Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přísun peněz se zastavil - změní náladu nové fondy?

aktualizováno 
Statistika Asociace pro kapitálový trh o investicích domácích investorů do zahraničních fondů jen potvrdila současný trend. Přestáváme masivně investovat do dluhopisových fondů, ale naopak více prostředků putuje do rizikovějších fondů akciových. Další čtvrtletí jsou nejvíce rostoucím segmentem zajištěné fondy, u kterých činí nárůst majetku 31 %.

Na údajích z Asociace pro kapitálový trh (AKAT), která shromažďuje data od jednotlivých distributorů fondů v ČR, lze ukázat i vliv změny daňových zákonů na sektor kolektivního investování. Zatímco majetek v domácích fondech ve třetím čtvrtletí poklesl o 7,3 %, investice do zahraničních fondů naopak dosáhly o 10,8 % vyšší hodnoty než na konci června. To je dáno tím, že korporátní investoři vybírali peníze z domácích fondů peněžního trhu, čímž se chtěli vyhnout placení vyšších daní. Celkově měli domácí investoři k 30.9. ve fondech 147,2 mld. Kč, z toho 105,9 mld. Kč v domácích fondech a 41,3 mld. Kč ve fondech zahraničních správců (ze statistiky Unie investičních společností za říjen vyplývá další odliv prostředků z domácích fondů: k 31.10. činil majetek ve fondech 104,7 mld. Kč - více ZDE).

Jak již bylo řečeno, největší nárůst zaznamenaly zajištěné fondy. To je sice vysvětlitelné nízkou srovnávací základnou, nárůst o 31 % z 3,2 mld. Kč na 4,2 mld. Kč není v absolutních číslech nijak velká částka (vzhledem k celkovému majetku ve fondech), nicméně tato jedna miliarda korun představuje více jak čtvrtinu nárůstu ve všech zahraničních fondech (nárůst o 3,8 mld. Kč za třetí čtvrtletí). Přestože investice do zahraničních akciových fondů stouply o 11 % na 6,1 mld. Kč, stále ještě velmi konzervativní přístup domácích investorů dokumentuje 2,1 mld. Kč, o které vzrostly investice do fondů peněžního trhu.

Nejvíce peněz do zahraničních fondů jde přes bankovní domy, ČSOB je na prvním místě žebříčku zprostředkovatelů s takřka polovičním podílem 20 mld. Kč, druhá ING Bank má již „pouze“ 7 mld. Kč, HVB Bank 4 mld. Kč, Česká spořitelna 2,8 mld. Kč a pátý Conseq Finance 1,6 mld. Kč.

Tři nové fondy, jeden přeměněný

Novinkou uplynulého týdne je představení spolupráce Citibank a společnosti Credit Suisse Asset Management (CSAM), které společně uvádějí na trh tři nové korunové fondy. Credit Suisse Asset Management investiční společnost, součást CSAM v české republice (kromě pojišťovny, penzijního fondu a správce aktiv), je obhospodařovatelem tří fondů, které v současnosti začíná exkluzivně nabízet Citibank - u jiných zprostředkovatelů se proto s těmito fondy nesetkáme. Spojení s bankou vysvětluje nabídku fondů pro retailovou klientelu u společnosti, která nedisponuje rozsáhlou distribuční sítí a nemohla aby tak konkurovat např. bankám jako Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka či skupině PPF (ČP Invest).

Fondy, které CSAM nabízí se podobají (jak je vidět již z názvu fondů) před nedávnem ukončené nabídce fondů Citicorp. Citicorp investiční společnost uzavřela čtyři podílové fondy v návaznosti na „strategické rozhodnutí“ Citibank koncentrovat správu aktiv pouze do několika center. Nyní CSAM přichází s fondem peněžního trhu, dluhopisovým a smíšeným.

Fond peněžního trhu Credit Suisse Money Czech Crown Fund bude tradičním konzervativním fondem investujícím do korunových krátkodobých dluhopisů. Vstupní poplatek je nastaven na maximálně 1 % z investice a manažerský poplatek na 0,9 % p.a. ze spravovaného majetku.

Dluhopisový Credit Suisse Bond Czech Fund, bude stejně jako smíšený fond Credit Suisse Select Balanced Fund investovat do dluhopisů a instrumentů s fixním výnosem denominovaných v českých korunách. Smíšený fond bude mít 20 – 60 %

Přečtěte si více článků o fondech a o kapitálových trzích v naší specializované sekci
ZDE

portfolia zainvestovánu v akciích, především českých „blue chip“ titulech. V současnosti je podle Kamily Horáčkové z CSAM podíl akcií blíže horní mezi vzhledem k pozitivnímu výhledu na akciovém trhu. Vstupní poplatky jsou maximálně 3 % u dluhopisového fondu a 5 % u smíšeného, správcovské potom 1,2 %, resp. 1,5 % p.a. Všechny tři fondy CSAM jsou růstové, takže nevyplácejí průběžné výnosy (dividendy).

Pro Citibank, která formou „open architecture“ (o trendech v poskytování investičních služeb si můžete přečíst v TOMTO článku) nabízí dalších 160 fondů (např. společností CSAM, ING, Janus,...) znamenají tyto tři fondy doplnění portfolia o korunové investice, nicméně tyto fondy mají u nás již „zavedené“ konkurenty a může pro ně být těžké získat vyšší majetek pod správu.

Dalším fondem, jehož podílové listy lze od minulého týdne nakupovat (a prodávat zpět investiční společnosti) je 1.IN Křišťálový fond, jenž vznikl přeměnou Křišťálového investičního fondu na otevřený podílový fond (k výmazu investičního fondu z Obchodního rejstříku došlo k 31. říjnu 2003). Jedná se o smíšený fond, který má maximálně 70 % portfolia umístněnu do akciových instrumentů a minimálně 10 % do dluhopisů. Vstupní poplatek je shodný se správcovským ve výši 2 %, minimální investice do fondu je stanovena na 5 000 Kč. Správcem fondu je První investiční společnost (PIAS), součást skupiny ČSOB, majetek fondu je nyní 942 mil. Kč.

V tomto týdnu, od 24. listopadu, lze opět po měsíci prodávat podílové listy fondu J&T Perspektiva. Odkupy byly pozastaveny z důvodu slučování fondu J&T Perspektiva s fondem J&T Perspektiva – P (k 28. 10. 2003).

Obchodování podle UNISu

Uplynulý týden nebyl dobrý pro akcie, které ztrácely v důsledku politických událostí (teroristické útoky v Turecku, situace v Iráku), slábnoucího dolaru a poklesu investic do amerických aktiv ze strany evropských a asijských investorů. Oslabily tak i domácí akcie a poslaly takřka všechny akciové fondy do červených čísel. Největší propad postihl fond ISČS Sporoternd, ten se tak v ročním horizontu dostal téměř na dosah fondu ČPI nové ekonomiky, který na něj se 17,5 % ztrácí necelých 2,5 %. Geopolitické riziko naopak pomohlo dluhopisům a dluhopisovým fondům. Kromě dvou „rizikovějších“ fondů skončily všechny s kladným přírůstkem.

Ze statistiky čistých prodejů domácích fondů je opět patrný odliv prostředků z méně výkonných fondů dluhopisových a smíšených. Celkově za týden odteklo z fondů 628 mil. Kč, pokud budeme uvažovat pouze fondy určené pro drobné investory, pak je toto číslo „pouze“ 561 mil. Kč.

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Fond farmacie a biotech. 0,04% ISČS SPOROTREND -5,11%
AKRO Eurotech -1,28% IKS fond světových indexů -4,61%
ČPI Fond ropného a energet. průmyslu -1,28% ČPI Fond nové ekonomiky -4,33%
Dluhopisové ISČS BONDINVEST 0,45% ISČS TRENDBOND -0,99%
ČPI Fond státních dluhopis 0,41% IKS Plus bondový -0,98%
ISČS SPOROBOND 0,38% ČPI OPF korp. dluhopisů 0,03%
Fondy fondů IKS fond fondů -4,57%    
ISČS GLOBALTREND -4,86%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,05% AKRO OBLIGACE -0,52%
IKS peněžní trh 0,05% IKS Dividendový 0,00%
ČSOB výnosový 0,04% ČPI - OPF Peněžní 0,01%
Smíšené 1.IN Fond bohatství 0,37% IKS balancovaný -2,91%
ČPI  Moravskoslezský 0,19% AKRO mezinárodní balancovaný -1,86%
ČPI  Český OPF 0,18% AKRO Výnosový -1,74%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 86,4 ČPI  Český OPF -234,3
IKS peněžní trh 11,5 ISČS SPOROBOND -133,6
Živnobanka růstový fond 4,4 ČPI  Moravskoslezský -116,0
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.