoba na rodičovské dovolené podnikat, stát za ni již zdravotní pojištění neplatí a OSVČ má povinnost si zdravotní pojištění platit sám. V prvním roce podnikání nemusíte platit zákonem stanovené minimální zálohy na zdravotní pojištění, ty doplatíte až po odevzdání daňového přiznání podle skutečně dosaženého zisku.

V současnosti beru státní příspěvek 3 800 korun. Je to v pořádku?
Rodičovský příspěvek je po dobu rodičovské dovolené vyplácen jednomu z rodičů, a to na nejmladší dítě v rodině. V zákoně č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, je stanovena celková částka rodičovského příspěvku, která může být z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině maximálně vyplacena, což je 220 000 Kč, není-li v zákoně stanoveno jinak. Takže pokud je této částky dosaženo ještě před dovršením 4 let věku dítěte, rodičovský příspěvek přestane být vyplácen.

Výše příjmu rodiče nemá dopad na výplatu rodičovského příspěvku, takže výdělečnou činností neztratíte právo na pobírání tohoto příspěvku. Pokud je rodič na rodičovské dovolené v délce trvání čtyř let, výše příspěvku činí 7 600 korun do 9. měsíce věku dítěte a poté 3 800 korun do čtyř let věku dítěte. Pokud je na rodičovské dovolené kratší dobu, výše příspěvku v jednotlivých měsících je vyšší.

Autor:



Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...



Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Zábavné školení pomáhá udržet zaměstnance. Začal s nimi časopis Playboy

Ilustrační snímek

Firmy se snaží udržet zaměstnance jak se dá. V době minimální nezaměstnanosti totiž těžko hledají náhradu za ty, kteří...

Naše práce je dřina, uchazeče to odrazuje, říká pekař

Meduna

Je brzy ráno, stojím v pekárně čakovického hypermarketu Globus a vypadám jak šmoula. Na sobě mám bílý ochranný hábit a...

Měli odvahu jít za snem. Změnili profesi, která je dobře živila

Lukáš Vašek, majitel pekárny Oh Deer Bakery

Čím chceš být, až budeš velký? Poprvé se zeptá paní učitelka u zápisu, naposledy u absolutoria nebo maturity. Doktorka,...

Další nabídka

Kurzy.cz

MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií
MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií

Mateřská společnost Komerční banky francouzská Société Générale kapitálově vstoupila do další domácí banky - MONETA Mon... celý článek



Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.