Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příjmy z ciziny také musíte uvést v daňovém přiznání

aktualizováno 
Lidé, kteří platí daně v České republice, jsou takzvaní čeští daňoví rezidenti. Mají daňovou povinnost ze všech svých příjmů, a to i když jim je vyplatil třeba zaměstnavatel v Německu.
Pokud jste v zahraničí platili daně, tak je možné tuto daň započíst v rámci českého daňového přiznání.

Pokud jste v zahraničí platili daně, tak je možné tuto daň započíst v rámci českého daňového přiznání. | foto: Profimedia.cz

To dokonce i v případě, že ze svých zahraničních příjmů odvedli v cizině daň. Jejich povinností je veškeré svoje příjmy „z celého světa“ uvést do českého daňového přiznání.

Aby nedocházelo k zdvojenému zdaňování příjmů, ze kterých jste už jednou v cizině odvedli daň, existují takzvané smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Jejich filozofie je založena na tom, že příjmy za zahraničí by měly být zdaňovány vždy jednou a nikdy ne dvakrát.

Tyto smlouvy upravují daňové vztahy mezi dvěma zeměmi (například mezi Českem a Německem), a pokud máte příjmy z konkrétní země, měli byste znát znění takové smlouvy a podle něho zajistit zdanění svých příjmů. Smlouvy najdete na adrese http://business.center.cz/ business/finance/dane/.

Není možné obecně poradit, jak se s daňovým přiznáním vypořádat, protože každý případ je vlastně jiný. Pokud se ve smlouvách moc nevyznáte, bude dobré požádat o pomoc daňového odborníka a samozřejmě mu pak za službu zaplatit.

K příjmu ze zaměstnání jsem v roce 2007 měl mimořádný příjem ze smlouvy s firmou z Unie. Smlouva je svou povahou asi nejblíže dohodě o provedení práce. Výplatu jsem dostal v eurech. Jaký kurz mám použít pro přepočet do českých korun a jak příjem zachytit v daňovém přiznání?

Kontaktujte firmu, pro niž jste pracoval, a zeptejte se, zda za vás v zahraničí odváděli daň. Pokud ne, tak celý příjem ze zahraničí musíte zdanit v rámci svého daňového přiznání. V opačném případě požádejte o doklad, který postihne výši a způsob odvedení daně.

Následně uvedete příjem do daňového přiznání, kde máte možnost v zahraničí zaplacenou daň odečíst od vypočítané daňové povinnosti. Pro přepočet použijte jednotný kurz ČNB stanovený za zdaňovací období 2007 (pro euro je to 27,74 koruny).

Mám na Slovensku živnostenský list jako zahraniční fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR a jsem tam registrována na daňovém úřadu. Nemám žádné příjmy z České republiky. Vzniká mi vzhledem k české státní příslušnosti a místu trvalého pobytu povinnost podat daňové přiznání i v Česku?

Z toho, co píšete, tak máte ekonomické zájmy jednoznačně na Slovensku a budete nejspíš daňovým rezidentem Slovenska bez ohledu na váš trvalý pobyt. Doporučuji požádat finanční úřad o jednoznačné stanovisko, ve kterém vám z pohledu správce daně se stoprocentní určitostí sdělí, kde máte daňovou rezidenci. Česká státní příslušnost nebo trvalý pobyt v jedné zemi nemusí znamenat daňové rezidentství.

Pracuji v zahraničí, kde platím daně. V Praze vlastním rodinný dům, ve kterém jsem v září pronajal byt. Jak mám podat daňové přiznání?

V zahraničí platíte daně a v této souvislosti je nutné si získat všechna potvrzení – jakých příjmů jste v zahraničí v roce 2007 dosáhl a kolik tam odvedli na daních z těchto příjmů. Co se týče příjmů z nemovitosti v Česku, tak ty se musí vždy zdaňovat v ČR. Podejte daňové přiznání v ČR, v něm uveďte všechny příjmy ze zahraničí a z tuzemské nemovitosti.

Pokud jste v zahraničí platil daně, tak je možné tuto daň započíst v rámci českého daňového přiznání. Mohou existovat i jiná řešení, ale dotaz je příliš stručný – navrhovaným způsobem rozhodně nic nezkazíte.

Chceme využít společné zdanění, já jsem na mateřské, manžel pracoval do konce srpna 2007 jako zaměstnanec tuzemské firmy v ČR, od září 2007 měl příjmy ze zaměstnání v Německu. Co musí doložit k daňovému přiznání? Kam se tyto příjmy uvedou?

Využít společného zdanění pro vás bude výhodné díky rozdílné výši příjmů. Předně si musí manžel opatřit veškeré podklady o příjmech z Německa. Zejména jde o výši příjmů a také o to, jak a kolik bylo odvedeno na daních v Německu.

Co se týče vyplňování daňového přiznání, tak nejprve musíte rozdělit příjmy dosažené oběma manžely podle jednotlivých druhů příjmů. Musíte také vyplnit přílohu číslo 3, do řádku 311 uvedete polovinu dílčích základů za oba manžele.

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Zaplaťte daň z nemovitosti. Stát posílá výzvy nově i po e-mailu

Ilustrační snímek

Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží. Nejpozději do 19. května 2017 by vám měla do schránky dorazit...

Šéf ČSSZ: Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení penze

Jiří Biskup, ústřední ředitel ČSSZ

Kdo v penzi pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnosti konanou po 31....

Novela zákona o daních z příjmů: podnikatele čekají poloviční paušály

Ilustrační snímek

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Protože byl...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz