Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při prodeji počítejte s provizí minimálně 50 tisíc

aktualizováno 
Prodáváte nemovitost a nemáte žádné zkušenosti. Svěřte prodej raději některé zkušené realitní kanceláři. Provizi, kterou bude kancelář požadovat, je však nejlepší zaplatit až nakonec. Když realitka peníze dostane dřív, někdy už nepracuje tak, jak by měla.
Provize nebude malá

Provize nebude malá

Její služby vás vyjdou obvykle na pět procent z prodejní ceny, ale počítejte s tím, že u levnějších nemovitostí zaplatíte alespoň minimální sazbu (obvykle 50 000 korun). Nepovedený obchod by vás však mohl stát nejen víc peněz, ale i nervů. Nebo si alespoň nechte kupní smlouvu připravit zkušeným právníkem.

Realitku si nechte doporučit
Při výběru vhodné realitní kanceláře dejte především na zkušenosti svých známých. Na tento typ podnikání bohužel zatím v Česku není potřeba licence, a realitní činností se tak může živit kdokoli. Dobré reference jsou nejlepší zárukou kvality služeb.

Když budete muset realitku vybírat bez doporučení, určitě se zajděte podívat do její kanceláře. Jestli na vás firma nebo její zaměstnanci neudělají dobrý dojem, jděte jinam, realitních kanceláří je na trhu dost. Spolupráce totiž stojí nejen na dobré smlouvě, ale také na důvěře.

„Makléřka nám hned na první prohlídce prozradila, že majitelka domu je ochotná jít s cenou o 300 000 korun dolů,“ vypráví Jana Novotná z Brandýsa nad Labem. Takhle by hájení zájmů klienta vypadat rozhodně nemělo a takové chování neošetříte v sebelepší smlouvě, museli byste s makléřem absolvovat každou prohlídku.

Zprostředkovatelská smlouva – vždy písemně
S realitní kanceláří spolupracujte výhradně na základě písemné smlouvy. Máte na výběr, jestli s ní uzavřete běžnou, nebo takzvanou exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu. Na základě běžné můžete spolupracovat hned s několika realitkami najednou, exkluzivní se upíšete jen jediné a nemovitost nesmíte prodat jinak než přes ni. Přesto má svoje výhody. Když nemovitost nabízí několik realitek, může být inzerovaná s různými cenami, a to na potenciální kupce nepůsobí dobře. Navíc když realitka není jediná, kdo dům nebo byt nabízí, neinvestuje tolik do inzerce a může trvat, než ho prodá.

Ve smlouvě musí být uvedeno:

 • kdo a s kým ji uzavírá
 • co je jejím předmětem – pozor ne ní to nemovitost samotná, ale zprostředkování jejího prodeje
 • výše provize
 • doba platnosti smlouvy
 • podmínky možného odstoupení

Zkrátka musí být jasně definovaná práva a povinnosti obou stran. Smlouvu vždy uzavírejte na dobu určitou, nejlépe na 3 až 6 měsíců.

Kdy, jak a kolik za služby zaplatíte
Realitní kanceláře si za zprostředkování prodeje účtují provizi. Pět procent není pravidlo, když je nemovitost dražší, může být provize nižší, naopak. Rozhodně nevěřte firmě, která tvrdí, že zprostředkování prodeje nebude nic stát. Když si provizi nevybere od vás, odnese to kupující. Svou odměnu realitka nejčastěji přirazí ke kupní ceně, což je však v rozporu s etikou tohoto typu podnikání.

Ujasněte si předem, jaké položky kancelář uhradí z provize a co zbude na vás. Optimálně by realitka měla zaplatit inzerci, vypracování veškerých smluv, výpis z katastru a snímek z pozemkové mapy. Znalecký odhad platí většinou prodávající, realitka ho jen zajišťuje.

Prodej nemovitosti krok za krokem

 1. Dejte byt nebo dům do pořádku. První dojem dělá dost i v případě nemovitostí.
 2. Zjistěte si, za kolik je nemovitost prodejná. Cenu můžete trochu navýšit, aby vám zbyl prostor k manipulaci.
 3. Připravte si všechny dokumenty potřebné k prodeji.
 4. Rozhodněte se, jestli dům prodáte sami, nebo za pomoci realitky.
 5. Pokud zvolíte realitku, dejte na doporučení svých známých a raději spolupracujte jen s jednou.
 6. Zjistěte si, co pokrývá provize realitky a co budete muset zaplatit z vlastní kapsy. Provizi zaplaťte až po ukončení obchodu.
 7. Než podepíšete jakoukoli smlouvu, pečlivě si ji přečtěte. Kupní smlouvu je lepší nechat připravit nebo aspoň zkontrolovat nezávislým právníkem.
 8. Peníze nechte uložit na účet u třetí osoby, po zápisu nového majitele do katastru nemovitostí vám je notář, advokát nebo banka uvolní. 
 9. Odhlašte odběr služeb (vody, plynu, elektřiny nebo kabelové televize) a včas zaplaťte daň z převodu nemovitosti.
Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Od narození do maturity stojí dítě až tři miliony. Jak to ustát?

Ilustrační snímek

Vychovat dítě je jeden z největších finančních závazků. Už samotné narození potomka výrazně ovlivní rodinný rozpočet po...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz