Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přinesou povodně výrazně levnější byty?

aktualizováno 
Rozvodněné tuzemské řeky způsobí zřejmě v příštích měsících výrazné změny na trhu nemovitostí. Lze totiž předpokládat, že se ceny realit v záplavových oblastech v důsledku poklesu poptávky výrazně sníží. Nastane tedy ta pravá chvíle k výhodnému nákupu nemovitostí?

Dopady více než stoleté vody na tuzemský realitní trh budou bezesporu velmi významné. Připomenutí toho, co voda dokáže, ovlivní nejen cenu pozemků, domů a následně i bytů, ale i chuť nových investorů v těchto oblastech stavět své projekty.  Dopady povodní ovšem nebudou všude stejné. Je logické, že se projeví jinak v Praze a jinak třeba v chatové oblasti na břehu Berounky. Lze ale očekávat výrazný pokles cen například u bytů v záplavových oblastech Prahy?

V některých médiích se již objevily citace realitních makléřů, kteří mluvili o drastickém poklesu cen v záplavových oblastech. Výjimkou nebyly ani odhady poklesu o 20 až 40 procent i v atraktivních lokalitách Prahy. Lidé mají ovšem velmi krátkou paměť a proto lze očekávat, že alespoň v Praze se takto vysokých poklesů nedočkáme. K několikaprocentnímu pádu cen dojde v Praze zřejmě především u nemovitostí umístěných v relativně méně atraktivních lokalitách, které byly posledními povodněmi dotčeny nejvíce. Jedná se tak o několik málo ulic v Karlíně, Holešovicích a Smíchově. Ve velmi lukrativních lokalitách na obou březích Vltavy sice bezesporu dojde k mírnému poklesu poptávky, ovšem při jejím stávajícím objemu nelze předpokládat, že by zde ceny starších nemovitostí nějak výrazně poklesly. Naopak dojde pravděpodobně k růstu cen nájemného v kancelářských a ostatních komerčních prostorech. Stoletá voda totiž zvýší nároky na zabezpečení objektů proti zatopení jak u starších, tak u nově budovaných objektů, a to vlastníci těchto realit bezesporu promítnou do výše nájemného.

Orientační ceny bytů v zaplavených ulicích Prahy před povodněmi

Staré město

Valentinská ulice

100 až 110 tisíc Kč za m2

Nové město

Těšnov

38 až 45 tisíc Kč za m2

Karlín

Křižíkova ulice

35 až 45 tisíc Kč za m2

Holešovice

Dělnická, Tusarova

30 až 35 tisíc Kč za m2

Zdroj: nabídky realitních kanceláří

Pokles poptávky v záplavových oblastech by rovněž mohl zapříčinit mírný růst cen nemovitostí v oblastech se stejnou atraktivitou, které jsou ovšem mimo dosah rozvodněné řeky.  Právě sem budou svůj zrak směřovat ti, kteří ztratí zájem o nemovitosti v dosahu případných záplav. Obdobnou situaci jako v Praze lze očekávat také v Plzni, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a dalších velkých městech.

Jiný vývoj pravděpodobně zaznamená trh realit mimo velká města. Drastická bude ztráta hodnoty nemovitostí umístěných v postižených obcích s několika málo stovkami obyvatel, kde bude pokles zájmu ze strany kupujících pravděpodobně nejvýraznější. Zájem o hranice záplavových oblastí vzroste výrazně také u rekreačních objektů a stavebních pozemků v chatových osadách a rekreačních oblastech. Zatímco pozemky a budovy nad hranicí velké vody si svou hodnotu uchovají či jejich cena poklesne jen mírně, nemovitosti pod pomyslnou čarou svou hodnotu zredukují o desítky procent. Velkým problémem by ovšem mohlo být vylidnění těchto oblastí  v případě, že chataři ztratí o danou lokalitu zájem. Nemovitosti zbylých chatařů v „mrtvých“ rekreačních osadách by v tom případě ztratily svou stávající hodnotu.

Pro odhad budoucího vývoje nám mohou dobře posloužit i povodně na Moravě z roku 1997.  Vzorovým příkladem může být například Ostrava a její okolí. Zatímco se ceny v méně atraktivních lokalitách v prvních letech po povodních o několik procent propadly, v lokalitách s velkým zájmem investorů nezanechaly povodně téměř žádné stopy. Snad nejhůře ovšem dopadli majitelé nemovitostí v části Nová Ves, kde vydal Stavební úřad tzv. stavební uzávěru. Znemožněním rekonstrukcí a výstaveb nových objektů se staly zdejší nemovitosti takřka neprodejné.

Nekupujte proto zajíce v pytli. Problém s případnou nemovitostí, která byla zakoupena za výhodných podmínek v záplavovém území, může být totiž ještě horší. Stavební uzávěra bývá v podobných případech jen dočasným řešením, které zamezí neuváženému stavebnímu ruchu v nežádoucích místech. Častým pokračováním stavební uzávěry bývá změna územního plánu, která může vzhledem  ke svému dlouhodobému charakteru vaše záměry na velmi dlouhou dobu zmrazit.

Ovlivní hranice záplavových oblastí vaše rozhodování v případě, že budete uvažovat o koupi nemovitosti? Přiměla by vás k takové koupi snížená cena, nebo by zvítězil strach z velké vody?

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov,...

Vlastní bydlení má dnes v Česku 61 procent lidí, v nájmu žije jen 24 procent Čechů, v družstevním bytě 10 procent lidí...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz