Příplatek za noční práci

Rád bych se zeptal, zda náleží příplatek za noční práci všem zaměstnancům, kteří pracují v době od 22. do 6. hodiny, nebo pouze těm, kteří v této době odpracují nejméně tři hodiny ze své pracovní doby v rámci 24 hodin? (Z. Konrád, Teplice)

Pokud zaměstnavatel nevyplácí příplatek za práci v noci, jedná tak v rozporu s pracovněprávními předpisy. Zaměstnanec má nárok na tento příplatek za práci v noci, pokud pracuje v noční době (dle ustanovení 99 odst. 1 zákoníku práce, to je doba mezi 22. a 6. hodinou).

Výše příplatku ke mzdě činí (dle ustanovení 5 nařízení vlády č. 333/1993 Sb.) nejméně šest korun za jednu hodinu práce v noci. Tato částka může dále být zvýšena v kolektivní smlouvě. Nárok na poskytování příplatku za práci v noci nezávisí na odpracování určitého počtu hodin v noční době ani na pravidelnosti práce.

Pokud však zaměstnanec odpracuje v noční době pravidelně nejméně tři hodiny ze své pracovní doby v rámci 24 hodin po sobě jdoucích, je zaměstnavatel povinen mu zajistit na své náklady vyšetření lékařem, a to před zařazením na noční práci, pravidelně dle potřeby, nejméně však jednou ročně a dále kdykoliv během zařazení na noční práci kvůli zdravotním poruchám vyvolaným výkonem noční práce.

Pracoviště, na kterém se pracuje v noci, je zaměstnavatel povinen vybavit prostředky pro poskytnutí první pomoci včetně zajištění prostředků umožňujících přivolat rychlou lékařskou pomoc.

Zaměstnavatel u zaměstnanců pracujících v noci musí dále pracovní dobu rozvrhnout tak, aby pracovní doba nepřesáhla osm hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. Není-li to z provozních důvodů možné, může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny za období šesti kalendářních měsíců nepřesáhla osm hodin.