Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při pracovním pohovoru se musíte umět prodat

aktualizováno 
Důsledná příprava na osobní pohovor obsahuje samozřejmě i rozbor vaší osobnosti. Partner vás chce poznat co možná nejobsáhleji jako osobu a osobnost. Úměrně tomu musíte počítat s jeho kritickými otázkami, na které se však můžete připravit.

Při pohovoru musíte přesvědčit
Dále doporučujeme provést analýzu vašich osobních silných a slabých stránek. Jen díky dobré přípravě se vyhnete situaci – a nevmanévrujete se do ní sami – kdy znervózníte nebo se dostanete do rozpaků. Přijímací pohovor je vždy také rozhovorem, ve kterém prodáváte svou kvalifikaci a svůj výkonnostní potenciál, rozuměj: své schopnosti. Rozhodující při tom je, jak dobře umíte o svých schopnostech přesvědčit partnera, a nikoli to, jak jste vy sami přesvědčeni o svých dosavadních výkonech a své výkonnosti.

Připravte se na pohovor tak, abyste mohli v pozitivním světle přesvědčivě prodat svůj cíl, sebe sama, svůj dosavadní život i kariéru, ale i drobné slabosti a mezery. Když se personalistů zeptáte, na co kladou při výběru budoucích zaměstnanců zvláště důraz, narazíte často na výrok: „Důležitější než dobré známky pro nás je, aby byl uchazeč schopen autenticky dokázat, že se svou osobností hodí k naší fi rmě.“

Dalším důležitým bodem je, aby se vám podařilo přesvědčit partnera o užitku a výhodách, které firma získá tím, že vás zaměstná. Otázkami na vaše silné a slabé stránky, hodnoty, cíle a motivaci se vám vaši partneři chtějí dostat pod kůži, rozpoznat možná slabá místa a odhadnout jejich účinek na vaši výkonnost při práci.

Kde jsou vaše silné stránky?
Žijeme sice sami se sebou dennodenně, ale když se nás někdo cíleně zeptá, co umíme dobře, co máme na sobě rádi a jaké jsou naše silné stránky, sáhodlouze dumáme a cosi koktáme. Často je pro nás jednodušší říct, co na sobě rádi nemáme, co neumíme a jaká máme slabá místa. Při přijímacím pohovoru byste však měli prodat své silné stránky a výhody, takže byste je měli znát. K vyváženému sebehodnocení dojdete v několika krocích, ve kterých budete sbírat stále více informací o sobě a o svých silných stránkách.

 1. Shromažďujte všechno, co vás průběžně o vás samotných napadne. Kromě jiného jste si právě kvůli tomu zakládali své desky.
 2. Udělejte si čas na osobní brainstorming. To znamená, že napíšete všechno, co vás o vaší osobě napadá, aniž byste to v prvním kroku jakkoli hodnotili.
 3. Poté, co jste si poznamenali všechno, co vás napadlo, přejděte v dalším kroku k hodnocení jednotlivých bodů. Hodnocení znamená ptát se například: Skutečně to umím? Je tomu opravdu tak? Jak dobře to umím (hodnocení např. na stupnici jedna až sedm)?
 4. Promluvte si se svými přáteli a známými. Zeptejte se jich na hodnocení vaší osobnosti, výkonnosti a vašich silných stránek. Pro sebe si ověřte, do jaké míry se vaše sebehodnocení shoduje s hodnocením ostatních. Najdete zde mnoho podnětů. Klidně se zeptejte, jak vaši přátelé k tomuto hodnocení došli a v jakých situacích u vás toto chování zažili.
 5. Poté, co jste sesbírali a zhodnotili všechny body, vyberte ty, které jsou důležité pro váš profesní život. Ty vytvoří vodítko pro vaši prezentaci při přijímacím pohovoru.


Proč byste měli znát své silné stránky?
Příprava zabývající se vašimi vlastními schopnostmi vám umožní vystupovat při přijímacím pohovoru promyšleně a suverénně a mluvit o sobě autenticky. Velkou výhodou tohoto postupu je, že budete umět zdůvodnit, proč si myslíte, že jste kreativní, máte strukturní myšlení, jste týmoví hráči apod. Můžete uvést, na základě jakých skutečností a zkušeností jste k tomuto sebehodnocení došli a při čem jste mohli tyto schopnosti a vlohy prokázat. Není nic horšího při přijímacím pohovoru než neumět do větru řečené výroky dokázat.

Příklad
„Co myslíte, kde jsou vaše silné stránky?“
„No, mám velké týmové schopnosti.“
„To jsem rád, v naší firmě hodně pracujeme v týmech a projektových skupinách.
Na základě jakých zkušeností jste k tomuto sebehodnocení došel?“
„No, tak, pracuju rád společně s ostatními, že ano.“
„Můžete to třeba ještě trochu konkretizovat? Co je pro vás při spolupráci s
ostatními obzvlášť důležité?“

Tento malý úsek pohovoru ukazuje, jak málo přesvědčivé je, když mluvíte o svých silných stránkách a schopnostech nebo o dalších osobních vlastnostech, aniž byste je uměli prokázat. Další výhodu máte v tom, že víte, do jaké míry se vaše schopnosti kryjí s požadavky fi rmy a dotyčné pozice. Jste schopni vyložit, v jakých oblastech a pro jaké úkoly můžete svými schopnostmi fi rmě užitečně a úspěšně přispět.

Otázky pro váš osobní brainstorming (silné stránky)

 • Co umím dobře?
 • Jaké úkoly zvláště rád/a přijímám? Proč tyto úkoly rád/a plním?
 • Jaké jsou mé profesní úspěchy?
 • Čeho si na mě cení mí kolegové / spolupracovníci / nadřízení?
 • Jakou zpětnou vazbu jsem doposud dostával/a?
 • Jaké jsou mé silné stránky?
 • Jaká je má odborná kvalifi kace?
 • Jakými zvláštními schopnostmi a vlohami při jednání disponuji?
 • Čeho si na mě cení mí přátelé?
 • Z jakých situací znám toto chování?

Poté, co si vypracujete seznam svých silných stránek, je smysluplné seřadit
je tak, abyste si mohli před pohovorem udělat rychle ještě jednou přehled.

REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Jak uspět u přijímacího pohovoru"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 


Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečn...

Najdete na iDNES.cz