Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh: Student uhradil škole dluh, po čtyřech letech má platit znovu

aktualizováno 
Lukáš Rut studoval na pražské univerzitě. Protože ale souběžně studoval dvě fakulty, prodloužil si standardní dobu studia a škola mu vyměřila poplatek. Ačkoli částku zaplatil, po čtyřech letech ji po něm chce univerzita znovu.
Podle občanského zákoníku je promlčecí doba tříletá. Univerzita ale argumentuje tím, že poplatek se promlčuje ve lhůtě deseti let. Ilustrační snímek

Podle občanského zákoníku je promlčecí doba tříletá. Univerzita ale argumentuje tím, že poplatek se promlčuje ve lhůtě deseti let. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Hned na začátku semestru 2007 jsem dostal dopis, doporučeně do vlastních rukou, že mám platit devět a půl tisíce. Požadovanou částku jsem hned zaplatil," uvádí mladík. Školu úspěšně dokončil a byl slavnostně promován. Na celou záležitost už dávno zapomněl, jenže letos v září přišel ze školy další dopis v podstatě úplně stejného znění. Má zaplatit poplatek devět a půl tisíce.

Ústřižek od poštovní složenky založil

"I když jsou to už čtyři roky, pamatuji si, že jsem to platil na poště, kam chodím už spoustu let. Na místě jsem vypsal složenku, zaplatil a ústřižek jsem si schoval," říká Lukáš Rut. Problém je, že ústřižek složenky dnes nemůže najít. Advokát mu ale poradil, že pohledávka je již promlčená. A tak v tomto duchu Lukáš Rut škole odepsal. Jenže mu to nebylo nic platné. Odpověď byla jednoznačná. Dluh promlčený není, v tomto případě je promlčecí lhůta deset let.

Kdo má tedy pravdu? Podle občanského zákoníku je promlčecí doba tříletá. Univerzita ale argumentuje tím, že poplatek se promlčuje ve lhůtě deseti let. Důvod spatřuje v paragrafu 110 občanského zákoníku, který stanoví, že pokud je právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu nebo jiného orgánu, tak se promlčuje ve lhůtě deseti let. "Tento závěr univerzity není správný," říká advokát Mojmír Ježek. "Zpravidla se za ty další orgány považuje rozhodčí soud nebo například finanční úřad. Rozhodně by za tento orgán neměl být považován rektor," upřesňuje advokát.

Promlčecí doba je tříletá, lhůtu prodlouží soud

Bývalému studentovi teď nezbývá než najít ústřižek složenky a se školou se domluvit, nebo se soudit. A jak je to vlastně s promlčecími lhůtami?

Ať už dlužíte někomu vy nebo naopak někdo dluží vám, podle občanského zákoníku je promlčecí doba tři roky. "V praxi, pokud například uplatňujete nějakou reklamaci, požádáte o slevu, tak v okamžiku, kdy uplatníte toto své právo, začíná vám běžet tříletá promlčecí doba," vysvětluje Ježek. Pokud tedy sleva není vyplacena nebo není vráceno zboží, pak aby se vaše právo nepromlčelo, žalobu k soudu musíte podat do tří let od okamžiku uplatnění svého práva.

"Po dobu soudního řízení promlčecí doba neběží, a pokud vám je pohledávka přiznána, tak pravomocným rozhodnutím začne běžet nová desetiletá promlčecí doba," upřesňuje advokát. Jinými slovy, po rozhodnutí soudu máte deset let na to, abyste svou pohledávku dále vymáhali, například formou exekuce.

Stejně tak pokud dlužník svůj dluh uzná, promlčecí doba je deset let. "Může se jednat o případ, kdy někomu půjčíte peníze, už se blíží konec tříleté doby od splatnosti té pohledávky. Pokud jste se stále nerozhodli, jestli podáte žalobu, tak v okamžiku, kdy dlužník písemně uzná svůj dluh, máte jistotu, že můžete pohledávku dál vymáhat," radí Ježek.

Výjimka u náhrady škody a bezdůvodného obohacení

U náhrady škody je promlčecí doba dvouletá od okamžiku, kdy se poškozený dozvěděl o škodě a o tom, kdo za ni zodpovídá. Maximálně však ve lhůtě tří let od doby, kdy nastala škodní událost. U úmyslné škody ovšem zákon stanoví desetiletou promlčecí dobu.

Totéž platí pro bezdůvodné obohacení. Pokud jste omylem někomu poslali peníze, musíte je vymáhat nejpozději do tří let, jinak o peníze můžete přijít právě kvůli promlčení. Při úmyslném bezdůvodném obohacení je ovšem promlčecí doba také desetiletá.

A jak bude svou situaci řešit Lukáš Rut? "Nebudu platit, i kdyby mě dali k soudu. Už jsem to zaplatil a taky si myslím, že upomínka měla přijít dřív a ne až po čtyřech letech," uzavírá svou zkušenost.

Autor: pro iDNES.cz


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Uměli byste vyzrát na hypotéku? Otestujte se

Víte, jaký je rozdíl mezi klasickou a americkou hypotékou, co znamená anuitní splátka nebo jaký je význam fixačního období? Otestujte své znalosti v kvízu,...  celý článek

Od loňského roku platí pro plátce DPH povinnost podávat kontrolní hlášení....
Zaplaťte pokutu 50 tisíc, za opožděné dodání lejstra, napsal mu úřad

Od loňského roku mají všichni plátci DPH povinnost odevzdávat správci daně kontrolní hlášení. Termín musíte dodržet, jinak vás čeká pokuta až do výše 50 tisíc...  celý článek

Ilustrační snímek
Peníze od státu: na bydlení může rodina získat až 18 tisíc

Co dělat, když vám peníze nestačí na pokrytí nájmu? Nebo když si potřebujete vyřídit příspěvek na péči o osobu blízkou, která je odkázaná na vaši pomoc....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Byty v ČR zdražují. Prodejní ceny meziročně narostly o 10,7 procenta
Byty v ČR zdražují. Prodejní ceny meziročně narostly o 10,7 procenta

Prodejní ceny bytů v Praze a v krajských městech ČR vzrostly ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně o 10,7 procenta n... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.