Přesčasy a svátek

  • 1
Zaměstnavatel nám změnil pracovní dobu z dosavadních 8 hodin Po-Pá, na čtyři pracovní dny v týdnu od 6.30 do 17.45. Pokud jsou svátky, děláme přesčasové hodiny s příplatkem 25 procent před i po svátcích, abychom stačili včas expedovat zakázky. Prý nám podnik bude chtít "zrušit svátky", a protože jsme placeni měsíční mzdou, tak by nám nemusel proplácet 100procentní příplatek za práci ve svátek. Navíc nám za práci ve svátky nechce dávat stravenky.

 J. Koníková, Praha

Zaměstnavatel zřejmě vůbec nezná zákoník práce. Protože pracujete v rovnoměrně rozvržené pracovní době, vztahuje se na vás ustanovení par. 84 odst. 2, kde se stanoví, že: "Při rovnoměrném rozvržení pracovní doby na jednotlivé týdny se stanovená pracovní doba rozvrhuje tak, aby délka směny nepřesáhla devět hodin." Toto ustanovení musí zaměstnavatel respektovat. Pokud zaměstnanci nestačí obavit všechny zakázky, musí přijmout další pracovní síly.

Zaměstnavatel nemůže také zrušit svátky, protože jsou stanoveny zákonem. I když jste placeni měsíční mzdou, přísluší vám vždy za práci ve svátek ve smyslu ustanovení par. 5 zákona o mzdě buď náhradní volno v rozsahu doby, kterou jste ve svátek odpracovali, nebo mzda za práci s příplatkem ve výši nejméně 100 procent. Na nesprávný postup zaměstnavatele si můžete písemně stěžovat u příslušného úřadu práce, který mu při zjištění závad uloží pokutu.
Ke stravenkám: žádný předpis neupravuje konkrétní pravidla pro poskytování příspěvků na stravování v podnikatelské sféře, tudíž ani zásady, zda bude zaměstnavatel přispívat na stravu těm zaměstnancům, kteří pracují ve svátek. Proto vždy záleží na pravidlech sjednaných v kolektivní smlouvě nebo stanovených vnitřním předpisem zaměstnavatele.