Při sjednávání mzdy si dejte pozor, ať nenaletíte

Plat je daný podle tabulek, o mzdě se vyjednává. Dohodnuté si nechte přesně zapracovat do pracovní smlouvy.

Peníze až na prvním místě! říká se někdy. Při licitaci o výši výdělku v novém zaměstnání to platí dvojnásob. Zajímejte se nejen o samu cifru, ale i o způsob, jak to bude dáno „na papíře“. Stačí jediné slovíčko a v budoucnu se nebudete stačit divit.

Mzda a plat není jedno a totéž
Rozdíl mezi nimi je obrovský. „Mzdou se podle zákona rozumí odměna za vykonanou práci v podnikatelské sféře zaměstnavatelů,“ říká advokát Milan Jelínek z kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. „Platem je potom odměna za práci vykonanou v rozpočtové sféře zaměstnavatelů, tedy například ve státních úřadech či státních fondech.“ A co z toho plyne?

Plat vám vyměří
„Při sjednávání mzdy je zaměstnavatel omezen pouze zákonem stanovenou výší minimální mzdy a principem stejné odměny za stejnou práci,“ vysvětluje Jelínek. Plat je lidově řečeno tabulkový. „To znamená, že zaměstnavatel ho určuje podle zákona v mezích zákonem stanovených platových tarifů,“ doplňuje advokát. Uchazeč tudíž v tomto případě nemá žádný prostor k vyjednávání.

Plat se uvádí v platovém výměru, který musí být písemný. Uvedeny v něm musí být údaje o platové třídě a platovém stupni, do nichž je zaměstnanec zařazen, a o výši platového tarifu a ostatních pravidelně měsíčně poskytovaných složkách platu, stejně jako o termínu a místu výplaty. Jakákoliv změna musí mít opět písemnou podobu.

Výši mzdy můžete ovlivnit
Naopak o mzdě se vyjednává. „Na její výši sjednávané u pohovoru má vliv vzdělání, praxe obecně, praxe ve stejném oboru, lokalita pracoviště, lokalita trvalého bydliště uchazeče a jeho priority,“ říká Renata Kvanďúchová, personální manažerka kanceláře K4 Architects & Engineers. To, co si dohodnete, chtějte mít také „na papíře“. Možností existuje více. „Mzdu lze sjednat přímo v pracovní smlouvě, dále ve smlouvě kolektivní, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem,“ uvádí advokát Milan Jelínek.

„Pokud zaměstnavatel se zaměstnancem mzdu sjedná v pracovní smlouvě, jde o dvoustranné ujednání, které může být změněno zase jenom dohodou stran,“ zdůrazňuje advokát Milan Jelínek z kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. „Pokud však zaměstnavatel mzdu stanoví, určuje ji jednostranně a může ji také jednostranně v rámci výše uvedených pravidel měnit.“

Někteří zaměstnavatelé dávají přednost takzvanému mzdovému výměru, kterým mzdu pro zaměstnance rovněž stanovují a mohou ji i bez jeho souhlasu kdykoliv upravovat, a to oběma směry. Sjednání tedy znamená jistotu. Stanovení mzdy vás motivuje k výkonům.

 
, ,