Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přechod mezi bankami: časově i finančně náročný

aktualizováno 
Zaujala vás celonárodní debata o bankovních službách a zejména poplatcích? Nejsledovanějším a nejdebatovanějším poplatkem je momentálně ten za zrušení běžného účtu. Je označován za překážku, která klientovi brání v migraci mezi bankami. Jak ale banky klientovi s přestupem pomohou a co čekat, když se pro přestup rozhodne i se zaplacením poplatku?

Jakmile zjistíte, že je vaše banka drahá a láká vás nabídka jiné, a třeba i levnější, pak je třeba zvážit rozhodnutí, zda není na čase starou banku opustit a založit si účet jinde. Krok, který hodláte udělat, není příliš složitý, ovšem má několik „ale“, která si dobře pohlídejte. Vyvarujete se chyb a nepříjemností, jež by mohlo rychlé zrušení účtu způsobit.

 

Pokud své stávající bance oznámíte, že chcete zrušit účet, připravte se zároveň na rušení trvaných příkazů, inkas, platby SIPO, odevzdání platební karty, ale i dorovnání kontokorentu, pokud ho běžně čerpáte. Díky bankovní kartě se může doba ukončení účtu protáhnout na dalších 30 dní, protože přesně to je lhůta, kterou má obchodník na zúčtování plateb.

 

Návštěva pobočky je při rušení účtu poměrně nezbytnou záležitostí. Některé banky sice nabízejí klientovi zrušení účtu korespondenčně, ale to pak musíte žádost o zrušení účtu podepsat dle podpisového vzoru a některé banky budou požadovat i úřední ověření podpisu. Lepší je však kontaktovat pracovníka na pobočce a zjistit, co všechno pro zrušení účtu musíte dodat. Existují totiž i různé přístupy poboček. Může se stát, že na jedné pobočce budou chtít jednu věc a na další jinou. Byť vám na informační lince sdělí obecný postup, rozdíly v přístupu nastat mohou.

 

Banka  Poplatek
BAWAG Bank ne
Citibank ne
Česká spořitelna 300 Kč/ ne od 1/8/05
ČSOB 200*, 250 - 400 Kč**
eBanka 200 Kč
GE Money Bank 200 Kč
HVB Bank ne
Komerční banka ne
Poštovní spořitelna 200 Kč
Raiffeisenbank 300 Kč
Volksbank 250 Kč
WSPK 50 Kč
Živnobanka ne

Pozn.: *běžný účet, **dle typu balíčku
Zdroj: banky

Na otázku, jak se banka zachová, když k ní přijde nový klient založit účel, se většina dotazovaných bank shodla na tom, že příchozímu pomohou zadat trvalé příkazy, inkasa a SIPO, pokud jim klient dodá výpis z předchozí banky. V některých případech mu tyto příkazy předvyplní a oznámí pak na příslušná místa (mobilnímu operátorovi, plynárnám, atd.) změnu čísla účtu.

 

Ovšem tato skutečnost neplatí zdaleka u všech bank. Čekejte ji spíše u těch, které se snaží získat co nejvíce nových klientů pomocí osobního přístupu a nabízejí klientovi navíc i výhody v podobě poplatkových prázdnin či finanční odměny. Např. při přechodu k Citibank klient získá od této banky tisíc korun jako depozitní vklad, pokud zůstane jejím klientem déle než 6 měsíců.

 

Přestup s ano, ale ...

 

V případě, že čekáte vyřízení všech náležitostí spojených s přechodem do nové banky, budete rychle vyvedeni z omylu. „Přestupový servis“ je pro banky poměrně náročný. Zejména zajištění úředně ověřené plné moci od klienta ohledně nakládání se starým. Banky se také shodují na tom, že pro klienty, kteří se rozhodli uzavřít účet, je tato záležitost příliš osobní, a proto si ji chtějí vyřešit sami.

 

Euro, peníze, bankovky

Test směnáren: neplaťte zbytečně více. Kde je nejlevněji? Více ZDE

Ostatně tyto zkušenosti může jen potvrdit Živnostenská banka, která vloni vedla reklamní kampaň týkající se jejích balíčků služeb Osobní menu spojenou s nabídkou vyřízení administrativy spojené s přestupem. Banka díky svým produktům a vyhlášeným poplatkovým prázdninám sice získala více klientů, ale využití administrativní pomoci využilo poměrně málo klientů.

 

Až se tedy rozhodnete změnit banku, počítejte s tím, že vás to bude stát čas a v případech uvedených v tabulce i peníze. Zároveň také myslete na to, že banka vám např. platební kartu nevystaví ze dne na den, ale spíše během týdne i delšího časového úseku. Vy se svými úsporami budete moci nakládat pouze výběrem a vkladem na přepážce banky nebo bezhotovostně zadáváním platebních příkazů.

 

Podobná situace nastává i u povolení inkasa (SIPO). Zavést je lze ihned, ale otázkou je, kdy bude akceptováno příslušnou institucí. Prodleva zde může být i jeden měsíc. A proto, než platby zrušíte, zjistěte, jak je budete platit v přechodném období z banky do banky nebo zda bude možné jejich provedení možné ihned návazně z nového účtu. Případě si také můžete ponechat běžet starý a nový účet jeden měsíc současně, což vám zajistí maximální bezstarostnost.

 

Přemýšlíte o změmě banky? Nelíbí se vám poplatek za zrušení účtu? Napište nám své názory.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz