Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při nemocenské se připravte na strmý propad příjmů

aktualizováno 
Jste zvyklí každý měsíc utratit všechno, co vyděláte, nebo dokonce na účtu týden před výplatou pravidelně končíte v minusu? Pokud onemocníte, můžete mít velký problém s penězi vyjít.
Nemoc může s vašimi příjmy řádně zamávat.

Nemoc může s vašimi příjmy řádně zamávat.

Za prvních 30 dnů nemoci od státu totiž dostanete maximálně 10 368 korun – tato částka odpovídá měsíční hrubé mzdě 24 000 korun a víc. Když máte plat nižší, bude to ještě méně (více viz tabulku). Navíc další výdaje jsou spojené s poplatky za ošetření a léky na recept. Čtěte, jak by měsíční propad příjmů zvládla konkrétní rodina.

Javůrkovi jsou zvyklí na téměř 40 000 korun
Manželé Javůrkovi si nežijí špatně. Bydlí ve vlastním bytě 1+1 v Praze, děti zatím nemají a v rodinné kase se jim každý měsíc sejde bez stokoruny 41 000 korun. Zuzaně je 29 let a pracuje jako lékařka, měsíčně si vydělá 23 400 korun čistého. Její manžel Petr (35 let) se živí jako obchodní zástupce počítačové firmy a měsíčně si přijde na 17 500 korun.

Mladí manželé za bydlení, jídlo, oblečení a koníčky vydají necelých 16 000 korun měsíčně. Oba mají uzavřené stavební spoření a penzijní připojištění, Petr navíc i životní pojistku. Celkem na spoření a pojistky každý měsíc vydají dalších 7 000 korun. Zatím nesplácejí žádnou půjčku, ale sní o tom, že by si na hypotéku pořídili menší domek za Prahou. Když zaplatí všechno, co potřebují, na účtu jim měsíčně zbude necelých 18 000 korun.

Pro případ, že by jeden z nich na měsíc onemocněl, tak mají případně kam sáhnout. Na společném účtu mají našetřeno přes 100 000 korun. Podle odborníků by finanční rezerva měla odpovídat trojnásobku čistých měsíčních příjmů. Pokud by však Javůrkovi začali splácet hypotéku na vysněný domek nebo si pořídili rodinu, situace by se zkomplikovala i jim, přestože mají nadprůměrné příjmy.

Jaká bude vaše nemocenská se můžete podívat ZDE

Nemoc příjmy rodiny srazí o více než třetinu
Zrovna minulý týden Zuzana marodila s chřipkou. K doktorovi sice šla, ale nemocenskou si nevzala a v nemocnici se domluvila, že ji kolegyně na několik dní zastoupí. „Jako lékařka si nemůžu dovolit chodit mezi pacienty nachlazená, tak jsem musela zůstat doma. Neschopenku jsem si napsat nenechala, sice bychom z manželova platu bez problémů vyšli, ale škoda peněz,“ říká Zuzana.

Když by Zuzana namísto obvyklých 23 400 korun domů přinesla jen 10 368 korun, museli by Javůrkovi vyjít s 27 868 korunami. To je o 13 032 korun méně, než dají dohromady, když oba chodí do práce. Pořád by však byli v plusu – pokud by utráceli jako vždycky, ještě by jim zbylo skoro pět tisíc. Do minusu by se však dostali, pokud by onemocněli oba. Namísto čtyřiceti tisíc by museli vyjít jen s polovinou peněz.

Autoři:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Většina tátů by potřebovala pro rodinu vydělat o 5 až 10 tisíc víc

Unikátní sonda do priorit českých otců naznačila, že muž si na sobě nejvíc...

Finančně utáhnout rodinu s dětmi není snadné. Jak to vnímají čeští otcové? Na tuto otázku hledal odpověď unikátní...

Jak se pojistit proti vážné nemoci, abyste nepřišli o peníze

Ilustrační snímek

Aby vám životní pojištění pomohlo, musí být dobře nastavené. Pak pomůže i s výpadkem příjmu ve chvíli, kdy ze...

Adrenalinové sporty na dovolené jsou riziko, dejte si pozor na připojištění

Ilustrační snímek

Na dovolené lidé zkouší ledacos. Například adrenalinové sporty, zážitkové aktivity nebo různé atrakce. Dejte si pozor...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz