Pohovor - (c) profimedia.cz/corbis

Pohovor - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Připravte se na přijímací pohovor, získejte z uchazeče maximum

  • 25
Vybrali jste si uchazeče podle životopisu a hodláte si jej prověřit tváří v tvář? Pak byste měli vědět, jak se dobře připravit na přijímací pohovor, abyste nebyli ničím zaskočeni a současně abyste se o uchazeči dozvěděli vše, co potřebujete.

O tom, jak rozpoznat nedostatky uchazeče z životopisu jsme si již napsali – ZDE. Nyní se podíváme na další kroky.

Předem upozorňuji na to, že opomeneme možnosti velkých firem, kde se předvýběr popřípadě celý výběr uchazečů realizuje prostřednictvím personálního/náborového oddělení a pracovníci zmíněných oddělení jsou pro výběr uchazečů dobře proškoleni. Naopak se zaměříme na podmínky firem menších až středních, kde nábor nových zaměstnanců padá přímo na bedra managera firmy – budoucího nadřízeného uchazeče.

Jeden málo, deset moc
Takže, vytipovali jsme si podle životopisů několik uchazečů, kteří se nám zdají být na námi inzerovanou pozici vhodní a chceme si je pozvat na pohovor. Není dobré si zvát příliš velké množství uchazečů jako 10,15 apod. (počet se pochopitelně odvíjí od typu pozice, zájmu o pozici atd.) Je to mrhání silami a časem. Na druhou stranu se ani nespoléhejte na pohovor s jediným uchazečem. Jednak vás tento člověk svými kvalitami vůbec nemusí „oslnit“ a jednak je dobré mít na výběr z více prověřených uchazečů.

Nejprve vhodný čas a místo
Uchazeče kontaktujte nejlépe telefonicky, máte tak možnost okamžitě si domluvit termín prvního kola pohovoru podle vašich i uchazečových dispozic. Stejně tak si ovšem prověříte, jestli vůbec stále ještě trvá jeho zájem o danou pozici, jestli už se nerozhodl pro jinou nabídku. Mail není pro tento případ dostatečně pružným informačním kanálem. Navržený termín schůzky dobře zvažte, je nevhodné termín následně posouvat v nejhorším případě třeba i několikrát, a to jen proto, že nezvládáte svůj time management.   

Pro pohovor zvolte nějakou volnou místnost v budově své firmy, rozhodně pohovor neveďte uprostřed open space plné kolegů. Vhodná může být vaše samostatná kancelář, ale také třeba zasedací místnost. O zapůjčení prázdné kanceláře můžete také požádat kolegu, pokud jí disponuje. Místnost by měla být vyvětraná, nejlépe bez rušivých vlivů – hluk, fotky, obrázky atp., které by mohly odvádět uchazečovu pozornost. Uchazeči je dobré nabídnout nějaké občerstvení v podobě vody, kávy, nebo čaje, proto počítejte i s touto možností a připravte na ni například svou asistentku.

popisekBEZ VIZITKY ANI KROK:
aneb jak ji správně předat

Připravte se na každého zvlášť
Místo a čas máte připravené, teď se ještě musíte připravit na konkrétního uchazeče. Před každým přijímacím pohovorem si znovu pročtěte jeho životopis, abyste přesně věděli s kým budete mluvit. Bylo by trapné, kdybyste se spletli a pokládali jej za někoho jiného. Podle v CV uvedených dispozic (praxe, dovedností atd.) pak upravte svůj plán pohovoru.

Soustřeďte se v připravených dotazech na informace, které vás v CV překvapily, které vám nejsou jasné, které přímo zasahují do pozice a budoucího pracovního času uchazeče. Například – jeden z vašich uchazečů dosud studuje, pak vás musí zajímat co přesně studuje, kolik tráví studiem času, kdy bude se studiem končit, jaké jsou jeho plány po ukončení studia atp.

Pokud budete mít postup pohovoru dobře připravený, teprve poté máte šanci se o uchazeči dozvědět maximum. Forma pohovoru, kdy se manažer s uchazečem jen tak volně baví, je sice pro uchazeče velice příjemná, ovšem manažerovi ve výběru příliš nepomůže.

Proto se také v následujícím článku o úspěšném zvládnutí pohovoru podíváme na to, nač a jak se ptát, abychom získali o uchazeči maximum relevantních informací.