Přeřazení těhotné

Pracujeme v soukromé zdravotnické laboratoři s odběrovou místností. Jak řešit problém těhotné zdravotní sestry, která pracuje v infekčním prostředí. Majitel ji nutí, aby místo přeřazení na jinou vhodnou práci nastoupila do neschopnosti na celou dobu těhotenství. Podle něho není žádné vhodné místo. Má pak pracovnice v případě neschopnosti nárok na dorovnání do průměrné mzdy, a od koho? L. Kolková, Aš

Koná-li zdravotní sestra práci, která je těhotným ženám zakázána, je zaměstnavatel povinen převést ji na jinou vhodnou práci. Podobně tak učiní i v případě práce, která obecně těhotným zakázána není, ale podle lékařského posudku v individuálním případě ohrožuje těhotenství zaměstnankyně.

Jiná práce pak pro ni musí být vhodná vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu, schopnostem, a je-li to možné, i vzhledem k její kvalifikaci. Nechce-li zaměstnavatel zaměstnankyni převést na jinou vhodnou práci nebo ji nemá, náleží jí po tuto dobu od něj náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Zaměstnavatel nemůže zaměstnankyni nutit, aby odešla do pracovní neschopnosti. O pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař na základě objektivně zjištěného zdravotního stavu a v souladu s příslušnými právními předpisy.

Lhát v životopise se nevyplácí.
Více ZDE.

Pokud po převedení na jinou práci dosahuje zaměstnankyně nižšího výdělku, náleží jí vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství podle zákona č. 88/1968 Sb. Podmínkou pobírání tohoto příspěvku je převedení na jinou práci a dosahování nižšího výdělku než před převedením. Vyrovnávací příspěvek zjednodušeně řečeno dorovnává rozdíl výdělku před a po převedení. Způsob určení jeho výše je obdobný jako u dávky nemocenského.

V případě pracovní neschopnosti vyrovnávací příspěvek nenáleží. Zaměstnává-li váš zaměstnavatel více než 25 zaměstnanců, vyplácí vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství sám, v opačném případě jej vyplácí správa sociálního zabezpečení příslušná dle sídla zaměstnavatele.