Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při investování musíte rozumět, co makléř říká

aktualizováno 
Kupujete akcie? Vyberte si dobrého obchodníka. Je to důležitý krok, tak trochu jako výběr životního partnera.
Při hledání obchodníka je potřeba si uvědomit kvalitu a spolehlivost poskytovaných služeb.

Při hledání obchodníka je potřeba si uvědomit kvalitu a spolehlivost poskytovaných služeb. | foto: Reuters

Ze všeho nejdůležitější je, abyste se s obchodníkem dokázali domluvit. Rady a doporučení sebelepšího odborníka vám totiž nebudou nic platné, pokud je nebudete chápat.

Důležitá je proto i komunikační přívětivost makléřů a jejich schopnost poskytnout pomoc a rady, které by měly být i pro začátečníky pochopitelné. Makléř vám vysvětlí, co se nyní na trhu děje, jak si vedou jednotlivé akcie doma i v zahraničí a jaká rizika jsou spojena s investicí.

Jak poznat seriózního obchodníka

  • Zjistěte si o firmě co nejvíce dostupných informací, např. sídlo firmy a předmět podnikání (obchodní rejstřík), základní kapitál, finanční výsledky apod.
  • Nejednejte s obchodníkem, který nemá licenci ČNB (seznam najdete na www.cnb.cz).
  • Sliby velkého a rychlého zisku jsou podezřelé a většinou nepravdivé (vzpomeňte na kampeličky).
  • Seriózní obchodník se vyhýbá agresivnímu telemarketingu a jiným formám nátlaku, aby získal nové klienty, nebo aby je přesvědčil k uzavření konkrétních obchodů.

Stránky některých internetových obchodníků

  • Fio (www.fio.cz)
  • Brokerjet České spořitelny (www.brokerjet.cz)
  • Patria Direct (www.patria-direct.cz)

Nestyďte se zeptat, když něčemu neporozumíte
A když nepochopíte ani napodruhé, zbystřete: mluví na vás odbornou hatmatilkou a nedokáže své myšlenky přeložit do "lidštiny“? Je dost pravděpodobné, že žádné myšlenky nemá a jen opakuje, co mu řekli na školení. Takže věci možná vůbec nerozumí. Takovému člověku přece nebudete svěřovat peníze.

Prostudujte si ceník
Investoři při výběru obchodníka posuzují zejména jeden parametr – sazebník poplatků. Každá operace podle pokynů investora, především nákup a prodej, je totiž zpoplatněna obvykle v závislosti na objemu obchodů. Část poplatků dostává obchodník, část organizátor trhu (burza) a zbytek připadne na vypořádání a evidenci.

Pokud investujete například 100 000 korun, mohou se poplatky u jednotlivých obchodníků pohybovat od 0,25 do 1 procenta v závislosti na burze a způsobu obchodování. Může se stát, že nebudete vědět, co jednotlivé položky v ceníku znamenají. I tady by měl pomoci makléř a vše vám důkladně vysvětlit.

Při srovnávání cen jednotlivých obchodníků je však potřeba si uvědomit nejen kvalitu a spolehlivost obchodníka a jeho obchodních partnerů, se kterými spolupracuje, ale i jeho serióznost a bonitu či kvalitu poskytovaných služeb.

I v internetovém obchodě by vám mělo být příjemně
Při výběru obchodníka nepodceňujte ještě jednu věc. Dnes se obchoduje přes internet. I u dobrého odborníka se silným zázemím a mírným ceníkem se vám bude špatně obchodovat, pokud jeho internetový obchod nebude jednoduše srozumitelný a "uživatelsky příjemný“.

Prostředí internetových obchodů jednotlivých obchodníků se dost liší, u některých je lépe zpracována informační část, u jiných ta obchodní. Obě tyto stránky jsou také různě propojovány a poskytují investorům odlišné pohodlí pro jejich práci. Ideální je vyzkoušet si nanečisto, jak vám prostředí různých obchodů vyhovuje. Téměř každý on-line obchodník s cennými papíry nabízí svým klientům možnost nahlédnout do zkušebního prostředí nebo cvičného portfolia.

Slovníček

Diverzifikace: rozložení rizika. Na principu diverzifikace jsou postaveny podílové fondy.

Emitent: je osoba nebo společnost, která cenný papír vystaví a nabídne na burze.

Investiční horizont: doba, na kterou je investice naplánována. Než si vyberete, kam investovat, měli byste mít jasno v tom, jak dlouho můžete peníze v rodinném rozpočtu postrádat. Čím je investice rizikovější, tím delší dobu by měla trvat.

Likvidita: určuje, za jak dlouho je možné investici proměnit zpět na hotové peníze.

Měnové riziko: pokud nakoupíte cenné papíry v jiné měně než v korunách, musíte v investici zohlednit také vývoj kurzu koruny a cizí měny. Může se stát, že americké cenné papíry vám sice vydělají, ale kvůli poklesu dolaru vyděláte méně.

Portfolio: souhrn všech cenných papírů, případně podílových fondů, do kterých svoji investici rozložíte.

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Jak prošustrovat pět miliard dolarů?

Jak prošustrovat pět miliard dolarů?

Kurzy.cz Kdybych měl sto milionů dolarů, byli bychom já, moje děti i jejich děti a vnoučata za vodou. Přesně to si možná chvílem...

Najdete na iDNES.cz