Trend snižujících se úrokových sazeb u hypoték pokračoval i při letošním šetření. Téměř všechny banky se dostaly pod čtyři procenta. Ilustrační snímek

Trend snižujících se úrokových sazeb u hypoték pokračoval i při letošním šetření. Téměř všechny banky se dostaly pod čtyři procenta. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Banky zmírňují nároky na příjem pro hypotéku. Kromě Hypoteční banky

  • 166
Oživení na hypotečním trhu přineslo i mírnější požadavky bank na příjem žadatelů o hypotéku. Jak ukázal opakovaný průzkum redakce iDNES.cz, žadateli z modelového příkladu o hypoteční úvěr 1,6 milionu korun by stačilo i 17 tisíc korun čistého měsíčně.

Nejméně po žadateli jednotlivci požaduje Equa bank, postačí jí 17 tisíc korun čistého měsíčně. U tříčlenné rodiny je nejméně náročná Česká spořitelna, stačí jí, když dají manželé dohromady 18 500 korun. Nejnáročnější na příjem je Fio banka. Ze všech bank požaduje nejvyšší příjem. Pro jednotlivce o deset tisíc korun víc než Equa bank a pro rodinu dokonce o 15 tisíc korun víc než Česká spořitelna.

Většina bank rozlišuje, zda o hypotéku žádá člověk žijící sám, nebo rodina. Pouze u České spořitelny, LBBW a Raiffeisenbank nehraje počet lidí roli. "Při posuzování bonity klienta pro nás není důležitý počet lidí v rodině, ale takzvaná dluhová služba. Tedy poměr dluhů k celkovým příjmům domácnosti," dodává Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Parametry obecného příkladu

Redakce iDNES.cz sleduje od dubna 2009

Žadatel kupuje byt za dva miliony korun. Tento byt, jehož hodnota jsou také dva miliony korun, dá do zástavy.

Požaduje hypotéku ve výši 1,6 milionu korun, 400 tisíc korun má našetřeno.

Byla zvolena pětiletá fixace úrokové sazby a splatnost hypotéky 20 let.

Pro příklad jsme vybrali dva typy žadatelů:
1. žadatel - jednotlivec
Svobodný člověk, 28 let, o úvěr žádá sám, zaměstnanec, nemá žádné jiné závazky, nesplácí úvěr, nevlastní kreditní kartu.
2. žadatel - tříčlenná rodina
Manželé ve věku 32 a 35 let, dítě do 10 let, oba zaměstnanci, žádné jiné závazky nemají, nesplácejí úvěr, nevlastní kreditní kartu.

Banky slevily, Hypoteční banka přitvrdila

U zhruba poloviny bank se požadavky na příjem žadatelů o hypotéku snížily. Skokanem roku jsou dokonce dvě banky, mBank a Raiffeisenbank. Obě snížily své nároky o tři, respektive čtyři tisíce korun. A to jak u žadatele jednotlivce, tak rodiny.

Jaký příjem musí mít žadatel o hypotéku

Jediná z bank, která je na příjem mnohem náročnější než při loňském šetření, je Hypoteční banka. Po obou typech žadatelů chce druhý nejvyšší příjem ze všech sledovaných bank. Proti dubnu 2011 přitvrdila o 4 500 korun (jednotlivec), respektive 5 300 korun (rodina). Během několikaletého šetření navíc banka jako jediná své nároky na příjem postupně rok od roku zvyšuje.

Čtyři banky (LBBW Bank, UniCredit Bank, Volksbank a Wüstenrot) zůstávají ve svých požadavcích na příjem zhruba na stejné úrovni jako vloni.

Úrokové sazby pod 4 procenty, splátky kolem 9 tisíc korun

V prvopočátcích šetření byly nejvýhodnější úrokové sazby u pětiletých fixací, proto je v příkladu zadán požadavek právě pro tuto fixaci. Pro srovnání je tedy sledujeme i nadále, i když u většiny bank by klient v současnosti získal výhodnější sazbu (a tím pádem platil i nižší splátku) u tříleté fixace.

Například Raiffeisenbank našemu modelovému klientovi nabídla pro fixaci pět let úrokovou sazbu 3,79 procenta (měsíčně zaplatí 9 520 korun), ovšem pro fixaci tři roky už je sazba o dvě desetiny procentního bodu nižší – 3,59 procenta (splátka 9 354 korun).

Trend snižujících se úrokových sazeb pokračoval i při letošním šetření. Téměř všechny banky se dostaly pod čtyři procenta. Nejnižší úrokovou sazbu 3,19 procenta nabídla Česká spořitelna, nejvyšší 4,09 procenta pak Volksbank.

Při porovnání úrokových sazeb je však třeba si uvědomit, že některé banky podmiňují výhodnější sazby například zřízením běžného účtu či sjednáním různých typů pojištění.

Jakou úrokovou sazbu banky nabídly a kolik bude klient měsíčně splácet

S výší úrokové sazby pochopitelně souvisí i výše měsíční splátky. Nejnižší je zákonitě u České spořitelny (9 050 korun), nejvyšší pak u Volksbank (9 820 korun).

Hypotéky do 80 procent hodnoty zástavy

Vzhledem k tomu, že modelový žadatel o hypotéku má na pořízení nemovitosti našetřenu pětinu její pořizované ceny, žádá banky o hypotéku do 80 procent hodnoty zástavy. Tomu banky podřídily i svou nabídku.

Nabízený hypoteční produkt
BankaHypoteční úvěr
Česká spořitelnaHypotéka České spořitelny
ČSOBČSOB Hypotéka
Equa bankÚčelová hypotéka
Fio bankaFio Hypotéka
GE Money BankHypotéka na koupi
Hypoteční bankaHypoteční úvěr do 85 procent
Komerční bankaHypoteční úvěr Klasik
LBBW BankIQ Hypotéka na bydlení a rekreaci
mBankmHypotéka Light
Poštovní spořitelnaEra hypotéka
RaiffeisenbankKlasik
UniCredit BankHypotéční úvěr Individual
VolksbankStandardní hypoteční úvěr do 90 procent
WüstenrotHypotéka Wüstenrot
Zdroj: banky

Zájem o hypotéky láme rekordy

Banky potvrzují velký zájem o hypotéky. Například Poštovní spořitelna v roce 2011 poskytla rekordní počet úvěrů, tento trend pokračoval i v prvním čtvrtletí letošního roku.

Zvýšený zájem projevují klienti i o hypotéky České spořitelny. "V 1. čtvrtletí jsme poskytli víc než 5 600 hypoték v objemu 9,8 miliard korun, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku 59procentní nárůst v počtu a 75procentní nárůst v objemu poskytnutých hypoték," doplňuje Petr Podzimek z banky.