Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přichází tankautomat: bankomat, který naplní nádrž

aktualizováno 
Banky přinesly na náš trh další novinku, tentokrát určenou řidičům. Její pomocí pohonné hmoty načerpáte i zaplatíte, a to aniž se vzdálíte od výdejního stojanu. V budoucnu by měly tyto automaty ušetřit kromě času i peníze.

Zavedení automatů může přispět i ke zlevnění pohonných hmot. | foto: Profimedia.cz

Bankomat, tedy jakousi automatickou pokladnu, jejíž obsluhu zajišťuje sám klient, všichni velmi dobře znají. Tankautomat je v podstatě jeho obdobou, jen místo hotových peněz zprostředkuje výdej pohonných hmot. Většinou se jedná o samostatně stojící zařízení (stojan), situovaný do bezprostřední blízkosti výdejního stojanu pohonných hmot.

Toto samoobslužné zařízení je vybaveno grafickým displejem se symboly výdejních míst a malým displejem, kde najdete pokyny týkající se platební karty. Jeho nezbytnou součástí jsou rovněž dvě klávesnice - ovládací a pinová, stejně tak i tiskárna dokladů. Automat řídí celý proces od identifikace zákazníka pomocí jeho platební karty přes výdej pohonných hmot až po uzavření transakce (odúčtování skutečně odčerpané částky).Tankautomat v pilotním provozu prošel, více vidět by měl být od září
Tankautomaty uvádí do života HVB Bank ve spolupráci se společnostmi Unicode Systems a SoNet. Služba umožní držitelům všech platebních karet (jak debetních, tak kreditních) hradit čerpání pohonných hmot bez toho, aby museli navštívit pokladnu čerpací stanice. Výhodou bude kromě úspory času i úspora finanční, a to jak na straně provozovatelů (ušetří se především na pracovní síle), tak na straně zákazníků. S nižšími provozními náklady by měly totiž jít ruku v ruce i nižší ceny pohonných hmot.

HVB Bank si nejprve od dubna ověřila službu pilotním projektem na čerpací stanici MIVOKOR v Polné u Jihlavy, teď ji chce nabízet i dalším subjektům. S největší pravděpodobností se tak s tankautomaty HVB Bank setkáme nejdříve u čerpacích stanic OMV a Agip, a to možná už letos na podzim. V tomto případě by se zřejmě objevily jednotlivé samoobslužné stojany u již fungujících "klasických" benzínek s obsluhou.

Další bankou, která projekt tankautomatů připravuje, je Česká spořitelna. Ta však jejich pilotní provoz ještě neukončila a v současnosti novinku připravuje na čipovou technologii.  

Kompletní samoobslužné čerpací stanice obsluhované čistě jen přes tankautomaty v Česku na svou veřejnou premiéru teprve čekají. První vlaštovkou bude od října čerpací stanice bez obsluhy firmy W.A.G. minerální paliva na D1 v Praze Průhonicích.

„Placení u tankautomatu je velmi snadné, podobně jako například vybrat peníze v bankomatu a nebo zaplatit kartou u obchodníka. Tankautomaty výrazně zrychlí proces placení za pohonné hmoty a provozovatelům navíc přinesou větší bezpečnost – zákazník prakticky nemůže odjet bez zaplacení“, říká František Jungr, Card Department Manager HVB Bank. 

Postup obsluhy tankovacího automatu

1.
Volba výdejního stojanu s požadovaným produktem
    (číslem na klávesnici)

2. Automat čeká na vložení platební karty (identifikace
    s kontrolou PINu)

3. Volba limitu čerpání (limit nedovolí načerpat více)

4. Předvolba tisku daňového dokladu

5. Tankomat vrací kartu

6. Čerpání pohonných hmot

7. Po zavěšení tankovací pistole se tato zablokuje,
    do banky je odeslána skutečná částka za odebrané
    množství - tj. konec celé transakce

Kdo je provozuje a kde?
Zatímco v Česku hovoříme o novince a (počty tankautomatů jsou v jednotkách), ve světě jsou již tankautomaty běžnou realitou. Nemusíme přitom pro příklad chodit příliš daleko - stačí zajet do Rakouska, Slovinska, Belgie či Dánska. Tento systém již řadu let funguje také v USA.

U nás jsou tankautomaty a samoobslužné čerpací stanice určené veřejnosti stále ještě, co do jejich počtu, v plenkách. S tankautomaty se setkáte pouze v případě, že jste zaměstnancem podniku, který provozuje vlastní neveřejné pumpy (např. Policie ČR, dopravní podniky ve všech velkých městech, České dráhy apod.).
Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz