Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přikupte si nemocenskou, polepšíte si až o tisíce

aktualizováno 
Bojíte se, že onemocníte a vaše rodina bude strádat? Pořidte si pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti, které nabízejí komerční pojišťovny. Je to možnost, jak získat v nemoci denně stovky i tisíce korun.
Karenční dobu u pojišťovny můžete sjednat na 8 až 36 dnů

Karenční dobu u pojišťovny můžete sjednat na 8 až 36 dnů

Řešením je uzavřít si soukromé zdravotní pojištění dávek při pracovní neschopnosti. Pojistit se může ten, kdo vydělává, obvykle jsou pojistky pro zaměstnance či podnikatele od 18 do 55 let.

U některých pojišťoven si zdraví můžete pojistit samostatně (např. ČP Zdraví, ING, Kooperativa, Generali, Uniqa), u jiných jen jako formu připojištění k životní pojistce.

Starší zaplatí víc
Za rok zaplatíte za pojištění denních dávek od několika stokorun až po desetitisíce. Záleží i na tom, jste-li mladí či starší, žena či muž.

Do dávky 300 korun denně většinou pojišťovny nevyžadují doklad o příjmu. Kdo se pojišťuje na víc, dodat ho musí. Budete-li chtít, aby vám pojišťovna vyplácela v nemoci denně tisíc a více korun, musíte mít čistý měsíční příjem alespoň 50 000 korun, leckdy však i víc. Platí, že váš celkový měsíční příjem z dávek, a tady se pak sčítá takzvaná státní nemocenská s tou komerční, by neměl být větší než to, co si vyděláte, když jste zdraví a pracujete. Na pojistce prostě nemůžete vydělávat.

Příklady pojištění si můžete prohlédnout ZDE
Příklady jsou počítány pro roční platby pojistného na 300 a 1 000 korun denní dávky od 15. a 29. dne nemoci pro dvě věkové kategorie.

První dny nedostanete nic
To, co nově zavedl stát – takzvanou karenční lhůtu na počátku nemoci – znají komerční pojišťovny už dávno. Jenže u nich je tato lhůta, během které nedostáváte peníze, delší. Můžete si ji sjednat na 8 až 36 dní. Pokud si domluvíte pojištění s karenční dobou 29 dní, znamená to, že peníze budete dostávat až od 29. dne pracovní neschopnosti, ani o den dřív. A platí – čím delší karenční lhůta, tím levnější pojištění.

Ještě jedno omezení mají pojišťovny přichystáno: čekací dobu. Je to čas, po kterém vám teprve vznikne nárok na výplatu (většinou tři měsíce od uzavření pojistky). To znamená, že když onemocníte týden po podpisu smlouvy, nedostanete nic. Výjimkou je pouze úraz či infekční onemocnění, tedy něco, co jste nemohli čekat a sami si nezavinili.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

O dovolenou v cizině je obrovský zájem. Experti hlásí nové trendy

Ilustrační snímek

Chuť Čechů prožít dovolenou v cizině je letos obrovská. Přibývá lidí, kteří vycestují i vícekrát v jednom roce. Zároveň...

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz