Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příjmy z ciziny také musíte uvést v daňovém přiznání

aktualizováno 
Lidé, kteří platí daně v České republice, jsou takzvaní čeští daňoví rezidenti. Mají daňovou povinnost ze všech svých příjmů, a to i když jim je vyplatil třeba zaměstnavatel v Německu.
Pokud jste v zahraničí platili daně, tak je možné tuto daň započíst v rámci českého daňového přiznání.

Pokud jste v zahraničí platili daně, tak je možné tuto daň započíst v rámci českého daňového přiznání. | foto: Profimedia.cz

To dokonce i v případě, že ze svých zahraničních příjmů odvedli v cizině daň. Jejich povinností je veškeré svoje příjmy „z celého světa“ uvést do českého daňového přiznání.

Aby nedocházelo k zdvojenému zdaňování příjmů, ze kterých jste už jednou v cizině odvedli daň, existují takzvané smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Jejich filozofie je založena na tom, že příjmy za zahraničí by měly být zdaňovány vždy jednou a nikdy ne dvakrát.

Tyto smlouvy upravují daňové vztahy mezi dvěma zeměmi (například mezi Českem a Německem), a pokud máte příjmy z konkrétní země, měli byste znát znění takové smlouvy a podle něho zajistit zdanění svých příjmů. Smlouvy najdete na adrese http://business.center.cz/ business/finance/dane/.

Není možné obecně poradit, jak se s daňovým přiznáním vypořádat, protože každý případ je vlastně jiný. Pokud se ve smlouvách moc nevyznáte, bude dobré požádat o pomoc daňového odborníka a samozřejmě mu pak za službu zaplatit.

K příjmu ze zaměstnání jsem v roce 2007 měl mimořádný příjem ze smlouvy s firmou z Unie. Smlouva je svou povahou asi nejblíže dohodě o provedení práce. Výplatu jsem dostal v eurech. Jaký kurz mám použít pro přepočet do českých korun a jak příjem zachytit v daňovém přiznání?

Kontaktujte firmu, pro niž jste pracoval, a zeptejte se, zda za vás v zahraničí odváděli daň. Pokud ne, tak celý příjem ze zahraničí musíte zdanit v rámci svého daňového přiznání. V opačném případě požádejte o doklad, který postihne výši a způsob odvedení daně.

Následně uvedete příjem do daňového přiznání, kde máte možnost v zahraničí zaplacenou daň odečíst od vypočítané daňové povinnosti. Pro přepočet použijte jednotný kurz ČNB stanovený za zdaňovací období 2007 (pro euro je to 27,74 koruny).

Mám na Slovensku živnostenský list jako zahraniční fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR a jsem tam registrována na daňovém úřadu. Nemám žádné příjmy z České republiky. Vzniká mi vzhledem k české státní příslušnosti a místu trvalého pobytu povinnost podat daňové přiznání i v Česku?

Z toho, co píšete, tak máte ekonomické zájmy jednoznačně na Slovensku a budete nejspíš daňovým rezidentem Slovenska bez ohledu na váš trvalý pobyt. Doporučuji požádat finanční úřad o jednoznačné stanovisko, ve kterém vám z pohledu správce daně se stoprocentní určitostí sdělí, kde máte daňovou rezidenci. Česká státní příslušnost nebo trvalý pobyt v jedné zemi nemusí znamenat daňové rezidentství.

Pracuji v zahraničí, kde platím daně. V Praze vlastním rodinný dům, ve kterém jsem v září pronajal byt. Jak mám podat daňové přiznání?

V zahraničí platíte daně a v této souvislosti je nutné si získat všechna potvrzení – jakých příjmů jste v zahraničí v roce 2007 dosáhl a kolik tam odvedli na daních z těchto příjmů. Co se týče příjmů z nemovitosti v Česku, tak ty se musí vždy zdaňovat v ČR. Podejte daňové přiznání v ČR, v něm uveďte všechny příjmy ze zahraničí a z tuzemské nemovitosti.

Pokud jste v zahraničí platil daně, tak je možné tuto daň započíst v rámci českého daňového přiznání. Mohou existovat i jiná řešení, ale dotaz je příliš stručný – navrhovaným způsobem rozhodně nic nezkazíte.

Chceme využít společné zdanění, já jsem na mateřské, manžel pracoval do konce srpna 2007 jako zaměstnanec tuzemské firmy v ČR, od září 2007 měl příjmy ze zaměstnání v Německu. Co musí doložit k daňovému přiznání? Kam se tyto příjmy uvedou?

Využít společného zdanění pro vás bude výhodné díky rozdílné výši příjmů. Předně si musí manžel opatřit veškeré podklady o příjmech z Německa. Zejména jde o výši příjmů a také o to, jak a kolik bylo odvedeno na daních v Německu.

Co se týče vyplňování daňového přiznání, tak nejprve musíte rozdělit příjmy dosažené oběma manžely podle jednotlivých druhů příjmů. Musíte také vyplnit přílohu číslo 3, do řádku 311 uvedete polovinu dílčích základů za oba manžele.

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Podnikáte při zaměstnání? Daně si musíte vyřešit sami

Ilustrační snímek

I když je pro vás podnikání jen přivýdělkem, nic to nemění na tom, že s daňovým přiznáním vám zaměstnavatel nepomůže....

Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...

Stáhněte si interaktivní daňové formuláře. Na podání zbývá jen den

Ilustrační snímek

V úterý 3. dubna 2018 vyprší termín pro podání daňového přiznání. Platí to pro ty, kdo si přiznání zpracovávají a...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

Najdete na iDNES.cz