Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh: Při hledání práce jsem si věřila a pomohlo to

aktualizováno 
Jana Stejskalová patří k těm málo lidem v Česku, kteří poznali outplacement na vlastní kůži. Po dvanácti letech strávených na jednom pracovišti měla strach z budoucnosti. Outplacement jí dodal důvěru.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Dvanáct let pracovala jako dělnice v provozovně, která byla letos na podzim zrušena. "Firma nám všem nabídla, abychom zvážili, zda chceme služeb outplacementu využít. Hned jsme byli rozhodnuti, že nabídku přijmeme. Bylo nám příjemné, že nás firma nevrhne na ulici a snaží se pro nás něco udělat," vzpomíná Jana Stejskalová.

Přiznává, že po dvanácti letech strávených na jednom pracovišti měla strach - právě outplacement jí dodal sebedůvěru.

"Práci jsem sehnala velmi rychle. Všechno zlé je k něčemu dobré," říká Jana Stejskalová. Dnes pracuje jako prodavačka a je moc spokojená. Dojíždí sice do Prahy, ale tam jsou zase vyšší mzdy, takže je na tom s penězi stejně, jako by pracovala na malém městě.

Uvědomila si svoji hodnotu

Za rychlé nalezení nové práce vděčí podle svého názoru i outplacementu. Díky němu si totiž uvědomila, co může novému zaměstnavateli nabídnout a za co si ji budou v nové firmě cenit.

"Na úvod jsme měli několikahodinové školení, kde se sešli všichni, kdo byli propuštěni. Psali jsme životopis, bavili jsme se o tom, co nás zajímá, jaké máme znalosti, dovednosti, jaké obory by nás mohly lákat. Vysvětlovali nám, jak hledat práci přes internet a známé. Radili nám například, abychom si sami pro sebe stanovili pevný režim, pokud jsme bez práce delší dobu, vytvořili si tabulku a seznam toho, co už jsme všechno pro hledání práce udělali… Připravovali nás i na osobní pohovory," říká Jana Stejskalová.

Co je outplacement?

Jde o cizí slovo, které nemá český výraz. Jená se o pomoc lidem, kteří dostali výpověď. U nás outplacement využívá jen několik firem.

Nebojte se osobních pohovorů

"Následovaly osobní pohovory s personalisty, kde se nás ptali, jestli práci sháníme, co budeme dělat dál, a ještě s námi vybrousili životopis, který jsme při hledání nové práce nabízeli," popisuje své zkušenosti. Spolu s ostatními dostala i seznam personálních agentur v České republice, na které se mohla při hledání práce obracet.

"Ti, kdo chtěli, mohli absolvovat i osobnostní testy. Někteří měli strach, ale já se přihlásila. Myslela jsem si, že by pro mě bylo dobré, abych poznala své slabé stránky, co dělám špatně v zaměstnání a kde jsou naopak moje silné stránky. Ráda se dozvím chybu, člověk pak může na sobě zapracovat," říká s tím, že psychotesty pak procházela, když žádala o své nynější zaměstnání. "Díky tomu, že už jsem věděla, o co jde, neměla jsem z nich vůbec žádnou trému."

Odborníci z firmy Manpower jí pak ještě několikrát telefonovali a ptali se, zda se jí podařilo najít nové zaměstnání a zda je v nové práci spokojená. "Byla to pro mě pomoc, věděla jsem, že se mám kam obrátit. Pokud bych při hledání nového zaměstnání neuspěla tak rychle, myslím, že přes agenturu bych poté práci sehnala."

Po dvanácti letech strávených na jednom pracovišti měla strach z budoucnosti. Outplacement jí dodal důvěru.

Autoři:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz