Přímé bankovnictví – snazší přístup do banky

Banky se snaží poskytnout svým klientům, kteří využívají kanály přímého bankovnictví co největší komfort a pohodlí za přijatelnou cenu. To je neoddiskutovatelný fakt. Avšak ne každá banka nabízí srovnatelně širokou škálu produktů a služeb. Mezi bankami najdeme jak ty, které poskytují pouze základní služby nebo vůbec nemají některý z kanálů, tak nabídky služeb zahrnující celou finanční skupinu, do které příslušná banka patří. Co vám v daný moment trh nabízí?

Samozřejmě, že i přímé bankovnictví má svá omezení. K těm patří zejména komplikovanost některých bankovních produktů. Některé z nich se totiž neobejdou bez konzultace bankéře, popřípadě k jejich poskytnutí musí klient předat bance doklady, bez kterých banka produkt neposkytne (např. hypotéky). Problémem pro banky je i nákladnost zřízení a provozu daného kanálu přímého bankovnictví. Proto u všech bankovních domů na trhu v nabídce naleznete internetové bankovnictví, ale telefonní nebo GSM bankovnictví nabízejí jen větší banky.

Banku můžete mít i v mobilu

Nejméně nabídek naleznete v oblasti GSM bankovnictví. Na svůj účet se přes mobil dostanete u České spořitelny, ČSOB, Poštovní spořitelny, eBanky, GE Money Bank, Raiffeisenbank a Živnobanky. Tyto banky nabízejí přístup přes tzv. SIM toolkit. Informace jsou do banky zasílány jednotlivě SMS zprávami. Poněkud jinou alternativu nabízí zájemcům Komerční banka.

Její aplikace Mobilní banka, vzhledově velmi blízká internetovému bankovnictví, funguje pomocí datových přenosů. Výhodou banky v mobilu, je snadná dostupnost a cena. Nutné je však počítat s tím, že neplatíte jen bance za zaslané informace, ale i mobilnímu operátorovi za odeslané SMS či přijatá data.

Banka na zavolání je nejoblíbenější

Telefonní bankovnictví je na trhu asi nejoblíbenější a také nejdostupnější. Uživatel se snadno spojí s automatem nebo živým operátorem. Není ale v nabídce všech bank na trhu a například u Poštovní spořitelny klient pouze zjistí zůstatek na účtu, v GE Money Bank lze zase komunikovat při zadávání transakcí pouze s automatem. Obecně jsou transakce zadávané přes telefon oproti internetu či mobilu dražší.

Nejdražší zadání příkazu k úhradě mají klienti Citibank. Jeden platební příkaz je vyjde na 6 Kč za položku a 9 Kč zaplatí za využití telefonního bankéře, celkem tedy 15 Kč. Rovněž zadání příkazu po telefonu se může stát drahou záležitostí pro majitele účtu u eBanky, pokud nemá aktivovaný program eLinka. Zaplatí pak totiž standardní částku za příkaz dle zvoleného programu (6,10 Kč nebo 2,90 Kč + 2 Kč za příkaz do jiné banky) a navíc 20 korun za využití nepřímého komunikačního kanálu – telefonního bankéře. Banky cenově rozlišují i množství zadaných platebních příkazů. Platí to zejména pro Komerční banku, kde vám za prvních 5 příkazů v měsíci bude naúčtována 6 Kč (resp. 8 Kč při platbě do jiné banky). Za další zadané příkazy pak cena vzroste na 10 Kč (resp. 12 Kč při platbě do jiné banky).

Všechny banky vám nabídnou internetové bankovnictví

Nejčastěji nabízeným kanálem přímého bankovnictví u bank je internetbanking. V rámci tohoto produktu jeho uživatel získá přehled o stavu běžného nebo vkladového účtu, historii pohybů, možnost nastavení kritérií pro vyhledávaní pohybů, případě exportu dat do jiných programů. K základním funkčnostem patří určitě i zadávaní jednorázových platebních příkazů v rámci ČR v domácí měně.

Většina z nás však od přímého bankovnictví žádá více, a tak v nabídce lze najít také zadávání, změnu či rušení trvalých příkazů, inkas a SIPO (inkaso chybí pouze u BAWAG Bank CZ), nebo možnost zadání zahraničního platebního příkazu v různých měnách (chybí u GE Money Bank). V mnoha případech banky umožňují i hromadné příkazy k úhradě, což mohou s povděkem kvitovat zejména podnikatelé a drobní živnostníci.

Nejen správa běžného účtu, ale i možnost zakládání termínovaných vkladů (buď jednorázových, či revolvingových) patří k základním službám v mnoha bankách. Vylepšeným řešením depozitních produktů je inteligentní spořící účet navázaný na účet běžný. Ten nabízí hned několik bank (Citibank, BAWAG Bank, Raiffeisenbank). Princip je takový, že lze stanovit určitou výši zůstatku na běžném účtu a vše nad limit je převáděno na spořící účet. Nebo naopak - spořící účet může dorovnat hladinu běžného účtu. Tyto převody jsou prováděny automaticky.

CO VÁM NABÍDNOU JEDNOTLIVÉ BANKY V RÁMCI APLIKACE INTERNETBANKINGU zjistíte ZDE.

Ovládat můžete i investice

Banky s nejširším rozsahem služeb také nabízejí možnost zhodnocení úspor pomocí investic do fondů a správu majetkových účtů. V případě České spořitelny a Komerční banky je však nutné mít nejprve uzavřenu smlouvu o investovaní přímo na pobočce a pak teprve je možné portfolio spravovat přes internet. Větší komfort přináší svým uživatelům eBanka, která obecně drží náskok rozsahem poskytovaných služeb před ostatními. Umožňuje totiž smlouvu o investování (do fondů ING) podepsat elektronickým podpisem a stejně tak realizovat vlastní investici. Tím klientovi ušetří čas, který by ztratil cestou na pobočku.

Podobně lze u eBanky zřídit stavební spoření, pojištění, žádost o platební a charge kartu a pokud budete chtít, tak i zažádat o spotřebitelský úvěr. Ten vám sama banka může i nabídnout na stránkách internetové aplikace.

V případě ostatních přidaných služeb (pojištění, stavební spoření, žádosti o platební karty) se ostatní banky omezily na kontaktní formuláře, po jejichž vyplnění je klient osloven pracovníky banky a následně je teprve smlouva uzavřena.

Banky ve svých aplikacích nenabízejí jen zhodnocování, ale jak jsme již naznačili, také půjčení finančních prostředků. U GE Money Bank může klient díky její speciální službě Infolimit kdykoli zjistit, jakou částku si lze půjčit jako spotřebitelský úvěr. Obdobnou službu nabízí i eBanka. Klienti v některých aplikacích získají i přehled o tom, jak vysoká je dlužná částka u již poskytnutého úvěru, zda byla daný měsíc zaplacena splátka, atd. Tuto možnost jim nabízí např. HVB Bank, GE Money Bank a Komerční banka.

O něco složitější je nahlédnout do historie kreditní karty na jejím úvěrovém účtu. Banky kartu totiž vydávají i klientům bez běžného účtu ve vydavatelské bance a tím pádem neposkytují klientovi možnost používat přímé bankovnictví, až na jednu výjimku – Citibank. Její přístup do internetbankingu Citibank Online je vázán na číslo platební karty a heslo, proto mohou vlastníci kreditní karty nahlédnout na úvěrový účet, aniž by museli mít u banky vedený běžný účet. Z ostatních bank, kde kreditku zobrazenou v internetbankingu najdete, lze jmenovat Komerční banku a ČSOB.

Jako další službu banky postupně do své nabídky zařazují i dobíjení kreditu předplacených karet mobilních operátorů pomocí internetových aplikací. U České spořitelny, GE Money Bank a Živnostenské banky lze dobíjet kredit předplacených karet všech operátorů na trhu. ČSOB a Poštovní spořitelna umožní dobít karty Eurotel a Oskar. Raiffeisenbank nabízí pouze jednoho operátora - Eurotel.

Jistým komfortem s přidanou hodnotou jsou informační SMS. Díky nim získáte informace o aktuálním zůstatku, pohybech na účtu, autorizaci platby kartou u obchodníka nebo výběru z bankomatu. Nastavit si typ požadovaných SMS zpráv lze právě přes internetbanking, někdy i přes GSM banking.

Zajímavou sekcí internetového bankovnictví je profil klienta a jeho nastavení. Zde najdete nejen své osobní údaje, které lze upravit, pokud se některý z nich změní, ale i další nastavení – pojmenování účtu, personalizaci hlavní strany (individuální nastavení např. zůstatku účtu, historie, atd.), změnu přístupového hesla, generování podpisových certifikátů, aj. Zajímavostí v tomto směru je Citibank, která jako jediná na trhu nabízí tímto způsobem změnu PINu platební karty.

V mnoha bankovních aplikacích může klient najít i vlastní e-mailovou schránku pro komunikaci s bankou. Banka tak má možnost jejího majitele informovat nejen o novinkách a rozšíření svých služeb, ale i o plánovaných odstávkách a problémech. Některé banky (Raiffeisenbank) takto klientům umožňují i měnit např. frekvenci výpisů.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...