Pražská burza prožila jeden z největších pádů

  • 7
Na pražskou burzu ve středu od amerických břehů dorazila v plné síle ničivá vlna, živená účetními skandály velkých korporací v USA, a způsobila českým klíčovým akciím jednu z nejtěžších letošních ztrát. Pražská burza se propadla o více než tři procenta, a nejvíce obchodovaná Komerční banka zatratila dokonce přes osm procent. Od května přišli investoři již o čtvrtinu svého majetku uloženého v akciích této banky, jejichž cena se včera zastavila na 1444 korunách.

Výprodej přišel ze strany zahraničních investorů a kromě Komerční banky padaly akcie Českých radiokomunikací, Unipetrolu a Českého Telecomu. Akciové trhy po celém světě hledají své dno a dominantní americké na ně dosud nenarazily, přestože spadly nejvíc za posledních pět let.

"Vývoj v Česku je důsledek dění v USA, s hodnotou akcií to nemá nic společného," reagoval Ivo Prokop z Raiffeisenbank. Propad trhů způsobuje značné ztráty i statisícům českých investorů ve fondech. Od začátku roku vykázala většina akciových fondů ztráty, které jsou mezi dvaceti a třiceti procenty. 

Burzy jsou na tom nejhůře za pět let
Jako boxer zasypávaný tvrdými údery se potácejí světové akciové trhy a hledají únik z těsného rohu. Účetní skandály velkých světových společností a z nich plynoucí nedůvěra investorů poslaly americké trhy na pětiletá minima. Ani přes včerejší mírné oživení zůstávají investoři pesimističtí a nevěří, že obrat vydrží. "Máme obavy z firemního účetnictví a strach ze rozšířil i na banky," uvedl pro agenturu Reuters jeden z analytiků.

Řada odborníků tvrdí, že trh je po poslední vlně poklesu již podhodnocen, ale investoři se na něj bojí vstoupit a nakupovat, když v poslední době den po dni sbírali ztráty. Po účetních skandálech při krachu gigantů Enron či WorldCom mají investoři stále nedůvěru ve výsledky, které firmy zveřejňují.

Vlna ze zámoří včera podrazila nohy i pražské burze a způsobila jí jednu z největších letošních ztrát. Hlavní index burzy PX-50 ztratil více než tři procenta. Nejvíce výprodeje v režii zahraničních investorů postihly Komerční banku, jejíž akcie ztratily přes osm procent své hodnoty.

Pokles cen akcií postihuje kromě firemních investorů i statisíce lidí, kteří svěřili akciovým a smíšeným podílovým fondům více než 30 miliard korun. Od začátku roku je většina těchto fondů ve ztrátě a v řadě případů jde o dvacet až třicet procent. Celkově je v tuzemských podílových fondech přes 80 miliard korun.

Obdobně jsou na tom také individuální investoři. "Trhy jsou v současné době utopené v krvi," hodnotí situaci Alexander Tóth, obchodní ředitel společnosti Böhm & Partner, která zprostředkovává investice do amerických akcií. Individuální čeští investoři jsou však podle něj zvyklí spíše ztrátu "vysedět" a čekat, až se trh obrátí. "Český člověk se ztrátou neprodává. Hromadné výprodeje proto neregistrujeme," řekl Tóth.

Poklesy akciových trhů postihnou kromě fondových investorů i majetky, které lidé svěřili do správy investičních společností. Podle poslední informace Asociace pro kapitálový trh zhodnocují lidé tímto způsobem téměř 110 miliard korun. Většina obchodů však v poslední době probíhala v dluhopisech, které si v současné době stojí oproti akciím podstatně lépe.

Akciové ztráty mohou ohrozit existenci některých menších obchodníků, kteří nejsou kapitálově dostatečně silní. "Obecně lze předpokládat, že počet obchodníků klesne. Těžko však říci, zda tu bude přímá souvislost s poklesem trhů," soudí šéf Komise pro cenné papíry František Jakub. "Pokles trhů je negativní z hlediska ztrát, ale na druhé straně může znamenat nové zajímavé příležitosti," dodal šéf komise.

Na to spoléhá i řada obchodníků a věří, že trh se brzy odrazí od dna. "Pravidlo praví: v těžkých dobách nakupovat. Jsem si téměř jistý, že na konci roku budeme výše," řekl Ivo Prokop z Raiffeisenbank.