Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polovina lidí se v práci přezouvá. Jak jste na tom vy?

aktualizováno 
Představte si situaci, kdy jako cizinec přijdete do české firmy a v kanceláři uvidíte své nové kolegy například v obleku a pantoflích. Máte pocit, že to nejde moc dohromady? Tak to se mýlíte. Tento obrázek totiž můžete vidět v mnoha českých kancelářích.
Každý druhý zaměstnanec se v práci přezouvá. Ilustrační snímek

Každý druhý zaměstnanec se v práci přezouvá. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stejnou situaci zažil i Angličan Matthew, který nastoupil minulý rok do jedné české společnosti jako manažer. Samozřejmě první představování proběhlo naprosto korektně. Při pohovoru byli všichni slušně oblečení i obutí. Ovšem v běžné praxi začali kolegové uplatňovat svoje každodenní návyky. 

Když Matthew přišel první den do kanceláře, nestačil se divit. Většina lidí měla na nohách pantofle nebo dokonce žabky, a to přitom nebyli na pláži. Pro cizince, který není zvyklý zouvat se ani doma, natož ve firmě, bylo seznámení se s typickým českým zvykem přinejmenším úsměvné.

Přezouvat či nepřezouvat

Podle průzkumu internetového portálu vkancelari.cz se v českých kancelářích přezouvá přesně polovina dotázaných. Pochopitelně není nic špatného na tom, aby si člověk udělal pohodlí i v kanceláři, pokud tedy zrovna nemá jednání s klienty. Ale ne každý si může tento luxus v podobě přezouvání dopřát. Existují totiž povolání, kde máte přezůvky typu pantoflí či jiné otevřené obuvi přísně zakázané. Například bankéři, kteří jednají s klienty, se před nimi v pantoflích objevit nesmějí.

Jak se lidé v práci přezouvají

  • Běžní pracovníci: 56 procent
  • Asistentka / Recepční: 22 procent
  • Vedoucí pracovník / Manažer: 20 procent
  • Ředitel / Jednatel: 2 procenta

Zdroj: vkancelari.cz

Překvapivým zjištěním průzkumu také bylo, že pokud jde o přezouvání, příliš nezáleží na typu kanceláře ani na pozici. Ačkoliv nejpočetnější skupinou "bačkůrkářů" zůstávají běžní pracovníci, přezouvají se i někteří manažeři.

Podobné to je s typem kanceláří. Nejvíce si obuv mění ti, kteří mají samostatnou místnost, ale i ti, kteří sídlí ve společné kanceláři, jež není oddělená. Důvod je prostý: větší pohodlí a lepší hygiena. 

Nejsme v tom sami

Ovšem není cizinec jako cizinec. Přestože na některé zahraniční pracovníky mohou naše návyky působit směšně, najdou se národy, které se zouvají ještě častěji než Češi. Typickým příkladem je Japonsko. Tady mají speciální přezůvky i na záchod a přezouvají se jak při příchodu do divadla, tak do některých restaurací.

Bez povšimnutí nad českým (zlo)zvykem zůstanou také skandinávské národy a někteří Středoevropané. Pracujete-li tak ve firmě se Slováky nebo Rakušany, je možné, že i oni budou nosit přezůvky.

Lehce ovlivnitelní bačkory neopustí

Někdo přezouvání neřeší, někdo se nechá zviklat a někdo nemá jinou možnost. V České republice najdeme bezpočet zahraničních firem, které po svých zaměstnancích vyžadují přesný dress code.

Většina lidí tak musí dodržovat přísná pravidla stejnokroje i obuvi, a tudíž na přezůvky musí chtě nechtě zapomenout. Jiným příkladem může být naopak společnost s mezinárodním týmem, kde se pro změnu raději přizpůsobí Češi. To je asi zásadní rozdíl národních povah. Zatímco Matthew chodí dál ve svých společenských polobotkách a nehodlá na tom nic měnit, Čech se raději přizpůsobí ostatním, aby nepůsobil komicky.

Přezouváte se v práci do pantoflí či bačkor?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. října 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 5989
Ne 3445
Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Bike hotel má velký úspěch. Koly žijeme, říkají majitelé

Armin Pomella se synem Andreasem

Měli prosperující rodinný hotel, ale také vášeň pro cyklistiku. Tak se otec a syn Pomellovi rozhodli posunout služby...

Najít práci pro šedesátníka je stále problém. I když pomáhá ekonomice

Ilustrační snímek

Jak umí země využívat ekonomický potenciál starších pracovníků? To zjišťovala studie Golden Age Index poradenské...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Lutz (ex-GM): Tesla míří do hrobu, má ještě tak rok nebo dva. Musk neví nic o ří...

Kurzy.cz Podle bývalého místopředsedy představenstva automobilky GM Boba Lutz je Tesla automobilkou, která míří do hrobu. Šéf au...Najdete na iDNES.cz