Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - krádež, doklady, peníze | foto: Profimedia.cz

Při ztrátě dokladů se prodraží pas, nový řidičák je za 50 korun

  • 20
Ztráta dokladů znamená běhání po úřadech, ale i náklady na pořízení nových dokumentů. S vyřizováním neotálejte a nejvíc peněz si připravte na nový pas. Dobrou zprávou může naopak být, že náhrada za ztracený průkaz zdravotního pojištěnce vás nebude stát ani korunu.

Pokud přijdete o doklad totožnosti, nejčastěji občanský průkaz, musíte to okamžitě hlásit na obecním úřadě. Jinak se dopustíte přestupku.

Podle zákona o občanských průkazech se však přestupku dopouští i ten, kdo poruší povinnost chránit občanský průkaz před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo zneužitím. Za to hrozí pokuta až 10 000 korun.

Ztrátu můžete ohlásit buď na úřadu s tzv. přenesenou působností, nebo na matričním úřadu, nebo přímo na policii. Tam vám také hned vystaví náhradní doklad totožnosti, případně vám zablokují odcizený mobilní telefon, pokud znáte jeho IMEI (mezinárodní výrobní číslo). Odcizenou SIM kartu můžete zablokovat jen u operátora.

Za nový občanský průkaz zaplatíte správní poplatek 100 korun. Musíte o něj ale zažádat do 15 dnů (opět pod pokutou až 10 000 korun). Na vydání si pak počkáte 30 dnů.

Uložení pokuty ale nepodléhá žádným striktním pravidlům a její uplatňování si stanoví každý úřad sám. "Pokuty za nedodržení povinnosti dosahují částky do tisíce korun a sahá k nim úřad spíše v ojedinělých případech. Například pokud žádá o nový občanský průkaz občan po delší době než jeden rok či v krátkém čase opakovaně," řekla iDNES.cz Jana Janouchová z městské části Prahy 6.

Odcizený mobil policie zablokuje, případně odblokuje bezplatně. Žádost o blokaci telefonu nahlásí policie operátorovi do 24 hodin od ohlášení zcizení a žádosti o blokaci.

za kolik pořídíte nové doklady

Občanský průkaz - vydání přijde na 100 korun, čekací doba 30 dnů

Cestovní pas - vydání přijde na 600 korun,čekací doba 30 dnů (120 dnů, je-li vydáván zastupitelským úřadem v zahraničí)

Řidičský průkaz - vydání přijde na 50 korun, čekací doba 20 kalendářních dnů (5 pracovních dnů při expres vydání s poplatkem 500 korun)

Průkaz pojištěnce - vydání je zdarma, čekací doba záleží na zdravotní pojišťovně (např. VZP 3 týdny)

Za nový cestovní pas si připlatíte

Podobně je zákonem stanovena povinnost chránit před zničením, odcizením, ztrátou nebo zneužitím i jiné doklady totožnosti, například cestovní pas. Porušení této povinnosti je také přestupek a hrozí vám stejně jako u občanky pokuta do 10 tisíc.

Nový cestovní pas ale vyjde přeci jen dráž než občanský průkaz. Za pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem biometrických údajů zaplatíte totiž 600 korun, za pas pro občana mladšího 15 let stovku. Na jeho vydání si počkáte nejvýš 30 dnů (120 dnů, pokud podáváte žádost na zastupitelském úřadu v zahraničí).

Řidičák expres vyjde na pětistovku

Také ztrátu řidičského průkazu je třeba neprodleně oznámit obecnímu úřadu v místě trvalého bydliště. Doporučuje se ohlásit ztrátu i na policii.

Počítejte s poplatkem 50 korun za vydání nového řidičského průkazu, za expresní vydání si musíte připlatit. Dostanete ho sice už za pět pracovních dnů, nicméně vám naúčtují rovných 500 korun. Obvykle si na řidičský průkaz počkáte nejvýše 20 kalendářních dnů.

Průkaz pojištěnce

Společně s doklady totožnosti se často ztratí i průkaz pojištěnce. Lze ho nahradit poměrně rychle a snadno. Jen opět nesmíte zapomenout ztrátu oznámit do 8 dnů příslušné zdravotní pojišťovně.

Oznámení lze provést jak telefonicky, tak osobně na některé z poboček vaší zdravotní pojišťovny. Pokud ztrátu hlásíte osobně, dostanete buď průkaz nový okamžitě, nebo vám ho pojišťovna pošle.

Například Všeobecná zdravotní pojišťovna vydá nový průkaz pojištěnce do tří týdnů. Na překlenutí této doby dostanete náhradní doklad. Vše je zdarma, tedy i opakované vydání nového průkazu.