Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přeplatky za elektřinu nevracíme, vzkazují někteří dodavatelé

aktualizováno 
Domácnosti, které nedokázaly ušetřit za elektřinu, čeká v ročním vyúčtování navýšení záloh a nejspíš i tučný doplatek. Kdo ho neuhradí včas, dostane upomínky a dluh mu začne narůstat o penále. Kdo naopak ušetřil, vrácení přeplatku se nemusí jen tak dočkat.
O přeplatek za uspořenou energii máte právo požádat. Ilustrační snímek

O přeplatek za uspořenou energii máte právo požádat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řada energetických dodavatelů totiž nevrací všechny přeplatky automaticky. Své obchodní podmínky nastavují tak, že mohou zákazníkovi uspořené peníze převést do dalšího fakturačního období a použít je na úhradu záloh či případnou pohledávku.

Ušetřené peníze zůstávají dodavatelům

Energetické společnosti Centropol, Central Energy a RWE například nevrátí přeplatek do 200 korun. Klienti Bohemia Energy a X energie se nedočkají přeplatku do 100 korun a u vyšších přeplatků zaslaných poštovní poukázkou musí navíc uhradit poštovní poplatek.

Elimon může dokonce podle svých obchodních podmínek stanovit splátkový kalendář a podle výše přeplatku vracet peníze po částech. Optimum energy a PRE si zase určují, že mohou použít přeplatek jakékoliv výše na úhradu záloh v následujícím období. "Pokud ale zákazník o přeplatek požádá, vyhovíme mu. O vrácení lze žádat prostřednictvím zákaznické linky, e-mailem nebo osobně v zákaznickém centru," říká Petr Holubec, mluvčí PRE.

Naproti tomu E.on vrací přeplatky automaticky. "Naši zákazníci to preferují, v době převodních příkazů je vyrovnání přeplatku provedeno během chvíle a vyúčtování je uzavřeno včetně přehledného vyrovnání plateb," poznamenává mluvčí E.on Vladimír Vácha. Pokud si to ale zákazník přeje, může svůj přeplatek použít na úhradu zálohy na další období.

 • Bohemia Energy: Přeplatek nepřevyšující 100 Kč nevrací a převádí jej do následujícího fakturačního období. Přeplatky nad 100 Kč může vrátit, pokud se nedohodne se zákazníkem jinak. Pokud chce zákazník vrátit přeplatek poštovní poukázkou, musí uhradit poštovní poplatek. Přeplatky lze použít na úhradu splatného dluhu.
 • Centropol: Přeplatek do 200 Kč nevrací a převádí ho do následujícího fakturačního období. Přeplatky lze použít na úhradu splatného dluhu.
 • Central Energy: Přeplatek do 200 Kč nemusí vracet a převádí jej do následujícího fakturačního období.
 • ČEZ: Přeplatek jakékoliv výše může použít na úhradu záloh v následujícím období nebo na úhradu dlužných pohledávek. Nezapočtené přeplatky vrátí na účet zákazníka do konce následujícího zúčtovacího období, pokud není dohodnuto jinak.
 • Elimon: Přeplatek jakékoliv výše může použít na úhradu záloh v následujícím období. Podle výše přeplatku může stanovit platební kalendář pro vrácení peněz.
 • E.on: Přeplatek v jakékoliv výši vrací, nedohodne-li se se zákazníkem jinak.
 • Optimum energy: Přeplatek v jakékoliv výši může použít na úhradu záloh v následujícím období.
 • PRE: Přeplatek v jakékoliv výši použije k úhradě záloh na další období.
 • RWE: Přeplatky nebo nedoplatky, jejichž celková výše nepřesáhla 200 Kč, převádí do dalšího zúčtovacího období. Vyšší přeplatek vrací, zákazník si ho musí vyzvednout (pokud jej dvakrát nevyzvedne, od třetího a dalšího odeslání hradí náklady za odeslání/doručení).
 • X energie: Přeplatek nebo doplatek nepřevyšující 100 Kč nevrací a převádí jej do následujícího období. Pokud chce zákazník vrátit přeplatek poštovní poukázkou, musí uhradit poštovní poplatek. Přeplatky vyšší než 100 Kč vrací na účet nebo složenkou, nedohodne-li se jinak.
  Zdroj: všeobecné obchodní podmínky jednotlivých dodavatelů, leden 2012

Přeplatek na další zálohy bez souhlasu je nepřípustný

Zákon hovoří o nevracení přeplatků jednoznačně. "Jednostranné převedení přeplatku do následujícího zúčtovacího období je nepřípustné, neodsouhlasí-li konkrétní zákazník výslovně takový postup," upozorňuje Jan Votočka, vedoucí právní poradny dTest. Pokud souhlas neexistuje, může zákazník požadovat okamžité vrácení přeplatku spolu s úroky z prodlení a náhradu případně vzniklé škody.

Bezplatná spotřebitelská poradna
tel.: 299 149 009

Podle Votočky má zadržování přeplatků z právního hlediska povahu bezdůvodného obohacení. "Pro energetické společnosti je to velmi výhodné. Získají tak od zákazníků bezúročný úvěr a mají i určitou jistotu, že si zákazník spíše rozmyslí případnou změnu dodavatele energie."

Převádění přeplatku je nejen neopodstatněné, ale může mít i nepříjemné praktické dopady. "Mnozí zákazníci totiž hradí zálohy formou trvalého příkazu, jehož zrušení a zřízení něco stojí. Pokud by tak včas neučinili, přeplatek by si teoreticky mohli "táhnout" dál skoro věčně, nebo by jej dokonce navyšovali," shrnuje závěrem Votočka.

 • Pravidla pro vracení přeplatků si dodavatelé stanovují ve všeobecných obchodních podmínkách, podpisem smlouvy s nimi zákazník vysloví souhlas.
 • Ustanovení smluvních podmínek, která brání tomu, aby byl spotřebiteli vydán přeplatek za poskytnuté služby, jsou v rozporu se zákonem a z toho důvodu neplatná.
 • Za ospravedlnitelné lze připustit nepřevádění minimálních částek, jejichž vracení se nejeví jako hospodárné a nemá smysl ani pro zákazníka.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Od narození do maturity stojí dítě až tři miliony. Jak to ustát?

Ilustrační snímek

Vychovat dítě je jeden z největších finančních závazků. Už samotné narození potomka výrazně ovlivní rodinný rozpočet po...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Víte, jak se liší platební karty ve vaší peněžence? Otestujte se

Ilustrační snímek

Ne každá platební karta se hodí pro každého a pro všechny operace s penězi. Rozdíl je kupříkladu v tom, zda si chcete...

Další nabídka

Kurzy.cz

Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat
Expremiér Nečas křivě svědčil, řekl soud. Tohle bude následovat

Jana Nečasová a tři zpravodajci jsou vinni v kauze zneužití vojenského zpravodajství. Tak zní dnešní verdikt obvodního ... celý článekNajdete na iDNES.cz