Přenesená data - za co vlastně platíme?

  • 1
Mnozí poskytovatelé internetu nabízejí velmi výhodné nabídky připojení. Bohužel na druhý pohled zájemce zjistí, že v ceně nejsou žádná přenesená data nebo jenom velmi málo. Pokud nemá uživatel s internetem zkušenosti, nemusí mu taková nabídka připadat špatná. Přenesená data nejsou pouze stažené soubory, ale také stahované maily, prohlížené stránky, a dokonce i věci, které nejsou vidět...

Za co se platí?

Zjednodušeně se dá říci, že se platí i za pozdrav. Když se připojujete na internet, počítače na obou stranách si vymění „pár zdvořilých frází“, například aby věděly, jakou rychlostí spolu mohou komunikovat, kdo se připojuje (odesílají se vaše přihlašovací údaje) nebo jakým jazykem spolu budou mluvit. „Objem dat během připojování počítače do internetu činí jednotky až desítky kilobajtů, podle toho, zda jde o jednoduché spojení, nebo kompletní přihlášení,“ říká odborník na datovou komunikaci Jan Čihák.

Podobně i dále platí, že všude jsou data. Chcete se podívat na webovou stránku? Pošlete data do internetu a data se vám vrátí. Každá přenesená stránka, každý obrázek znamenají určitý objem dat. Jednoduché webové stránky jsou velké desítky kilobajtů, složité snadno dosahují 200 KB i více.

Zajistí vám  penzijní připojištění spokojený důchod? Využijte naši  kalkulačku.

Jednoduše vypadá situace u e-mailů. Například chcete e-mailem poslat přátelům fotografii o velikosti 1 MB. Zdálo by se, že když tuto velikost ukazuje poštovní program, bude také skutečná. „Bohužel vlivem kódování pošty během přenosu z a na server je skutečná velikost dat asi 1,3 MB,“ říká Čihák. Snadno tak může poslání několika mailů znamenat slušnou datovou zátěž.
 
Nevyžádaná pošta hltí maily

Skutečným problémem je nevyžádaná pošta. Samotné e-maily nejsou příliš velké, ale jejich množství neuvěřitelně roste. U některých uživatelů tvoří i více než polovinu veškeré elektronické pošty. Tímto problémem se už zabývají výrobci programů i vlády států, ale v současné době je třeba při stahování pošty počítat s vyšším objemem dat, než očekáváte.

Podobným problémem jsou také počítačové viry. „V době virového útoku přicházejí na náš firemní server tisíce souborů s virem. A když takový vir nějaký uživatel spustí, může mít dojem, že internetové spojení nefunguje, protože ho téměř celé pohltí rozesílání dalších kopií viru,“ dodává Čihák.

Největší hrozbou limitovaných datových přenosů jsou počítačoví piráti. „U jedné naší sdílené složky jsme zapomněli zakázat nahrávání souborů. Po Vánocích jsme se nestačili divit, jak nám narostl datový objem. Nárůst v řádech gigabajtů měsíčně je opravdu znát,“ říká pracovník nejmenované pražské firmy.