Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehledně: 30. září 2011 se změní výše penzí i důchodový věk

aktualizováno 
První část důchodové reformy, takzvaná malá, začne platit už brzy. Hlavní změny jsou dvě: mění se způsob výpočtu penze a začíná se prodlužovat věk odchodu do důchodu. Na podání žádosti o řádnou penzi vypočítanou postaru je čas, pospíšit by si měli však ti, kteří chtějí jít do důchodu předčasně.
Uvažujete-li o odchodu do předčasného důchodu, s podáním žádosti neotálejte. Ilustrační snímek

Uvažujete-li o odchodu do předčasného důchodu, s podáním žádosti neotálejte. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V přiznání penze je klíčový přelom z 29. na 30. září 2011. Od tohoto data se mění výpočet, místo dvou redukčních hranic budou tři. Mění se také procenta výpočtů.

Do příjmové hranice 10 886 korun hrubého se nová penze nezmění. V pásmu
10 886 až 33 965 korun dojde k poklesu nově přiznaných penzí až o víc než sto korun. Od příjmové hranice 33 965 korun hrubého se zvednou penze o stovky i několik tisíc korun.

O kolik si polepší nebo pohorší noví penzisté od 30. září 2011
Hrubý měsíční příjem v KčDůchod v Kč dle stávajících pravidelDůchod v Kč dle nových pravidelRozdíl v Kč
10 tisíc8 2308 2300
15 tisíc9 5509 477-73
20 tisíc10 45010 347-103
30 tisíc12 03411 963-71
40 tisíc12 63412 743+109
50 tisíc13 23413 523+289
100 tisíc16 23417 404+1 170
Zdroj: propočet MPSV, doba důchodového pojištění zaměstnance 40 let

Jestli bude pro vás výhodnější nechat si vyměřit důchod podle starých či nových pravidel, můžete alespoň orientačně zjistit na důchodové kalkulačce ministerstva práce a sociálních věcí. Česká správa sociálního zabezpečení porovnání provádět nebude, protože jí to zákon nenařizuje. 

Kdo má nárok na řádný starobní důchod do 29. září 2011 a je pro něj výhodnější nechat si ho spočítat postaru, nemusí spěchat. Penzi je možné přiznat zpětně k uvedenému datu. Musíte si jen dát pozor a uvést v žádosti přiznání k 29. 9. 2011. Kdybyste uvedli například 30. září, penzi vám spočítají již podle nových pravidel.

Šanci mají i popletové. Případnou chybu v datu je možné ještě napravit. O změnu u data pro přiznání penze však musíte požádat písemně, a to nejpozději do 30 dnů, kdy vám domů přijde od České správy sociálního zabezpečení rozhodnutí o přiznání důchodu. Žádost o změnu můžete podat dvakrát. 

O předčasný důchod zažádejte hned

Komu připadne den odchodu do důchodu až na 30. září a později, musí počítat s tím, že mu penzi vypočítají již podle nových pravidel. To však bude výhodné jen pro lidi s vyměřovacím základem vyšším než 34 tisíc korun. Jestli patříte k většině s nižším platem a do důchodu nemáte daleko, můžete požádat o předčasnou penzi. Bude se počítat postaru a budete brát víc.

Například muž, který byl pojištěn 40 let, chce jít do důchodu o 800 dní dříve a stihne si žádost podat do 29. září, bude mít o 98 korun měsíčně víc než ten, jenž je na tom úplně stejně, jen si žádost podá o dva dny později. Bude mít tedy o téměř 1 200 korun za rok míň.

Nejvýhodnější to bude pro ty, kterým na konci září bude zbývat do dosažení důchodového věku méně než 90 dnů, těm se předčasný důchod krátí nejméně.  Čím je delší doba předčasnosti, tím negativněji to ovlivní výši penze. Důchod přitom zůstane krácen trvale.

Nezbytnou podmínkou pro přiznání předčasného důchodu je získání potřebné doby pojištění. Kdo dosáhne důchodového věku v roce 2013 a letos chce odejít do předčasného důchodu s dvouletým předstihem, musí být pojištěn alespoň 29 let, kdo by chtěl jít letos do penze o tři roky dříve, musí mít pojištění již 30 let.

O tři roky dříve mohou do penze odejít lidé s důchodovým věkem nižším než 63 let. Až o pět let předčasně pak mohou po dosažení šedesátky odejít do důchodu ti, jejichž důchodový věk je podle nových pravidel 63 a více let.

Pozor, případnou žádost o předčasnou penzi musíte podat nejpozději do 29. září 2011. "Předčasný starobní důchod totiž lze přiznat nejdříve ode dne podání žádosti," vysvětluje mluvčí ČSSZ Pavel Gejdoš.

Zvyšuje se věk odchodu do důchodu

Kalkulačka

Penze se ještě více oddálí pro lidi narozené v roce 1956 a mladší. Nejvíce to pocítí ženy s dětmi narozené v 60. a 70. letech, které půjdou do penze až o jeden a půl roku později.

Další novinkou je, že u všech narozených po roce 1977 se důchodový věk každoročně oddálí o dva měsíce. Padá tak věkový strop pro odchod do penze a od ročníků narozených po roce 2013 se bude v Česku do penze odcházet v 73 a více letech.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Tři možnosti, kdy odejít do důchodu a za jakých podmínek

Ilustrační snímek

Je vám 55 plus, vaši rodiče ve stejném věku už „stříhali penzijní metr", ale váš důchod je zatím v nedohlednu. Už byste...

Kdy a proč platit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia

Ilustrační snímek

Čerství absolventi středních, vyšších a vysokých škol nebo jejich rodiče se často ptají, zda musí hned po ukončení...

Sirotčí penzi zamítáme, dozvídaly se stovky dětí. Pravidla se teď mění

Ilustrační snímek

Přijít o jednoho z rodičů je pro každé dítě těžké životní trauma. Stovky dětí však byly vystaveny i dalšímu šoku....

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz