Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehled slev na železnici

aktualizováno 
Devadesáti procentům cestujících se vyplatí zákaznická In-karta. Stojí sice 990 korun, ale máte ji na tři roky a po celou tu dobu jezdíte o čtvrtinu levněji. Další tři procenta ušetříte, když si lístek koupíte přes internet.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - internet, peníze, aukce | foto: Profimedia.cz

Jednosměrná, skupinová, In-karta, eLiška, REGIONet, ČD Net... Spousta slev a kombinací, ale podle hesla nechci slevu zadarmo, za některé si musíte předem zaplatit. Jak se v tom vyznat?

Jízdné si můžete spočítat na www.jizdenka.cz, ale slevu, na kterou máte nárok, si tam musíte navolit sami. Informace získáte i na zákaznické lince.

Od 13. prosince najdete na internetových stránkách Českých drah (www.cd.cz) novou službu "Cenový asistent". Když vyplníte jednoduchý formulář, dozvíte se nejen pro vás nejvýhodnější cenu, ale i všechny možné alternativy.

Jednosměrná jízdenka

Celková cena obyčejného jízdného závisí na tom, kolik vlakem ujedete kilometrů (počítá se maximálně 600).

Hodí se pro: náhodné cestovatele, kteří se nevracejí (tentýž nebo druhý den) zpátky.

Zpáteční jízdenka

Získáte 10procentní slevu na obě cesty.
Hodí se pro: každého, kdo se chce vrátit nejpozději do půlnoci druhého dne. Je možné kombinovat se zákaznickou In-kartou.

Skupinová sleva

Pokud pojedete vlakem ve 2. třídě a bude vás od dvou do třiceti, máte nárok na slevu. Přitom platí, že první a druhý cestující ve skupině bude mít 25procentní slevu, každý další pak pojede za polovic. Není možné ji však už kombinovat s dalšími slevami kromě slevy za zpáteční jízdenku. Místenky platíte navíc, ale když vás bude minimálně 12, dáte za jednu jen 15 korun.

Hodí se pro: příležitostné cesty, když nejedete sami. Pokud cestujete bez doprovodu, vyplatí se rozhlédnout u pokladny, jestli někdo nemíří stejným směrem.

Zákaznická In-karta/Rail plus

Stojí 990 korun na tři roky (do 26 let za ni dáte jen 330 korun). Získáte s ní 25procentní slevu. Navíc slevu na místenku, místo 70 či 200 korun zaplatíte 35 či 100 korun.

Variantu pro mladé si můžete koupit i den před 26. narozeninami a platit vám bude další tři roky, tedy téměř do 29 let. Je možné kombinovat se slevami za základní jízdné, kromě žákovských jízdenek.

Hodí se pro: všechny, kteří jezdí často i do zahraničí, na různých tratích.

levněji jezdí ze zákona

zdarma: děti do 6 let
za polovic: děti od 6 do 15 let a důchodci* 
sleva 65 %: žákovské jízdné na cestu do školy pro děti do 15 let*  sleva 45 %: žákovské jízdné na cestu do školy pro studenty 15 až 26 let* 
neplatíte: za ruční zavazadlo, vodicího nebo asistenčního psa, zvíře ve schráně, vozík pro invalidy a kočárek s dítětem

Poznámka: * platí ve 2. vozové třídě a je nutný speciální průkaz s fotografií

Zdroj: České dráhy

In-gold: zlatá karta Českých drah

Koupit si ji můžete na rok k zákaznické In-kartě. Stojí 21 000 korun a budete moct jezdit libovolně po celé republice v 1. a 2. třídě.

Hodí se pro: toho, kdo ujede denně alespoň 41 kilometrů v osobním vlaku.

In-senior

Obdoba zlaté karty In-gold pro seniory nad 70 let. Stojí však méně, za 990 korun ročně mohou majitelé jezdit libovolně po celé republice, ale jen v osobních a spěšných vlacích 2. třídy (tedy neplatí do rychlíku). I zde je nutné mít In-kartu, aplikaci vám na ni nahrají.

Hodí se pro: aktivní seniory, kteří počítají s častým cestováním a najezdí za rok alespoň 1 800 kilometrů (136 kilometrů měsíčně).

eLiška

Jízdenka, kterou si můžete koupit, když máte In-kartu. Mezi libovolnými krajskými městy se přepravíte za jednotnou cenu 160 korun. Platí pro jednu jízdu a je jedno, zda jedete z Prahy do Plzně či z Českých Budějovic přes Liberec do Ostravy. Místa ve vlacích jsou však omezená, můžete se tedy stát, že bude vyprodaná. Je nutné ji koupit přes internet či telefon.

Hodí se pro: cesty delší než 160 kilometrů, tedy například pro cestu z Plzně do Zlína, za kterou byste jinak s In-kartou dali 293 korun.

Traťové jízdenky

Týdenní, měsíční, čtvrtletní koupíte za nižší cenu než běžné jízdné. Platí v určitém úseku, třeba ze Zdic do Berouna. Jsou obousměrné a přenosné, takže když cestující onemocní, může na ni jet jeho partner či třeba sousedka. Jízdenky můžete kombinovat s In-kartou.

Hodí se pro: každého, kdo pravidelně dojíždí do práce a nemůže využívat městskou integrovanou dopravu, která bývá ještě levnější, nebo nemá nárok na žákovské či důchodcovské jízdné ze zákona.

rada

Nakupujte na dálku

Když si budete jízdenky kupovat přes e-shop, telefon, případně v automatech, získáte další slevu tři procenta.

SONE+

Platí pro cestování v sobotu nebo neděli kamkoli po republice ve 2. třídě.

Na jednu jízdenku může jet až pět lidí, přičemž maximálně dva mohou být starší než 15 let. Prodává se ve dvou variantách, za 150 korun na jeden den pro osobní a spěšné vlaky a za 450 korun pro všechny kategorie vlaků. Do vlaků, kde musíte mít místenku (SC Pendolino), si ji však musíte pro každého zaplatit navíc.

Hodí se pro: rodinné výlety o víkendech i těsně za hranice.

REGIONet

Můžete s ním jezdit libovolně celý den, avšak pouze na území jednoho kraje. Platí pro 2. třídu osobních a spěšných vlaků. Stojí 150 korun pro jednoho a 300 korun pro dva až pět cestujících bez ohledu na věk.

Hodí se pro: jednodenní výlety na kratší cesty pro více lidí.

ČD Net

Jednodenní jízdenka pro vlaky ve 2. třídě. Cestovat můžete celý den bez omezení počtu kilometrů po celé republice kterýkoli den v týdnu. Můžete si ji koupit buď za 450 korun pro jednoho, nebo za 900 korun pro dva až pět cestujících bez ohledu na věk. Kde je třeba místenka, musíte ji však zaplatit zvlášť.

Hodí se: pro ty, kteří plánují během jednoho dne procestovat po železnici hodně kilometrů, výhodná je varianta pro pět lidí.

Kilometrická banka

Za 2 000 korun si předplatíte 2 000 kilometrů na půl roku.

Nemusíte si pak už kupovat žádný lístek, jen nastoupíte do vlaku, do sešitku vyplníte, kam jedete, a průvodčí vám odečte příslušné kilometry. Nevýhodná je pro krátké cesty, protože se odečítá minimálně 100 kilometrů, maximálně ale 400, takže když jedete dál, máte zbytek cesty zadarmo. Na jednu banku mohou cestovat až tři cestující současně, kilometry se odečítají pro každého zvlášť. Není možné ji kombinovat s dalšími slevami.

Hodí se pro: všechny, kteří jezdí vlakem častěji a nepravidelně po celé republice.

eTiket

Elektronickou jízdenku si můžete koupit až 60 dní předem, nejpozději 30 minut před odjezdem vlaku (u mezinárodních vlaků 3 dny). Koupíte ji na všechny vlaky kromě osobních na www.cd.cz.

Jízdenku si můžete vytisknout, ve vnitrostátních vlacích ji dokonce stačí ukázat průvodčímu na monitoru notebooku.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz