Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příliš mnoho kroužků škodí, říká psycholožka

aktualizováno 
Hodit tašku do kouta, běžet na flétnu, po ní na fotbal či na keramiku a pozdě večer zasednout k úkolům? Takový model dětských aktivit psycholožka Iva Moravcová rozhodně nedoporučuje.

Odkdy by měli školáci s kroužky začít?

Rodičům prvňáků doporučuji, aby je na začátku školní docházky zatěžovali minimálně. Podle mě by si dítě mělo v prvním pololetí zvykat jen na školu. Další aktivity je dobré přidávat, až si rodiče zmapují, nakolik dá škola dítěti zabrat. Začala bych zvolna ve druhém pololetí, a to s kroužky, které pořádá sama škola. Jsou levnější, dítě se nemusí nikam přesouvat, a když se zjistí, že je nebude kroužek bavit, není to pro rodinu ani taková finanční ztráta. Pokud totiž rodiče dítě přihlásí na nějaký drahý kroužek, říkají si - ať tam chodí, když to stálo takové peníze - a často se brání ho odhlásit, i když dítěti zvolená aktivita nevyhovuje. 
 
Jaký model zvolit u starších dětí?

Do deseti nebo dvanácti let by si dítě mělo zkusit několik zájmových činností, aby si našlo tu svou, která ho bude bavit. Silně tady působí kamarádi, pod jejichž vlivem se potomci často neuváženě do kroužků hlásí. Je potřeba zvážit budoucí vývoj dítěte, říci si, co od aktivity dítě i rodič očekává. Je dobré, když se zhruba do 13 let podaří zájmy vykrystalizovat tak, aby dítě záliba doprovázela i v pubertě. Krizové roky pak snáz rodiče i jejich potomci překlenou, nebezpečí, že spadnou do drog, kouření a podobně, je menší, než když nemají žádné koníčky. Začínat s nějakou zálibou až jako teenager je obtížné - například u některých sportů skoro nemožné.

Kdo má aktivity vybírat, dítě, nebo rodič?

U menších dětí spíš rodiče, kteří by měli dbát na to, aby děti nebyly příliš jednostranně zaměřené, třeba jen na sport. Větší děti by se měly rozhodovat po dohodě s rodiči a vybírat s ohledem na finanční možnosti domácnosti.
 
Kolik aktivit by dítě mělo vedle školy zvládat?

To je individuální. U hyperaktivních dětí jsou další mimoškolní aktivity vlastně terapií a jejich větší množství dětem obvykle neškodí. Určitě však není vhodné, aby ihned po vyučování následovala například výuka jazyků. Rodiče si musí uvědomit, že se ve škole děti celé dopoledne zabývají duševní prací, po níž by měl následovat alespoň chvilkový odpočinek. 
 
Co se stane, když je kroužků příliš mnoho?

Pokud jde dítě opravdu z jednoho do druhého, může se stát, že brzy takzvaně vyhoří. Je apatické, zhoršuje se ve škole a aktivity se nedokáže ani pořádně užít. Rodiče zejména ve městech by měli brát v úvahu také dojíždění, které zvyšuje únavu dítěte. Pokud to jde, měly by být kroužky buď v místě bydliště, nebo v místě školy.
 
Jak dítěti vysvětlit, že mu rodiče nemohou z finančních důvodů kroužek dopřát?

Dítěti je třeba vysvětlovat už odmalička, že nemůže mít všechno, co by chtělo. Ukázat mu, že za peníze utracené za jeho zálibu by si rodina mohla dopřát jiné věci - třeba odcestovat k moři. Obvykle jde jeden a ten samý koníček provozovat v dražší i levnější variantě. Třeba tenis - v prestižním klubu při individuálním tréninku se známým trenérem bude mnohonásobně dražší než v jiném oddíle, kde bude dítě trénovat ve skupině.

Chybou rodičů je, když jen tak na zkoušku zvolí pro dítě nákladný koníček, ale přitom vědí, že by ho těžko dokázali dlouhodobě financovat, pokud by se dítěti zalíbil.

Téměř všechno, na co si vzpomenete, se dá v některém období roku koupit levněji. Opravdu výhodné nákupy však chtějí rozvahu a čas.  Slevy běží celý rok. Jak s nimi ušetřit? Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Najdete na iDNES.cz