Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přinese TV Nova zisk i českým investorům?

aktualizováno 
Investoři získali novou možnost pro zhodnocení svého kapitálu. Na pražskou burzu vstoupila společnost CME vlastnící televizi Nova. S akciemi se obchoduje v elitním burzovním systému SPAD, kde je nyní osm nejvíce likvidních akciových titulů. Jaké jsou vyhlídky CME? Pomůže jí zákaz reklamy ve vysílání České televize?

Začátkem minulého týdne zažily na pražské burze svojí premiéru akcie společnosti Central European Media Enterprises (CME). Od začátku července patří mezi elitní skupinu devíti nejlikvidnějších akcií obchodovaných v systému SPAD. Na český akciový trh tak vstupuje první mediální společnost. CME vlastní šest televizních stanic ve východní Evropě, v české republice vysílá její největší poklad - TV Nova. Na tržbách CME se televize Nova podílí z více jak 50 %.

Televize je v současnosti v České republice klíčovým reklamním médiem. Na trhu zatím existují bariéry vstupu pro konkurenci. CME v budoucnosti výrazně pomůže odebrání inzerce veřejnoprávní televizi. Na druhé straně se v roce 2008 očekává spuštění digitální televize, která si kus reklamního koláče přerozdělí a svoji roli bude sehrávat také rozvoj internetových médií. Akcie mediálních firem jsou také velmi závislé na výkyvech ekonomického cyklu. Růst ekonomiky určuje, kolik peněz firmy investují do reklamy, na kterých jsou komerční média životně závislé.

Miliarda pro komerční televize od poslanecké sněmovny

Konkurenční prostředí na nejdůležitějším reklamním trhu CME se výrazně sníží. Česká televize nebude od roku 2008 vysílat reklamu a tak se z osmimiliardového reklamního rozpočtu uvolní 1,3 mld., o které se bude dělit hlavně TV Nova a Prima. Nová reklamní pravidla jen posílí již teď dominantní postavení TV Nova, která si bude v podstatě diktovat cenu za reklamní čas. Chybějící miliardu v rozpočtu ČT zaplatí domácnosti vlastnící televizní přijímač.

Počáteční nezájem

Výběr fondu se konečně zjednoduší. Čtěte ZDE.

Akciovému titulu CME se nakonec po týdenním působení na pražské burze nepodařilo překonat jejich počáteční cenu a obchodování zakončil s téměř nulovou výkonností, přičemž i objemy obchodů byly relativně nízké a provázel je nezájem investorů. Jejich aktivita se však tento týden může výrazně zvýšit. Postupný zákaz reklamy ve veřejnoprávní televizi pomůže růstu akcií společnosti CME. Očekávat však, že se bude opakovat 80% roční nárůst, jako v případě Zentivy, která na trh vstupovala loni koncem června, je nereálné.

Do dění na burze zasáhl parlament také odsouhlasením měkké varianty protikuřáckého zákona. Z normy nakonec vypadl článek, podle kterého mělo dojít k úplnému zákazu kouření v restauracích, což by nepochybně poškodilo akcie společnosti Philip Morris.

Akcie rostly, akciovým fondům se však příliš nedařilo

Dnes se v USA slaví Den nezávislosti a před prodlouženým víkendem akciový trh obvykle  zažívá výprodeje. Avšak hlavní světové akciové indexy si naopak připsaly za minulý týden vysoké zisky, ke kterým přispěly pozitivní výsledky spotřebitelské důvěry a propad ceny ropy pod úroveň 60 dolarů za barel.

Pražská burza poslední červnový týden zpevnila o 1,16% a zavírala obchodování na hodnotě 1 210 bodů. Český akciový trh pomalu nabíhá na letním režimu a aktivita se na něm výrazně snižuje.

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

Název fondu

Výsledek

Název fondu

Výsledek

Akciové

ISČS-SPOROTREND

1,60%

ČPI - OPF Nové ekonomiky

-1,13%

IKS Světových indexů

-0,31%

ČPI - OPF Globálních značek

-1,11%

ČPI - OPF Farmacie a biotechnologie

-0,34%

ČSOB Akciový Mix

-0,97%

Dluhopisové

ČSOB dluhopisových příležitostí

0,69%

ČSOB Bond Mix

0,10%

ISČS-TRENDBOND

0,50%

ČPI - OPF Korporátních dluhopisů

0,14%

IKS Plus bondový

0,34%

Pioneer - obligační fond

0,17%

Fondy fondů

ISČS - OPATRNÝ MIX FF

0,11%

ISČS-GLOBAL STOCKS FF

0,18%

IKS - MAX

0,09%

IKS - MAX 3

0,17%

ISČS - KONZERVATIVNÍ MIX FF

0,06%

ISČS - DYNAMICKÝ MIX FF

0,05%

Peněžního trhu

IKS Peněžní trh

0,09%

Pioneer-Sporokonto

0,00%

ISČS-SPOROINVEST

0,08%

ČSOB Výnosový

0,02%

ČPI - OPF Peněžního trhu

0,04%

  

  

Smíšené

IKS - MAX 2

0,76%

ČSOB středoevropský

-0,44%

ISČS-Výnosový OPF

0,60%

ČSOB bohatství

-0,25%

IKS Balancovaný

0,33%

J&T OPPORTUNITY CZK

-0,08%

Čisté prodeje mil. Kč

ISČS-SPOROBOND

95,4

ČSOB bohatství

-26,4

AIG FCE stredoeurópský

65,3

IKS Peněžní trh

-13,4

ISČS-SPOROINVEST

26,7

ČSOB středoevropský

-7,0

Zdroj: UNIS

Přestože světové akciové trhy minulý týden zakončily obchodování se ziskem, podle statistiky UNIS se pouze fondu ISČS SPOROTREND podařilo připsat svým podílníkům 1,60%. Ostatní akciové podílové fondy zažily propad související s relativně vyššími cenami podílových listů koncem předminulého týdne, které ani výraznější růst nedokázal dostat do černých čísel. Úspěšný týden prožily dluhopisové podílové fondy. Díky zvýšené poptávce po českých dluhopisech žádný fond nezakončil obchodování ve ztrátě.

Peníze v bankách nevydělávají. Zhodnoťte je ve fondech.
Podílové fondy - speciální příloha

Myslíte si, že počáteční nezájem investorů o akcie společnosti CME vystřídá nákupní horečka? Pomůže jim nový zákon, kterým se přerozdělí více než miliarda českých korun mezi komerční stanice? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz