Americká hypotéka je zajištěna zástavním právem k nemovitosti. Za získané peníze si lze koupit cokoliv.

Americká hypotéka je zajištěna zástavním právem k nemovitosti. Za získané peníze si lze koupit cokoliv. | foto: Profimedia.cz

Předlužený rodinný rozpočet lze zachránit americkou hypotékou

  • 86
Manželé Jarolímkovi se kvůli předlužení spotřebitelskými a hotovostními úvěry dostali do situace, kdy nebudou půjčky schopni v plné výši splácet. Jedním z řešení, jak rodinnému rozpočtu ulevit, je americká hypotéka. Ta by jim pomohla splátky rozložit do delšího časového období.

Rodinná situace
Martin (33) a Eva (29) Jarolímkovi bydlí v současné době společně s Evinými rodiči v rodinném domě na okraji středně velkého města. Mají spolu pětiletou dceru Elišku, na začátku příštího roku očekávají další přírůstek do rodiny. Celkové příjmy domácnosti nejsou nijak závratné, pohybují se v průměru okolo 24 000 korun měsíčně. Martin pracuje v místní továrně na výrobu elektroniky a Eva je prodavačka. S nástupem Evy na mateřskou dovolenou se rodinné příjmy sníží ještě o zhruba 3000 korun měsíčně. Manželé splácejí spotřebitelské úvěry ve výši 11 000 Kč měsíčně. S nástupem Evy na mateřskou dovolenou se rodina dostane do tíživé finanční situace.

Manželé si přejí snížit měsíční splátkové výdaje tak, aby jim zbývalo co nejvíce prostředků, se kterými by mohli volně nakládat. Finanční situace Jarolímkových je složitá, takže nám v současné době na zajištění základních pilířů rodinných financí prostor nezbývá. Martin s Evou totiž zatížili svůj rozpočet velmi drahými (díky vysokým úrokovým sazbám) hotovostními a nebankovními úvěry. Podstatnou část z těchto prostředků použili na zlepšení svého dosavadního bydlení a vybavení domácnosti, které bylo možné financovat mnohem levnějším hypotečním úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření.

Celkové náklady na všechny měsíční splátky činí bezmála 11 000 Kč. Manželům tedy na živobytí výhledově zůstává pouze 10 000 Kč na měsíc. Situaci je nutné co nejdříve vyřešit, protože Jarolímkovi nedisponují žádnými volnými finančními prostředky, ze kterých by bylo možné alespoň některé úvěry doplatit. Zůstává otázkou jak.

Jak na to
Již jsme se zmínili, že Jarolímkovi splácí měsíčně částku ve výši přibližně 11 000 Kč. Nesplacené jistiny hotovostních a nebankovních úvěrů činí dohromady 195 000 Kč. Jednou z možných variant k refinancování dluhů je takzvaná americká hypotéka.

Podrobnosti k americké hypotéce si můžete přečíst ZDE

Rodina se nakonec rozhodla pro americkou hypotéku ve výši 300 000 Kč se splatností na 20 let. Díky tomu jim zůstane ještě finanční rezerva ve výši více než 100 000 Kč. Jako zástavu použijí rodinný dům Eviných rodičů, který má tržní hodnotu 1,6 milionu korun, což je pro tento případ více než dostačující. Úvěr, který si vezmou, bude tedy vypadat následovně: 300 000 Kč, splatnost na 20 let, měsíční splátka 2380 Kč (počítáno s úrokovou sazbou 7,3 % p.a.). Úspora z měsíčních splátek je tedy asi 8500 Kč. 

Rady a tipy

Správný výběr vhodného způsobu financování vašich potřeb, typu úvěru a zajištění vám může často ušetřit nemálo peněz a starostí.

Zároveň je velmi důležité nepřecenit své finanční možnosti. Jde především o správné zvážení všech důsledků, které mohou negativně ovlivnit váš budoucí život.