Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přes internet na úřad

aktualizováno 
Jestliže byste rádi komunikovali se Českou správou sociálního zabezpečení elektronicky a zjednodušili si tak přístup na úřad, pak vám v tom může pomoci Portál veřejné správy (www.gov.cz) a jeho sekce elektronické podání.

Internet, počítač - Internet, počítač | foto: Michal SváčekProfimedia.cz

ČSSZ má v rámci elektronické komunikace v provozu E-podatelnu a k dispozici jsou na webových stránkách i různé formuláře týkající se důchodového a nemocenského pojištění, nebo osob samostatně výdělečně činných.

Než začnete využívat možnost elektronicky posílat formuláře ČSSZ je třeba se zaregistrovat se do aplikace e- Podání, která je součástí Portálu veřejné správy. Slouží právě k registraci uživatelů z řad občanů i podnikatelských subjektů, pokud mají zájem využívat jeho služby. Po dokončení registrace lze zasílat a přijímat formuláře z úřadů veřejné správy, a to pomocí identifikace uživatele (uživatelské jméno a PIN) nebo s využitím digitálního certifikátu. Výběr, kterou možnost zvolíte, je pouze na vás. V případě certifikátu lze použít buď ten, který vydá sama ČSSZ nebo certifikát od První certifikační autority, a.s. (www.ica.cz)

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Víte, která položka v sazebníku bank vede v soutěži o nejabsurdnější poplatek? Více ZDE.

Komunikace s příslušnou organizací veřejné správy (v našem případě ČSSZ) dále probíhá prostřednictvím webových formulářů, které jsou umístěny na jejích webových stránkách. Jejich zaslání do ČSSZ je možné dvě dvěma způsoby: přes Portál veřejné správy a na elektronických médiích (disketách nebo CD).

V tomto momentě mohou jednotlivci a organizace elektronicky ČSSZ podávat dva druhy formulářů: evidenční listy důchodového pojištění a přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění. Sama ČSSZ uvádí, že se k 2. lednu 2006 k elektronickému podání formulářů zaregistrovalo celkem 35 998 organizací, z toho jich 18 415 zaměstnávalo více než 25 zaměstnanců. Těchto organizací přitom koncem loňského listopadu bylo 29 351 a zaměstnávaly celkem 3 205 153 lidí.

V praxi to znamená, že téměř 63 % organizací komunikuje s ČSSZ elektronicky. Formuláře takto podává i 17 583 malých organizací (do 25 zaměstnanců) a 828 osob samostatně výdělečně činných. Celkem tak bylo ČSSZ do této doby podáno přes 6 miliónů vyplněných formulářů. Pokud by tyto dokumenty ČSSZ obdržela v papírové podobě a daly by se na sebe, vznikla by hromada papírů vyšší než Eiffelova věž a vážící téměř 23 800 kg.

HOTEL BURJ AL ARAB V DUBAJI

Kupte si hotelový pokoj a vydělejte! Dorazí nový druh investice v budoucnu i k nám? Více ZDE.

Jak uvádí ČSSZ tato aktuální informace v elektronické podobě z oblasti nemocenského i důchodového pojištění slouží pro vytvoření registru pojištěnců, který vede ČSSZ a v kterém bude mít každý pojištěnec své individuální konto. Konta by měla vzniknout v letošním roce a každý by tak mohl mít možnost průběžně kontrolovat své sociálním pojištěním. Do budoucna je počítáno i s tím, že se díky individuálním kontům zkrátí vyřízení důchodů a zjednoduší komunikaci se zahraničními nositeli pojištění.

Jak se vám líbí možnost, kterou nabízí ČSSZ? Hodláte také využívat elektronické podání? Napište nám své názory.

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz