Dovolená

Dovolená | foto: Profimedia.cz

Prázdniny začaly i pro investory

Dění na akciovém trhu bylo zpočátku týdne ovlivňováno začátkem výsledkové sezony, v druhé půli týdne si však hlavní slovo vzal nepříznivý vývoj na Středním východě a s tím související růst cen ropy. Domácí fondy peněžního trhu zažily mohutné výprodeje, výkonnostně ale nezklamaly.

V USA se začala výsledková sezona, pondělní obchodování však bylo ovlivněno spíše poklesem ceny ropy. Trhy tak, s výjimkou technologického sektoru, mírně posílily. Růst pokračoval se zvýšenou dynamikou také v úterý, kdy se zase technologickému sektoru dařilo nejlépe. Obrat ve vývoji nastal ve středu, kdy kromě výsledků měla na investory velký vliv vyhrocující se situace na Středním východě a s tím související výrazný nárůst ceny ropy.

Hrozba možného vojnového konfliktu negativně ovlivnila náladu na trzích prakticky po zbytek celého týdne. I ve čtvrtek tak všechny hlavní ukazatele nadále výrazně ztrácely a investoři začali ve větší míře přesouvat své prostředky do komodit, jako je například zlato. I přes páteční mírné zpomalení poklesu si tak všechny tři indexy připsaly za týden výraznou ztrátu (DJIA -3,2 %, Nasdaq -4,4 %, S&P 500 -2,3 %).

Také pražská burza nezačala vysloveně špatně, i když k optimizmu příliš mnoho důvodů nebylo. Při nevýrazných objemech tak v prvních dvou dnech hlavní index Pražské burzy mírně ztrácel, i když našly se i růstové tituly, zejména v úterý (CME, ČEZ, KB, PM, Zentiva). Středeční vývoj byl pak vyvrcholením růstových aktivit, ovlivněných zejména děním na okolních trzích a také na západě.

Rostoucí optimizmus překazil vývoj na světových burzách, ovlivněný konfliktem na Středním východě. Poslední dva dny na burze se tak nesly ve znamení výprodejů a strmého pádu hlavního indexu PX. Největší ztráty z jednotlivých titulů zaznamenaly akcie společností CETV (-6,9 %), ORCO (-6,5 %) a Komerční banky (-6,1 %). Index PX v průběhu týdne ztratil 3,7 %.

Peněžní fondy doplatily na dovolené

Na čistých prodejích podílových fondů, zejména u peněžního trhu, se v uplynulém týdnu naplno projevily dovolené. I když tato skupina fondů zaznamenává úbytek peněžních prostředků již delší dobu, ztráta přes 300 milionů se nevidí často. Prsty v tom ale mají dva „favorité“ posledních týdnů a měsíců, IKS Peněžní trh (-204 mil. Kč) a ISČS Sporoinvest (137,4 mil. Kč).

Přízni investorů se v týdnu naopak těšily akciové fondy, do nichž přiteklo bezmála 100 milionů korun. Rozhodující podíl na tomto výsledku měl fond ISČS Sporotrend (+78,9 mil. Kč). Zájem investorů neklesá také v případě fondů fondů a důvěru neztrácí ani většina fondů smíšených.

Výkonnostně fondy v uplynulém týdnu nijak neoslnily, což platí zejména pro fondy akciové. Vzhledem k vývoji na světových akciových trzích se však ani není čemu divit. Doplatily na to zejména fondy ČPI Nové ekonomiky (-5,83 %) a ČPI Globálních značek (-3,29 %). Nedařilo se také dynamickým smíšeným fondům a akciovým fondům fondů.

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové AKRO nových ekonomik 2,05% ČPI Nové ekonomiky -5,83%
ČSOB realitní mix 0,21% ČPI Globálních značek -3,29%
AIG zahraničný rastový -0,14% Pioneer akciový -2,25%
Dluhopisové AIG stredoeurópsky 1,13% ISČS Trendbond 0,03%
ČPI Státních dluhopisů 0,35% ČSOB Bond Mix 0,05%
Pioneer-obligační 0,33% ČPI Korpor. dluhopisů 0,17%
Fondy fondů IKS Fénix konzervativní 0,19% ISČS Global Stocks -1,74%
ISČS Opatrný Mix 0,18% ISČS Dynamický Mix -1,45%
IKS MAX 3 0,12% IKS Fond fondů -1,40%
Peněžního trhu ČPI Peněžního trhu 0,06% IKS Peněžní trh 0,03%
ISČS Sporoinvest 0,05% ČSOB Výnosový 0,04%
Pioneer-Sporokonto 0,05%    
Smíšené ČSOB středoevropský 2,33% Pioneer-dynamický -1,74%
J&T Opportunity 2,29% Pioneer-růstový -0,60%
J&T Perspektiva 0,31% IKS Balancovaný -0,58%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS Sporotrend 78,9 IKS Peněžní trh -204
J&T Opportunity 33,2 ISČS Sporoinvest

-137,4

IKS Balancovaný 26,1 IKS Dluhopisový -17,2

Zdroj: AFAM

Spokojeni naopak tento týden mohou být investoři důvěřující dluhopisům a peněžnímu trhu. Paradoxní a zároveň smutnou skutečností je, že fondy peněžního trhu jsou na tom v pololetním horizontu v současnosti výkonnostně v průměru nejlépe za všech skupin domácích podílových fondů a také v roční výkonnosti nechávají drtivou většinu fondů za sebou. Jejich zajišťovací funkce v obdobích nejistoty na akciových trzích by tak neměla být zpochybňována.řešili," řekla.

Spoléháte se i vy v obdobích nejistoty na akciových trzích na dluhopisy a peněžní trh? Jaké procento vašeho portfolia tvoří konzervativní nástroje? Napište nám, budeme se těšit.