Dovolenou si můžete užít i s vypůjčeným kolem. Ilustrační snímek

Dovolenou si můžete užít i s vypůjčeným kolem. Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Před dovolenou obejděte půjčovny, často skrývají zajímavou úsporu

  • 17
Půjčovat si peníze na dovolenou se zrovna nedoporučuje, jistý druh půjček se ale může o prázdninách vyplatit. Pokud si vypůjčíte například stan či kvalitní vybavení pro některé sporty, může to být efektivnější než si pořizovat vlastní výbavu.

S vypůjčenou výbavou se lze pustit třeba do vysokohorské turistiky nebo potápění, dá se s ní lézt po horách, rybařit i jezdit po vodě nebo na in-line bruslích. Zvláště pokud si chcete tyto sporty zatím jen vyzkoušet, může být výpůjčka na pár dní dovolené výhodná.

Jestli je levnější si vše vypůjčit ještě před odjezdem doma, nebo až na dovolené, ovšem není snadné říci, protože ceníky půjčoven v Česku jsou velmi rozdílné. A podobně se liší i sazby půjčovného v cizině. Některá ubytovací zařízení v tuzemsku i zahraničí nicméně mají vybrané sportovní vybavení v ceně ubytování nebo jej půjčují svým hostům s velkou slevou.

Na cesty s vypůjčeným zavazadlem

Ať už se chystáte za vícedenní turistikou do českých nebo zahraničních hor, nemusíte si kvůli tomu kupovat konec konců ani nový batoh. Vybrané české půjčovny sportovního a horolezeckého vybavení vám jej totiž půjčí už od 35 korun na den.

Vyrazíte-li si na týdenní túru se 75litrovým batohem, tak například v půjčovně obchodního řetězce Rockpoint zaplatíte za osm dnů 280 korun, zatímco koupě nového značkového batohu by vás vyšla zhruba od dvou do pěti tisíc korun.

Přibližně za 15 až 25 korun na den si mohou na týden půjčit praktické zavazadlo i vodáci. Půjčovny vodáckého vybavení nabízejí vedle kanoí, kajaků, člunů a pádel také velké plastové barely i lodní vaky, které by měly ochránit věci převážené po vodě a to i pro případ, že se vodáci s lodí převrhnou.

Ochutnávka sportů vás nemusí finančně zničit

Kromě batožin najdete v outdoorových půjčovnách asi za třicet pět korun na den i speciální hole pro vysokohorskou turistiku a severskou chůzi (nordic walking). Za padesátikorunu na den se půjčují ferratové sety pro náročné vysokohorské cesty zajištěné žebříky a ocelovými lany. Půjčení speciálních sad právě na ferrati stojí za zvážení, zvláště pro ty, kdo se na podobné horské cesty dostanou jen výjimečně. Cena nejlevnějších sad pro zajištěné horské cesty bývá v internetových obchodech obvykle od tisícikorun výše.

Na co nezapomenout předtím, než vyrazíte do půjčovny

  • Co nejdříve si rezervujte věci, které si chcete půjčit. V sezoně se vám jinak může stát, že až je budete potřebovat, budou už rozpůjčované.
  • Počítejte s tím, že budete platit nejen za vypůjčené věci, ale také vratnou zálohu. Pohybuje se často v tisícikorunách, proto si předem zjistěte, kolik musíte mít s sebou peněz. Někde totiž nelze pro výpůjčné či zálohu využít platební kartu.
  • Vezměte si vždy také občanku a další průkaz totožnosti. Požadují je ve většině půjčoven.
  • Pokud s vypůjčenými věcmi cestujete do zahraničí, ověřte si u své cestovní pojišťovny, zda se vaše pojistka vztahuje i na výpůjčku. V případě ztráty jinak zaplatíte vše z vlastní kapsy.

Kdo si chce vyzkoušet šnorchlování s lepším vybavením, než nabízejí akční sady z hypermarketů, může využít zase speciální půjčovny potápěčských potřeb. Šnorchl vás tam přijde třeba jen na tři koruny půjčovného na den (u výpůjček delších než týden). Dvoutýdenní zájezd tím navýšíte jen o 42 korun, zatímco za koupi kvalitního šnorchlu byste dali dle značky i pět set korun.

Potápěčské půjčovny vás navíc mohou vybavit i ploutvemi či, podobně jako vodácké půjčovny, také neoprenovými botami nebo oděvy, které vám umožní delší pobyt v chladnější vodě. Ceny takovýchto oděvů se běžně v prodejní síti pohybují v tisícikorunových částkách.

Pokud jste například nikdy nestáli na in-line bruslích a chcete si jízdu na nich vyzkoušet, měli byste také zamířit nejprve do půjčovny. Mívají tam zpravidla více typů značek bruslí i chráničů. Jedna hodinová výpůjčka bruslí vás přijde většinou na méně než stokorunu, komplet bruslí s chrániči pak na 120 až 170 korun. Někde nabízejí i rodinné sety pro dva dospělé a dvě děti. Například v pražském Hamr sportu u Vltavy tyto sety půjčují na hodinu za 250 korun, a to včetně helmy a veškerých chráničů.

Na dovolené se můžete vydat i na neplánované cyklovyjížďky, protože kola se dají půjčit na mnoha místech. Od začátku dubna do konce října půjčují trekkingová kola mimo běžné půjčovny také České dráhy, které umožňují vrácení kol i na jiném nádraží, než jste si je vypůjčili.

Řada tuzemských kempů a autokempů již standardně nabízí zapůjčení tenisových či pingpongových pálek, různých míčů a sítí nebo rybářských potřeb. Vybrané outdoorové cestovní kanceláře někdy zase půjčují i speciální sportovní vybavení pro účastníky svých zájezdů.

Půjčit si můžete i střechu nad hlavou

Milovníci táboření se mohou v půjčovnách zaměřených na outdoorové aktivity vybavit také stanem, tábornickým vybavením nebo dětským nosítkem. Například stan na týden od brněnské půjčovny Moréna vás přijde na 300 korun.

Půjčovné stanu, batohu a nosítka pro mladý pár s dítětem v řadě půjčoven vyjde sice přes dva tisíce, nové věci by v rozumné kvalitě obyčejně vyšly na více než deset tisíc korun.

Pokud se nakonec přece jen rozhodnete pro koupi vlastního sportovního náčiní, můžete někde získat i slevu za předchozí využití půjčovny. Obvykle se ale musí jednat o výpůjčku bezprostředně před nákupem. Půjčovny kombinované s obchody to totiž berou jako vyzkoušení výbavy a buďto vám nabídnou procentní slevu, nebo vám odečtou cenu půjčovného rovnou z nákupu.

Sportovní vybavení na dovolenou si

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 8. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

kupuji vlastní
kupuji vlastní 568
raději půjčuji
raději půjčuji 96
, pro iDNES.cz