Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přestávky na kojení jsou placené

aktualizováno 
Zákon mnoha opatřeními chrání rodiče malých dětí a těhotné ženy. Zakazuje jim přesčasy i některé druhy prací.

V Česku je v porovnání se západní Evropou málo zkrácených úvazků, které matkám a otcům malých dětí umožňují rozdělit čas mezi práci a rodinu. Málokdo ví, že podle zákona je zaměstnavatel přímo povinen vyhovět jejich žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu pracovního týdne.

Týká se to zaměstnankyň či zaměstnanců, kteří se starají o dítě mladší 15 let, těhotných pracovnic a konečně i těch, kteří sami dlouhodobě pečují třeba o starého či postiženého člověka.

Proč je krátkých úvazků tak málo?
Nedá se říci, že by firmy nedodržovaly zákoník práce. Ten totiž obsahuje jednu pojistku. Zaměstnavatel nemusí pracovníkovi vyhovět, pokud mu v tom brání „vážné provozní důvody“. Přestože jsou tím zřejmě myšleny mimořádné situace, zaměstnavatelé si většinou obhájí, že při systému osmihodinového střídání směn není možné pracovat kratší dobu. Jinde je však zákon v ochraně pracujících rodičů nekompromisní.

Na kojení hodina denně
Vrátí-li se zaměstnankyně do práce v době, kdy svoje dítě ještě kojí, má právo na speciální „přestávku ke kojení“. Měla by ji dostat vedle obvyklých přestávek navíc. Jestliže matka pracuje na plný úvazek, má každý den nárok na dvě půlhodinové přestávky ke kojení, a to až do prvních narozenin dítěte. Ještě další tři měsíce je pak omluvena na jednu půlhodinu denně.

Pracuje-li na kratší úvazek, ale aspoň poloviční, dostane do konce jednoho roku dítěte jen jednu přestávku za den. Přestávky jsou placené a počítají se do pracovní doby, takže se kvůli nim směna neprodlužuje. Zajímavé je, že platí na každé dítě. Matka dvojčat tak může v práci kojit dvojnásobnou dobu.

Rodič nemusí na služební cesty
Muže či ženu, kteří vychovávají dítě mladší 8 let, nemůže šéf posílat na služební cestu, pokud nedostane jejich souhlas. U samoživitelů to platí až do 15 let věku potomka. A omezení se vztahuje i na těhotné ženy. Firma by neměla uvažovat ani o jejich případném přeložení na jinou pobočku. O to by museli zaměstnanci sami požádat.

Úplný zákaz přesčasů
Zákon výslovně zakazuje zaměstnávat přesčas rodiče pečujícího o dítě mladší jednoho roku. Opět to platí také pro těhotné zaměstnankyně. I běžný rozvrh práce musí firma plánovat s ohledem na zaměstnance pečující o děti. Pokud je zaměstnankyně těhotná, kojí nebo porodila před méně než 9 měsíci, nemusí pracovat v noci, pokud nechce. Jestliže požádá o převedení na práci ve dne, firma jí musí vyhovět.

Práce, která není pro matky
Ministerstvo zdravotnictví vydalo vyhlášku, v níž velmi podrobně stanoví, jakou práci nesmějí vůbec vykonávat těhotné ženy a ženy, které kojí nebo porodily před méně než devíti měsíci. Normy vypadají na první pohled úsměvně. Zmíněné zaměstnankyně nesmějí pracovat třeba v prostředí, kde je tlak vzduchu oproti okolí vyšší o více než 20 kilopascalů nebo kde je o 20 procent nižší koncentrace kyslíku.

Matky nesmějí konat práci, kde se používá síla, přepravuje těžký náklad, ale ani činnosti, při nichž by musely nepřetržitě stát či sedět bez možnosti změnit polohu. V zimě je aktuální omezení, že práce v méně než 4 stupních nesmí být delší než 4 hodiny. Pokud je větší mráz než pět pod nulou, nesmí práce trvat déle než hodinu.

Zákoník práce doplňuje pravidlo, že tyto zaměstnankyně nesmějí konat práci, pro kterou jsou nezpůsobilé podle posudku lékaře.

Pokud žena otěhotní v době, kdy některou ze zakázaných prací už vykonává, musí ji zaměstnavatel dočasně převést na jinou práci, která je pro ni vhodná. Jestliže by se jí tím snížil výdělek, musí jí každý měsíc doplácet rozdíl.

Rodiče malých dětí
Zákon zakazuje přesčasy, nařizování služebních cest či přeložení. Mnoha omezeními chrání těhotné a kojící ženy.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

Kurzy.cz Před úterním reportem hospodářských výsledků se oficiálně poodkryla akcionářská skupina, která nejspíše bude na le...

Najdete na iDNES.cz