Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijdeme na chuť zahraničním fondům?

aktualizováno 
Majetek v podílových fondech roste nebývalým tempem. Kromě fondů domácích správců se však stále více investorů obrací také k fondům zahraničním. V současnosti nemůže být o růstu akcií ani řeč, avšak s rostoucím trendem na akciových trzích a růstem výnosů se bude tento segment (zahraniční fondy) prosazovat čím dál více. Jak si vedou zahraniční fondy? Jak se vyvíjí obliba zahraničních fondů v ČR?

V České republice bylo v únoru registrováno již 652 zahraničních fondů. Podle statistiky Asociace pro kapitálový trh (AKAT ČR) vzrostly investice tuzemských investorů do těchto fondů za druhou polovinu loňského roku o plných 32 %. Majetek českých investorů v zahraničních fondech tak vzrostl z 23 miliard na konci června na 30,7 mld. Kč na konci roku 2002.

 

Vzhledem k pokračujícímu slabému výkonu akciových trhů je logické, že největší nárůst investic byl do fondů peněžního trhu (+85 %) a dluhopisových fondů (+26 %). Nejvíce investic do zahraničních fondů (12,7 mld. Kč) šlo přes pobočky ČSOB, tedy hlavně do fondů její mateřské společnosti KBC. (Druhým největším zprostředkovatelem bylo se 7 mld Kč. ING.)

 

Pozn: AKAT – představuje investice do zahraničních fondů, UNIS – investice do domácích podílových fondů

 

Průměrná lednová výkonnost zahraničních fondů
Typ fondů Průměr kategorie
Akciové fondy -4,75%
Smíšené fondy -1,86%
Dluhopisové fondy 0,89%
Fondy peněžního trhu 0,33%

Zdroj: AKAT ČR, (vážený průměr)

 

Akciové fondy

 

Akciové trhy byly v únoru stále nejvíce ovlivňovány nejistotou vyplývající z hrozby války v Iráku. Zprávy inspektorů, projevy představitelů Spojených států (prezidenta Bushe i ministra zahraničí Powella) neměly na vývoj trhů razantní vliv, naproti tomu víkendové demonstrace proti válce v Iráku v polovině února či projev šéfa amerického FEDu odsuzující Bushův plán na snížení daní přinesly na akciové trhy mnohem větší aktivitu. Po víkendu (15. a 16. února) se na krátkou dobu otočil klesající trend, nicméně většina trhů (USA, Německo,…) zakončila měsíc ve ztrátě. Jak je vidět z tabulky, nejlépe si v minulém měsíci vedly fondy zaměřené na emerging markets. Nejlepšího výsledku dosáhl fond Raiffeisen Convergence. Jeho portfolio se sice značně liší od deklarovaného složení, místo akcií ze středomořských států a zemí východní Evropy má největší podíl cenných papírů investováno v Rusku, ovšem i s podíly v Číně nebo Hong Kongu.

 

Akciové fondy

Nejlepší nejhorší
název výkonnost název výkonnost
RAIFFEISEN CONVERGENCE  5,88% PARVEST SCANDINAVIA -17,71%
CS EF (LUX) EASTERN EUROPE 4,70% T EUROPEAN A ACC EUR -16,26%
ACTIVEST LUX OSTEUROPA 4,61% CS EF (LUX) NETHERLANDS -15,98%

Zdroj: AKAT ČR

 

Ruský trh je v poslední době stále častěji zmiňován jako zajímavá investice. Zatímco americké a evropské trhy zakončily únor přinejlepším bez razantních poklesů, index ruských akcií (Moscow Times) vzrostl o více jak 11%. Například třetí fond Activest Osteuropa má opět většinu (34,7 %) procenta zainvestováno do ruských akcií (respektive do ADR ruských firem), a to většinou v sektoru energií nebo bankovnictví (4,4 % portfolia tvoří GDR Komerční banky). Kromě rozvíjejících trhů (Více o výnosech na rozvíjejících trzích můžete nalézt zde…) budou pro portfolio managery v následujících měsících zajímavé např. japonské akcie, které jsou na svých dlouhodobých minimech a jsou často podhodnocené i vzhledem k tzv. book či liquidation value, což znamená, že tržní kapitalizace je nižší než suma peněz, která by se získala samotným prodejem aktiv společnosti.

 

Fondy dluhopisové a peněžního trhu

 

Dluhopisové fondy

Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
JB EMERGING BOND (EURO) 5,53% PARVEST EUR.CONVERTIBLE BOND -2,20%
PARVEST INTERNATIONAL BOND 5,17% JB CONVERT BOND -1,65%
T GLBL BOND BX ACC USD 5,15% US HIGH YIELD BOND FUND - CL A2 -0,93%
Zdroj: AKAT ČR

 

Předchozí články, které se rovněž věnovaly vývoji zahraničních fondů za příslušný měsíc, máte možnost shlédnout zde, a to za:

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

leden

Výnos dluhopisů následoval v únoru jediné pravidlo: pokles výnosů. Takřka všude došlo k poklesu výnosů, a to na obou koncích výnosové křivky (pro krátké i dlouhé splatnosti). Dluhopisový trh v USA oslaboval v důsledku jednak geopolitických tlaků, ale také proto, že se v následujících obdobích očekává růst rozpočtového deficitu. V Evropě bylo dalším faktorem vývoje dluhopisových trhů očekávání snížení úrokových sazeb, které se postupně promítalo do ceny dluhopisů. (Nakonec ECB snížila sazby na svém zasedání 6. 3., na 2,5 %)

 

Z tabulky dluhopisových fondů, se můžeme blíže zaměřit na druhý a třetí nejvýkonnější fond. Oba dva investují do širokého mezinárodního portfolia, oba dosáhly podobného výsledku, ale strategii mají diametrálně odlišnou. Zatímco fond Parvestu je více konzervativní, většinu aktiv má rozdělenou mezi Evropu, USA, Japonsko a Velkou Británii, fond ze skupiny Franklin Templeton alokuje mezi rozličné regiony od Nového Zélandu, Mexiko, Rusko až k Venezuele, Švédsku a Filipínám. Obrázek o jejich rozdílné volatilitě si můžeme udělat z těchto grafů: Parvest x Templeton.

 

Fondy peněžního trhu

Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
KBC MULTI CASH EURO MEDIUM 0,69% ABN AMRO FUNDS-INT.GROWTH F.CZK -0,15%
RAIFFEISEN EVROPSKÝ 0,61% T US$ LIQ RES B DIS -0,10%
ESPA CASH EURO-PLUS 0,60% US DOLLAR RESERVE FUND - CL C2 0,00%

Zdroj: AKAT ČR

 

U fondů peněžníhotrhu pokračuje nadvláda fondů zaměřených na evropské regiony nad fondy investující v amerických dolarech. To je dáno nízkými úrokovými sazbami v USA a shodnými příčinami jako u dluhopisových fondů.

 

Podílovým fondům je věnována i nová příloha na iDNES. Navštívit ji můžete ZDE

U smíšených fondů nemůžeme uniknout pozornosti fond Fiducia rakouské investiční společnosti Erste Sparinvest, protože se jedná o fond denominovaný v české koruně. Nicméně se jedná o velmi mladý fond o kvalitách svých portfolio managerů nás bude muset teprve přesvědčit, tím spíše, že v minulých měsících se vyskytoval v druhé polovině tabulky. Zakládání nových fondů, do kterých lze investovat v korunách je velmi časté v posledních měsících. Naposled - v polovině února - začala HVB Bank nabízet fond peněžního trhu v korunách. Během února získalo povolení k nabízení, prodávání a odkupování podílových listů několik další fondů zahraničních správců, předevšímpak fondy Raiffeisen banky a další fondy zastřešené HVB, tentokrát fondy Activestu. (Starší článek o zahraničních fondech denominovaných v Kč si můžete přečíst zde...)

 

Smíšené fondy

Nejlepší Nejhorší
název výkonnost název výkonnost
PIONEER MIX 1 2,19% T GLBL BAL BX ACC EUR -6,28%
FIDUCIA 1,01% PARVEST DYNAMIC EURO -7,41%
CS PF (LUX) FIXED INC (US$) B 0,78% PARVEST HORIZON 30 EURO -7,86%

Zdroj: AKAT ČR

 

Jaké fondy mají podle vás největší šanci uspět v následujícím měsíci? Myslíte si, že dojde k uvolnění napětí na trzích s odvrácením válečného konfliktu v Iráku? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.