Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijít o dovolenou je snadné

  9:41aktualizováno  9:41
Na novinky v zákoníku práce z října 2004 týkající se dovolené doplatily některé ženy na mateřské. Například zaměstnankyně náchodského gumárenského podniku Rubena, které odešly na mateřskou a nedočerpaly loni dovolenou za rok 2003. Podniková mzdová účetní jim koncem minulého roku sdělila, že kvůli změnám v zákoníku o nevyčerpanou dovolenou přišly.

Nemůže jim ji prý ani proplatit, jak bylo původně dohodnuto. Ženy tak přišly o tisíce korun a chtějí se obrátit na soud. „Zaměstnavatel však postupoval správně,“ říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Podle ní se jednalo pouze o nevyčerpanou dovolenou. To znamená rozdíl mezi vyčerpanou dovolenou v roce 2003 a povinnými čtyřmi týdny této dovolené.

„Tu část dovolené, která přesahuje tyto čtyři týdny, lze proplatit, rozdíl ale ne,“ vysvětluje mluvčí. „Nemůžeme a ani nechceme postupovat jinak než přesně podle zákonů platných v České republice,“ dodává k případu zaměstnankyň Milan Zítko, mluvčí holdingu Česká gumárenská, do nějž Rubena patří. Ženy si teoreticky mohly dovolenou vyčerpat, pokud by přerušily mateřskou či rodičovskou dovolenou. To jim však zaměstnavatel nedovolil. A podle zákona ani dovolit nemusel - pouze mohl.

Podle kontrolorky náchodského úřadu práce Radmily Bartoškové postup firmy sice neodporuje zákoníku práce, ale neodpovídá lidské slušnosti. „Změny v zákoně se v tomto případě ukázaly jako nešťastné,“ říká Bartošková. Podotýká, že zaměstnavatel ostatním zaměstnancům dovolil si zbytky dovolené z roku 2003 vybrat. Ale ženám na mateřské ne. Podle ní se oprávněně cítí nejen ošizeny, ale i diskriminovány.

Kdy vybrat nevyčerpanou dovolenou?

Jak často je dobré měnit zaměstnání?
Více čtěte ZDE.

Co dělat, nevědí ani zaměstnanci, kterým zaměstnavatel přikázal vybrat si zbytek loňské dovolené dříve než koncem tohoto roku, jak to umožňuje zákoník práce. Mají poslechnout zákoník, nebo zaměstnavatele? „Především platí, že dovolenou určuje zaměstnavatel,“ říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Zaměstnavatel tedy může zaměstnanci nařídit, aby si nevyčerpanou dovolenou z roku 2004 vybral například do konce února 2005. „Pokud se však na termínu čerpání, v tomto případě do konce února, obě strany nedohodnou, zaměstnanci dovolená samozřejmě nepropadá,“ říká právník Libor Hůla. Po dohodě se zaměstnavatelem si tak může vybrat loňskou dovolenou kdykoli jindy do konce roku. Ale pozor! Pokud si zaměstnanci nevyberou všechnu dovolenou a mají přitom třeba nárok na pět týdnů (tedy týden nad zákonnou délkou dovolené), může to vypadat, že tento týden navíc vlastně ani nepotřebují.

Co je dobré vědět o dovolené?

1. Aby nezanikl nárok na dovolenou z důvodu čerpání rodičovské dovolené, mohou zaměstnankyně požádat zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské.

2. Pokud je zaměstnankyně na rodičovské dovolené, a nemůže proto čerpat dovolenou, může požádat zaměstnavatele o přerušení rodičovské dovolené a čerpat dovolenou na zotavenou. Zaměstnavatel však není povinen její žádosti vyhovět.

3. Nevyčerpaná dovolená může být proplacena jen při skončení pracovního poměru.

4. Dovolená přesahující čtyři týdny může být se souhlasem zaměstnance převáděna až do konce dalšího kalendářního roku. Příklad: pátý týden dovolené za rok 2004 může být převeden až do roku 2006.

5. Dovolená musí být čerpána zásadně ve volnu. To znamená, že zaměstnanec nemůže v době dovolené pracovat u zaměstnavatele. Pokud by jej k tomu někdo nutil, může se obrátit o pomoc na úřad práce.

6. Zaměstnavatel musí určit zaměstnanci čerpání dovolené na zotavenou v délce minimálně čtyř týdnů.

7. Termín čerpání řádné dovolené může zaměstnavatel nařídit.

8. Dobu čerpání dovolené musí zaměstnavatel oznámit zaměstnanci alespoň čtrnáct dní předem.

9. Dostane-li zaměstnanec dovolenou v částech, musí alespoň jedna z nich trvat nejméně dva týdny. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodne jinak.

10. Zaměstnavatel nesmí určit dobu čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec například vykonává vojenskou nebo civilní službu, kdy je zaměstnankyně na mateřské či rodičovské dovolené.

11. Zaměstnance lze z dovolené odvolat například z důvodu důležité zakázky pro firmu, nemoci zaměstnanců a podobně.

12. Zaměstnavatel musí zaměstnanci uhradit náklady, které mu v souvislosti se změnou termínu čerpání dovolené nebo odvoláním z dovolené vznikly.

13. Dovolenou nevyčerpanou u předchozího zaměstnavatele si lze vybrat u nového, pokud skončení dosavadního a vznik nového pracovního poměru na sebe bezprostředně navazují a zaměstnavatelé se dohodnou na úhradě vyplacené náhrady mzdy za dovolenou.

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Kurzy.cz Při explozi v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli ...

Najdete na iDNES.cz