Převedení ve výpovědní době

Dala jsem výpověď a jsem ve výpovědní době, která skončí 30. 11. 2003. Šéf mě nutí, abych výpověď zrušila. Když jsem to odmítla, chtěl mě převést na jinou práci. S tím jsem nesouhlasila. Nyní mi zakázal vstup na pracoviště až do konce výpovědní doby. Má na to právo?

L. Vyskočilová, Brno

Vaše výpověď je svobodné rozhodnutí zaměstnance, které nepodléhá souhlasu zaměstnavatele. Ten vám nemůže zakázat dát výpověď, nutit vás, abyste ji vzala zpět, ani vás za to postihovat. Převést na jinou práci vás smí pouze s vaším souhlasem, takzvanou změnou pracovní smlouvy. Výjimkou jsou případy uvedené v ustanovení § 37 zákoníku práce. Sem patří například zdravotní důvody nebo uložení trestu zákazu činnosti soudem. Dalšími důvody mohou být, když zaměstnanec nemůže vykonávat práci pro prostoj, nebo je-li převedení třeba k odvrácení živelní události, případně jiné hrozící nehody nebo zmírnění jejích následků. Dále může zaměstnavatel zaměstnance převést na jinou práci například v případech, kdy byla zaměstnanci dána výpověď z důvodu nesplňování předpokladů nebo požadavků pro výkon práce.

Ale také z důvodu porušení pracovní kázně, pokud bylo proti zaměstnanci zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při výkonu práce nebo pokud zaměstnanec dočasně pozbyl předpoklady pro výkon práce. Ve vašem případě popisovaném v dotazu však k takovéto situaci patrně nedošlo, nelze tedy zaměstnance převést na jinou práci než na tu, která je uvedena v pracovní smlouvě. Pokud zaměstnavatel nevpustí zaměstnance na pracoviště, čímž mu znemožní výkon práce v místě, které je v pracovní smlouvě sjednáno jako místo výkonu práce, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele podle ustanovení § 130 odst. 1 zákoníku práce a zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.