Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Právní úprava designu euromincí

  22:19aktualizováno  22:19
Evropská unie nedoporučila Slovensku vydat minci, na nichž by byli svatý Cyril a Metoděj se svatozáří kolem hlavy. Návrh mince se nelíbil některým členským státům EU, které se odvolávaly na uplatňování principů náboženské neutrality. Jak jsou však vůbec euromince upraveny v právu EU?
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Slovenský případ (podrobnosti najdete zde) vyvolává otázky, do jaké míry je regulovaná úprava euromincí.

Základem je Smlouva o fungování Evropské unie

Základ unijní úpravy bankovek a mincí tvoří článek 128 Smlouvy o fungování Evropské unie (původně článek 106 Smlouvy o založení Evropského společenství). Běžné mince jsou vydávány v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 eura.  Každá členská země eurozóny může vedle běžných mincí vydávat pamětní mince v nominální hodnotě 2 eura, které jsou zákonným platidlem ve všech zemích eurozóny a sběratelské mince, které však platí pouze na území země, která je vydala. Evropská komise vzory všech nových euromincí zveřejňuje v úředním věstníku EU. Narozdíl od mincí mají bankovky jednotné vzory a jsou vydávány centrálně.

Článek 128 Smlouvy o fungování Evropské unie

1. Evropská centrální banka má výlučné právo povolovat vydávání eurobankovek v Unii. Tyto bankovky mohou vydávat Evropská centrální banka a národní centrální banky. Bankovky vydávané Evropskou centrální bankou a národními centrálními bankami jsou jedinými bankovkami, které mají v Unii status zákonného platidla.

2. Členské státy mohou vydávat euromince, objem jejich emise však vyžaduje schválení Evropskou centrální bankou. Rada může na návrh Komise a po konzultaci s Evropským parlamentem a Evropskou centrální bankou přijímat opatření k sladění nominálních hodnot a technických specifikací všech mincí určených pro oběh v rozsahu nezbytném k umožnění jejich plynulého oběhu v Unii.

Jako prováděcí předpis k tomuto článku bylo vydáno Nařízení Rady č. 975/98. Určuje, že euromince mají jednu stranu evropskou, tedy stejnou pro všechny mince, a druhou stranu tzv. národní, na níž může kterýkoliv stát umístit své symboly - v případě Slovenska šlo o soluňské bratry. I národní strana však musí dodržet základní jednotný design této strany - musí obsahovat kruh dvanácti hvězd, které zcela lemují národní vzor a označení roku a názvu vydávajícího členského státu. Vzory národních stran mincí naleznete na webu Evropské centrální banky.

Pamětní mince

Pamětní mince mohou být vydávány jednotlivým členským státem nebo všemi státy. Pamětní mince musí zobrazovat jiný národní vzor než ten, který je použit na běžných mincích, a mohou být vydávány pouze jako připomínka významné příležitosti národního nebo evropského významu. Pamětní mince vydané společně všemi členskými státy, jejichž měnou je euro, mohou připomínat pouze příležitosti nejvyššího evropského významu.

Pamětní slovenská euromince (upravená verze) s motivem Cyrila a Metoděje, autor Mgr. art. Miroslav Hric, ArtD.

Dotčenou mincí byla pamětní mince v hodnotě 2 eura. Tato mince má být vydána k 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a sv. Metoděje na Velkou Moravu. Národní banka Slovenska vyhlásila na grafický návrh této mince v květnu 2012 anonymní soutěž. V soutěži zvítězil návrh Mgr. art. Miroslava Hrice, ArtD. Mince obsahuje zobrazení postav soluňských bratří (původně se svatozáří) se symbolickým dvojitým křížem v popředí. Cyril dále drží v rukou knihu, která představuje vzdělanost a víru a Metoděj  je zobrazen s kostelem, který je symbolem víry a církve.

Mince schvaluje Rada EU

Webové stránky Národní banky Slovenska k celé kauze:

"Pôvodný súťažný návrh bol upravený na základe pripomienok uplatnenýchv rámci informačnej a schvaľovacej procedúry realizovanej v zmysle nariadenia Rady (ES) č. 975/98."

Z pohledu aktuální kauzy je zajímavé schvalování vzorů euromincí. Podle článku 1i nařízení č. 975/98 EU je členský stát, který chce mince vydat, povinen předložit návrhy jejich vzorů Radě EU, Evropské komisi a ostatním členským státům, jejichž měnou je euro, zpravidla nejpozději tři měsíce před plánovaným datem vydání. Každý členský stát používající euro může proti návrhu mince vznést námitky, pokud je pravděpodobné, že daný návrh vzoru vyvolá mezi jeho občany nepříznivé reakce (princip náboženské neutrality tedy není výslovně zmíněn jako důvod, pro který by mohly členské státy mince odmítnout). Je otázkou, jaké nepříznivé reakce očekávaly členské státy, které tyto námitky vznesly. Mince definitivně schvaluje Rada a to kvalifikovanou většinou. O případu mincí se web Národní banky Slovenska vyjadřuje jen velice krátce.

Nařízení Rady č. 975/98 o nominálních hodnotách a technických specifikacích euromincí určených pro peněžní oběh

Článek 1i

1. Členské státy se vzájemně informují o návrzích vzorů nových národních stran oběžných mincí včetně vlysu hrany mince a v případě pamětních mincí o odhadovaném objemu emise, a to před formálním schválením těchto vzorů.

2. Pravomoc schvalovat vzory nových či pozměněných národních stran oběžných mincí se svěřuje Radě, která rozhoduje kvalifikovanou většinou v souladu s postupem uvedeným v odstavcích 3 až 7.

Při přijímání rozhodnutí podle tohoto článku se pozastavují hlasovací práva členských států, jejichž měnou není euro.

3. Pro účely odstavce 1 vydávající členský stát předloží návrhy vzorů oběžných mincí Radě, Komisi a ostatním členským státům, jejichž měnou je euro, zpravidla nejpozději tři měsíce před plánovaným datem vydání.

4. Do sedmi dní od předložení návrhů podle odstavce 3 může kterýkoli členský stát, jehož měnou je euro, vznést k návrhu vzoru předloženému vydávajícím členským státem námitku v odůvodněném stanovisku určeném Radě a Komisi, pokud je pravděpodobné, že daný návrh vzoru vyvolá mezi jeho občany nepříznivé reakce.
5. Pokud se Komise domnívá, že návrh vzoru nesplňuje technické požadavky stanovené tímto nařízením, musí do sedmi dní od předložení návrhu podle odstavce 3 předložit Radě negativní hodnocení.
6. Pokud není Radě ve lhůtě podle odstavců 4 a 5 předloženo odůvodněné stanovisko ani negativní hodnocení, považuje se rozhodnutí, kterým se návrh schvaluje, za přijaté Radou dnem následujícím po dni uplynutí lhůty podle odstavce 5.
7. Ve všech ostatních případech Rada neprodleně rozhodne o schválení návrhu vzoru, pokud do sedmi dní od předložení odůvodněného stanoviska nebo negativního hodnocení vydávající členský stát svůj předložený návrh nestáhne a Radu neinformuje o svém úmyslu předložit nový návrh vzoru.

8. Všechny příslušné informace týkající se nových vzorů národních stran oběžných mincí zveřejní Komise v Úředním věstníku Evropské unie.
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že připojení na pult centrální ochrany objektu snižuje cenu pojištění domácnosti?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Předpisy ve sbírkách zákonů od 15.5.2013 do 31.5.2013

I ve druhé polovině května 2013 byl aktivnější evropský zákonodárce.  celý článek

(Ilustrační snímek)
Veřejná konzultace ke společnostem s jediným společníkem

Evropská komise vyhlásila veřejnou konzultaci v oblasti práva obchodních společností – konkrétně ohledně společností s ručením omezeným a akciových společností...  celý článek

Státní znak (ilustrační foto).
Veřejná diskuze k proceduře narovnání

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyzval veřejnost k účasti ve veřejné diskusi o Oznámení o proceduře narovnání. Lhůta pro podání připomínek končí dnem...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
INŽENÝR KVALITY - 45 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.