Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prestiž lékařů mírně utrpí, poslanci jsou v prestiži před uklízečkami

aktualizováno 
Lékaři si po léta drží vedoucí pozici v žebříčku nejprestižnějších profesí. Sociologové tvrdí, že krátkodobě zřejmě poklesnou o pár pozic níž. Vážené jsou i vědecké a učitelské profese. Prestiž poslanců je výrazně nižší.

V celosvětovém měřítku jsou lékaři třetím nejprestižnějším povoláním. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sociologové jsou přesvědčeni, že pokud by se průzkum prestiže povolání dělal právě teď, prestiž lékařů by možná poklesla. Čas ale opět zvedne důvěru lidí v toto povolání.

Žebříček

Nejprestižnější povolání

 1. lékař
 2. vědec
 3. učitel na vysoké škole
 4. zdravotní sestra
 5. učitel na základní škole
 6. programátor
 7. projektant
 8. soudce
 9. soukromý zemědělec
 10. manažer
 11. starosta
 12. profesionální sportovec
 13. novinář
 14. účetní
 15. truhlář
 16. policista
 17. majitel malého obchodu
 18. ministr
 19. bankovní úředník
 20. voják z povolání
 21. stavební dělník
 22. prodavač
 23. sekretářka
 24. kněz
 25. poslanec
 26. uklízečka

zdroj: CVVM, Sociologický ústav AV ČR

  "Jedním z důvodů, proč je lékařské povolání u většiny lidí postaveno úplně nejvýše, je okolnost, že k lékařům mají lidé vybudován velmi silný vztah spojený s pocitem vlastní závislosti na nich. Alespoň občas totiž lékaře potřebuje každý z nás," uvádí u svého průzkumu prestiže sociolog Jan Červenka.

  Socioložka Paulína Tabery z Centra pro výzkum veřejného mínění doplňuje, že lidé si váží těch profesí, které vyžadují poměrně vysokou kvalifikaci a zároveň v sobě nesou jisté poslání a prospěšnost pro společnost. Podle ní na tom současné protesty lékařů nic nezmění.

  "Vliv odchodu lékařů na obecnou prestiž tohoto povolaní bych nepřeceňovala. Může se samozřejmě trochu změnit, ale nijak radikálně," tvrdí Paulína Tabery, podle níž nahrává doktorům čas. "Pokud bychom tuto otázku pokládali teď, aktuální situace by se do hodnocení vážnosti profese mohla promítnout, tudíž by tam mohl být pokles. Avšak za půl roku, za rok by opět byla profese lékaře hodnocena bez těchto aktuálních souvislostí. Jejich přímou odpovědnost za lidské zdraví a životy lidé oceňují."

  Psycholog Tomáš Vašák soudí, že pokud by se průzkum dělal nyní, byl by pokles prestiže lékařů významný. "Je zajímavé, jak takřka nikdo nezpochybňuje nárok lékařů na vyšší platy. Dokonce si myslím, že jim je většina lidí přeje. Nicméně způsob, jak se jich domohli, jim jistě uškodil," říká Tomáš Vašák, podle něhož se pacienti neradi stávají rukojmími. "Proto lékaři nemohou očekávat, že bude v tomto případě fungovat takzvaný stockholmský syndrom, tedy podpora únosci."

  V celosvětovém měřítku lékaři třetí

  Podle mezinárodního výzkumu GfK z loňského roku uznávají povolání lékaře lidé po celém světě. "Vůbec nejsilnější postavení mají ve Španělsku, kde jim důvěru vyjádřilo 93 procent dotazovaných. Naopak nejmenší prestiž mají v Rumunsku, tam jim věří jen 74 procent lidí."

  Průzkum proběhl v Evropě, Spojených státech, v Brazílii, Kolumbii a Indii na vzorku téměř dvaceti tisíc lidí. Celkem se lékaři umístili podle tohoto šetření na třetím místě, na druhém byli učitelé a na prvním hasiči.

  Stejně jako se v žebříčku obecné prestiže nemění pozice lékaře, zůstává beze změn i druhé a třetí místo. Ta pravidelně obsazují vědci a učitelé na vysoké škole. Lidé si také hodně cení zdravotních sester, které získaly čtvrté místo, a učitelů na základní škole, kteří mají pátou pozici.

  Poslanci mají nízkou prestiž

  K relativně vysoce hodnoceným profesím dlouhodobě patří programátor či projektant. "To jsou povolání, která vyžadují značné speciální odborné znalosti a přinášejí s sebou vesměs nadprůměrné příjmy i možnost kreativního rozhodování, což je lákavé," říká Jan Červenka.

  Dobře se umístil soudce, který vyžaduje odborné i morální kvality a má relativně vyšší ohodnocení. Tato práce je spojena i s formálním postavením a mocí ve společnosti. Soudce je nejprestižnější profesí reprezentující státní moc a její aparát. Naopak funkce poslance byla hodnocena s takovým despektem, že nižší prestiž měla už jen uklízečka.

  "V tomto hodnocení se odráží negativní postoj společnosti k vysoké politice a trvale nízká důvěra k zákonodárnému sboru," vysvětluje Jan Červenka.

  Zhruba uprostřed tabulky hodnocených povolání je soukromý zemědělec, manažer, starosta, profesionální sportovec, novinář, účetní, truhlář, policista a majitel obchodu.
  Nejčtenější

  Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

  Ilustrační snímek

  Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

  PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

  (Ilustrační snímek)

  Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...  Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

  Lukáš Zrzavý

  Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

  Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

  Ilustrační snímek

  Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

  Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

  Ilustrační snímek

  Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

  Další z rubriky

  Jak vám mohou sociální sítě uškodit při hledání lepší práce

  Ilustrační snímek

  V době téměř nulové nezaměstnanosti se mnoho Čechů ohlíží po lepší pracovní pozici. Málokdo však tuší, že díky rozmachu...

  Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

  Lukáš Zrzavý

  Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

  Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

  Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

  Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

  Tři absurdně levné akcie

  Tři absurdně levné akcie

  Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

  Najdete na iDNES.cz