Karenční lhůtu, neboli dobu, po kterou jste sice nemocní, ale peníze ještě nedostáváte, si můžete u pojištění zvolit sami

Karenční lhůtu, neboli dobu, po kterou jste sice nemocní, ale peníze ještě nedostáváte, si můžete u pojištění zvolit sami

Připlaťte si na nemocenskou

Víte, že by vás delší nemoc neúnosně finančně vyčerpala? U některých pojišťoven si můžete pojistit takzvané denní dávky v pracovní neschopnosti nebo při pobytu v nemocnici a tím propad příjmu vyrovnat.

Zatímco roční pojištění hospitalizace vás vyjde na pár stokorun, pojištění denních dávek při pracovní neschopnosti je výrazně dražší. Musíte počítat se stokorunami za měsíc – a za rok tak zaplatíte i několik tisíc.

I tady pojišťovny rozlišují své klienty podle věku a pohlaví, obecně se dá říct, že mladší lidé a muži zaplatí méně než starší a ženy. Ale i když vám nevadí vydat dost peněz a jste už v důchodovém věku, máte smůlu. Většina ústavů lidi na dávky v pracovní neschopnosti starší 55 let nepojistí.

Musíte také počítat s tím, že za první dny na neschopence nedostanete nic
Už když si pojistku sjednáváte, vybíráte si takzvanou karenční lhůtu, neboli dobu, po kterou jste sice nemocní, ale peníze ještě nedostáváte (obvykle 8 až 42 dní). A platí – čím delší karenční lhůta, tím levnější pojištění. Karenční doba existuje i u pojištění pobytu v nemocnici, ale pokud si určitý počet dní ve špitále poležíte, pojišťovna vám pak zpravidla vyplatí peníze zpětně už od prvního dne hospitalizace.

Ale to není vše. Abyste mohli peníze čerpat, musíte splnit ještě takzvanou čekací dobu, většinou tři měsíce, u těhotných devět. To znamená, že když onemocníte týden po podpisu smlouvy, nedostanete nic. Výjimkou je pouze úraz či infekční onemocnění, kdy pojišťovna dávky vyplatí.

Z tabulek ZDE vyčtete, kolik stojí roční pojištění pro různé typy lidí. Pojišťovna jim bude vyplácet buď 300 nebo 500 korun denně.