Studenti by měli začít pracovat už při studiu na vysoké škole. Ilustrační snímek

Studenti by měli začít pracovat už při studiu na vysoké škole. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kolik stojí studentský život v Česku: přehled cen kolejí a menz

  • 81
I se čtyřmi tisíci na měsíc můžete být na studiích za lvy salonů. Tedy pokud se uskromníte, spát budete s početnou partou spolužáků na spartánských kolejích a v menze si dopřejete jen bezmasé obědy. Obvykle ovšem základní servis, tedy ubytování na kolejích, jídlo v menze a dopravu, v Praze či Brně pod šest tisíc korun nestlačíte.

Život vysokoškoláka není zrovna levný. Stojí za to najít si ke studiu práci. A nejenom, že na to jednou budete vzpomínat: jak jste venčili psy, prodávali kebab nebo roznášeli noviny. Budete si také moc dovolit lepší servis na vysoké škole a budete mnohem lépe připraveni na budoucí vstup na trh práce.

Jen základní servis na vysoké škole vychází na nejméně šest tisíc korun. Na dopravu si měsíčně vyčleňte kolem 300 korun. Průměrné ceny za ubytování na koleji se měsíčně pohybuje v průměru kolem dvou tisíc korun. Ovšem například na koleji v Pardubicích se můžete dočkat i částky sedm tisíc korun podle typu pokoje. Oběd v menze vychází v průměru na třicet čtyřicet korun. Ovšem pokud máte chuť na něco lepšího, bude oběd dražší, jako například v Olomouci, kde se cena za minutky pohybuje kolem 90 korun.

Podívejte se

V boxu najdete přehled cen obědů v menzách ve městech po celé České republice, kde sídlí vysoké školy. Stejně tak jsou uvedeny ceny ubytování na kolejích a ceny jízdného.

Do práce jděte hned, jak si „osaháte“ posluchárny

Až se budete v posluchárnách cítit sebejistě, přijde čas shánět nějaký stabilní pracovní poměr. Po státnicích se vám taková praxe totiž bude nesmírně hodit. „Absolventi, kteří při studiu pracují v oboru na částečný úvazek, mají všeobecně lepší uplatnění,“ zdůrazňuje personalistka Aneta Junášková ze společnosti McROY Czech.

Dlouhodobé brigády hledejte v létě

Své tvrzení má Junášková podložené nejen zkušenostmi, podporují je i průzkumy mezi zaměstnavateli. Jeden takový si nechal loni zpracovat například Národní ústav pro vzdělávání. Ukázal, že jedním z nejčastějších důvodů, proč firmy odmítají absolventy, je právě nedostatek praxe a pracovních zkušeností.

Srovnání studentských účtů

O to se teď ovšem nestarejte, vy máte zatím na starosti opravdu jen sami sebe a začátky studia. Až se však prokoušete do druhého ročníku, už nečekejte a shánějte si práci, nejlépe nějaký stálý pracovní poměr. „Dlouhodobé brigády, například formou úvazku na takzvanou dohodu, se vyplatí hledat již před koncem prázdnin,“ radí novopečeným vysokoškolákům Jitka Pytlíková z pracovního portálu JobDNES.cz, kde se nepřetržitě objevují nabídky pro studenty.

Uspokojit studenty přitom není jednoduché. „Studenti u nás nejčastěji hledají brigády za 110 až 150 korun za hodinu, nejlépe když je to práce z jejich oboru,“ líčí Pytlíková. Jackpotem při hledání brigády v Praze je práce u filmu. Pokud se v metropoli zahnízdí hollywoodská produkce, pak si můžete jako pomocný personál nebo komparz vydělat až pětistovku za hodinu.

Lopota za 60 korun na hodinu

Film je samostatná kategorie, ale také dlouhodobé brigády v marketingu či v bance, kterými je možné později načechrat životopis a peněženku, zmizí vmžiku. K dispozici pak zbudou jen obvyklé agenturní ležáky: dřina na stavbě, ve fabrice a velkoobchodu. Nic pravidelného, každý týden nová štace, natož výnosného.

Buďte tedy připraveni na střet s realitou, na jednu příjemnou a dobře honorovanou intelektuální činnost v kanceláři připadnou desítky nabídek za pár korun v zimě, horku, prachu či špíně. „Manuální práce, doplňování zboží v supermarketu, tam brigádníci pracují za padesát šedesát korun na hodinu,“ upozorňuje studenty Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která spravuje pracovní portály Jobs.cz a Práce. cz.