Přestávka při zkrácené pracovní době

Pracuji v chráněných dílnách. Mám sníženou pracovní schopnost kvůli křečovým žílám. V práci mě s tímto přijali, mám pracovní dobu 6 hodin. V lednu jsem podepsala smlouvu, že po 4 hodinách mám půlhodinovou přestávku. Zákon se změnil, přestávka je po 6 hodinách. Týká se mě změna? A můžu o přestávce opustit pracoviště a jít si koupit chleba? J. Sýkorová, Brno

Od března tohoto roku je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci přestávku v práci v délce nejméně 30 minut, a to nejdéle po šesti hodinách nepřetržitého výkonu práce. Toto je však maximální doba, po niž je zaměstnanec povinen bez přestávky pracovat. Nic nebrání zaměstnavateli v tom, aby poskytl přestávku v práci dříve. Zaměstnancům, jejichž pracovní směna nepřesahuje šest hodin, není zaměstnavatel povinen tuto přestávku poskytnout, zde záleží na jeho uvážení.

Přestávka v práci se nezapočítává do pracovní doby a nenáleží za ni mzda. Podle zákoníku práce tedy jde o dobu odpočinku. Zaměstnavatel tak není oprávněn dávat zaměstnanci pracovní úkoly, jiné pokyny ani jej nutit setrvat na pracovišti. Zaměstnanec je oprávněn pracoviště opustit, musí však po uplynutí přestávky být opět řádně připraven k výkonu práce.

I příliš chytří hledají práci těžko.
Více ZDE.

Bylo-li se zaměstnancem dohodnuto poskytování přestávky v práci po kratší době (již po čtyřech hodinách), je zaměstnavatel povinen takto dohodnutou dobu dodržovat, bez ohledu na právní úpravu a její změnu. Stejně tak v případě lékařského posudku, který stanoví, že zaměstnanci musí být poskytnuta přestávka v práci po určité době, měl by zaměstnavatel tomuto vyhovět.

Ve výše uvedeném dotazu má zaměstnankyně nárok na čerpání přestávky v práci po dohodnutých čtyřech hodinách a je rovněž oprávněna opustit pracoviště.