Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poradna: Můžu odmítnout víkendový teambuilding?

  • 36
Je povinností zaměstnance zúčastnit se víkendové akce, nebo může účast na firemním teambuildingu odmítnout? A lze žádat o kompenzaci za dny strávené s kolegy? Na otázky čtenáře odpovídá ředitel personální agentury Adecco ČR Ondřej Wysoglad.

Musím tedy na teambuilding, nebo ne?
Záleží na charakteru samotné akce. Pokud jde čistě o volnočasové aktivity, může je zaměstnanec odmítnout a víkendového teambuildingu se nemusí zúčastnit. Ale pokud by šlo například o víkendové školení spojené s teambuildingem, je účast zaměstnance na školicí části zcela povinná.

Může mě zaměstnavatel za neúčast na víkendové firemní akci nějak potrestat?
Pokud jde čistě o teambuilding, zaměstnavatel vás nemůže za neúčast potrestat. Jinak je tomu v případě, pokud by do akce bylo zahrnuto také vzdělávací školení. Potom za svou absenci můžete dostat ústní napomenutí, v krajní situaci i výtku za neplnění pracovních povinností. Pokud podobných výtek postupně dostanete víc, může s vámi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr.

Lze za účast na akci žádat o náhradní volno či finanční kompenzaci?
Tyto firemní akce jsou považovány za zcela nepovinné, proto je pouze na zaměstnavateli, zda vám náhradní volno či finanční kompenzaci za čas strávený na akci poskytne. Většinou ale nemáte na jakýkoliv typ kompenzace nárok.

Jinak je tomu v případě, kdy je součástí teambuildingu povinný pracovní program, například firemní školení. Za takové situace je zaměstnavatel povinen vám poskytnout náhradní volno odpovídající času strávenému na firemním školení, nebo příplatek za práci přesčas.

Při těchto akcích bývá standardem, že zaměstnavatel hradí společnou cestu na místo setkání i zpět. V případě, že byste se rozhodli jet po vlastní ose, již tomu tak být nemusí. Pokud byste se tedy například místo v neděli chtěli vrátit domů již v sobotu večer, záleží jen na libovůli zaměstnavatele, zda vám proplatí jízdenku za vlak, autobus či jiné cestovní výlohy.

A je úraz vzniklý při budování týmu považován za pracovní?
Tady je nutné si nejprve vymezit, jak je teambuilding prezentován. Na jedné straně je nepovinná část a na straně druhé část pracovní, zastoupená například firemním školením. Právě při té nese zodpovědnost za úraz zaměstnavatel. U sportovních a dalších volnočasových aktivit představujících tu nepovinnou část akce bývají zaměstnanci většinou informováni o tom, že již nejde o oficiální část programu, a tudíž je na zodpovědnosti každého z nich, zda se té které aktivity zúčastní (čtěte článek o přelomovém rozhodnutí soudu).

Zákoník práce definuje úraz jako pracovní tehdy, pokud dojde k poškození zdraví zaměstnance při plnění pracovních úkolů, nebo v přímé souvislosti s ním. Pokud tedy zaměstnanec v rámci teambuildingových aktivit utrpí poškození na zdraví, je nutné posoudit, při jaké činnosti k úrazu došlo a zda byla účast zaměstnanců na jednotlivých aktivitách povinná, či nikoliv.