Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při nehodě v cizině nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Je to drahé

aktualizováno 
Než se vydáte do zahraničí autem, přečtěte si informace alespoň o základních zákonech dané země. Ne všude totiž jezdí k nehodám policie a ne všude uplatníte Evropský záznam o nehodě. Navíc platí, že poškozený musí být odškodněn vždy podle práva státu, kde k autohavárii došlo.
Pokud to jde, přivolejte vždy k nehodě policii, je to ve vašem vlastním zájmu. Ilustrační snímek

Pokud to jde, přivolejte vždy k nehodě policii, je to ve vašem vlastním zájmu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud v zahraničí se svým autem či motorkou nabouráte, vyhněte se tomu, že vás druhý řidič vmanipuluje do okolností, které budou pro vás nepříznivé. To se v poslední době stává podle zkušenosti likvidátorů tuzemských pojišťoven kupříkladu v Itálii.

"Zdánlivě jednoznačné nehody se tam často proměňují v noční můru českých řidičů, kdy jednoznačný poškozený se najednou promění díky mnoha svědeckým výpovědím ve viníka nehody," říká Kateřina Bílá z pojišťovny Wüstenrot. Zajistěte si proto v případě autohavárie, co nejvíce svých vlastních svědků a jejich kontaktní údaje.

Příjezdu policie se nemusíte dočkat vždy

Jednou z dalších zásad je trvat na příjezdu policie k nehodě. Nemusíte se jí ale vždy dočkat. V některých evropských zemích totiž jezdí pouze k nehodám se zraněním či s velkými materiálními škodami. Na druhou stranu ale podle Milana Káni z Kooperativy zase existují státy, kde se policie musí přivolat vždy. Takovou zemí je například Rumunsko, kde je originál policejního protokolu nezbytným dokladem při uplatnění škody vůči pojistiteli.

Co nejdříve, jak to bude možné, kontaktujte asistenční službu svojí pojišťovny. Číslo na ni byste měli mít před odjezdem do ciziny uložené v mobilním telefonu. Nejde přitom jen o nahlášení škodné události pojišťovně. Operátoři asistenční služby by vám měli celou situaci maximálně usnadnit. Na telefonní lince komunikují v češtině a mohou vám poskytnout základní praktické informace o tom, jak dále postupovat.

Podle varianty vašeho pojištění a sjednaných asistenčních služeb vám pak mohou případně pomoci s některými dalšími nutnými kroky jako je oprava auta na místě, vyproštění či odtah vozidla. Pokud se z nějakých příčin nemůžete obrátit na svého pojistitele či asistenční službu, můžete podle České kanceláře pojistitelů (ČKP) kontaktovat národní kancelář země, kde došlo k dopravní nehodě. Její adresu, telefonní a faxové číslo najdete na webu Rady kanceláří zde.

Nezapomeňte na formulář pro záznam o nehodě

Stejně jako u nás se vám může vyplatit mít rovnou u sebe v autě také vlastní formulář Evropský záznam o nehodě (vytisknout si ho můžete zde).

Pokud máte tento dokument k dispozici v češtině a ostatní účastníci nehody v jiných jazycích, vyplňte ho jak v češtině, tak i v jiném dostupném jazyku. Podle informací z ČKP jde o obsahově shodné formuláře. Před oddělením originálu od kopie je ještě důležité formulář nejen podepsat, ale také zaškrtnout vyplněné body k nehodě a uvést počet vyplněných bodů.

Dvojnásob to platí u nehod, ke kterým nebude přivolaná policie. Ani na tento formulář však nemůžete všude spoléhat, protože vybrané země jej neakceptují. "Vždy se proto seznamte se základními zákony země, do které se chcete autem cestovat," doporučuje Káňa. Většinou jsou tyto informace k dispozici i na internetových stránkách některých organizací, jako je například Ústřední automotoklub ÚAMK (turistické informace najdete zde).

Nehodu na místě dobře zdokumentuje a nafoťte

Ideální je mít v autě k dispozici také fotoaparát či mobil, který je vybavený fotoaparátem. Díky tomu můžete co nejdříve po nehodě pořídit vlastní fotodokumentaci nehody. Vyfoťte nejen místo, kde ke kolizi došlo, ale také celou situaci, tedy včetně postavení všech účastníků po nehodě. Nezapomeňte ani na pořízení snímků, kde bude dobře vidět detailní rozsah poškození zúčastněných vozidel. Vytvořte si také jednoduchý plánek místa nehody.

Oba účastníci nehody si musí vyměnit své identifikační údaje. Tím se myslí především jméno, adresa či sídlo vlastníka auta a údaje k vozidlu. Zapište si registrační značku auta (SPZ), jeho výrobní značku, barvu a údaje k pojistiteli vozidla včetně čísla zelené karty, názvu a adresy pojistitele a čísla pojistné smlouvy.

Řidičům, kteří v zahraničí autohavárii zaviní, odborníci z pojišťoven doporučují sepsat s dalšími účastníky střetu prohlášení, že žádný účastník nehody nebyl při havárii zraněn. "Stále častěji se setkáváme s případy, kdy zahraniční poškozený následně uplatní škodu na zdraví," upozorňuje Kateřina Krásová z pojišťovny Direct.

V češtině uveďte vlastní vyjádření o nehodě

Ať už budete sepisovat protokol o nehodě na policii nebo vyplňovat Záznam o nehodě s dalšími účastníky nehody, v žádném případě nepodepisujte nic, čemu nerozumíte, nebo když je obsah dokumentu pro vás nesrozumitelný. Podepsat byste měli cokoliv jedině, když tomu rozumíte a souhlasíte se zněním textu. Do protokolu případně můžete vždy v češtině uvést i své vlastní vyjádření o nehodě.

Co dělat při nehodě v zahraničí

Doporučený postup:

  • Mějte v autě do zahraničí i českou verzi Záznamu o nehodě.

  • Pokud to jde, přivolejte vždy k nehodě policii, je to ve vašem vlastním zájmu.

  • Co nejdříve kontaktujte telefonicky asistenční službu pojišťovny.

  • Zajistěte si co nejvíce svědků včetně jejich kontaktů.

  • Nafoťte si místo nehody, postavení vozidel po nehodě rozsah poškození všech aut.

  • Nikdy nepodepisujte nic, čemu nerozumíte! Popřípadě dopište své vyjádření v češtině.

  • Pokud jste poškozeni, zajistěte si osobní údaje škůdce včetně údajů o jeho pojistiteli.

  • V ideálním případě si vyměňte duplikáty Zelených karet.

  • Po návratu do ČR uplatněte škody u své pojišťovny nebo u škodního zástupce zahraničního pojistitele viníka.

Zdroj: Pojišťovny

Nejvíce zahraničních autohavárií se podle většiny tuzemských pojišťoven českým řidičům přihodí u nejbližších sousedů. Kupříkladu Česká pojišťovna evidovala jen v Německu přes 4 800 nehod. Po něm podle počtu nehod následovalo s 1 628 případy Slovensko a s 1 469 nehodami Rakousko, dále pak Itálie, Polsko a Francie.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává

Ilustrační snímek

Trendem na trhu s životním pojištěním je návrat k rizikovému životnímu pojištění a odklon od investování, respektive od...

Co je nejpodstatnější u dětského pojištění, vysvětluje odborník

Ilustrační snímek

Ve školách se každoročně stanou desetitisíce úrazů dětí, nejčastěji při tělocviku a o přestávkách. K dalším dochází i...

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz