Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přiznaná státní podpora u stavebního spoření klesá

aktualizováno 
Stavební spořitelny vyhlásily rok 2008 za rekordní. Poskytly nejvíce úvěrů v historii. Meziročně uzavřely i více smluv o stavebním spoření, přesto celková přiznaná státní podpora klesá. Stát ušetřil 750 milionů korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Spoření a státní příspěvek

Stavební spoření se po změně legislativy v roce 2003, kterou se snížil státní příspěvek ze stavebního spoření, začíná stabilizovat. Podle údajů ministerstva financí bylo uzavřeno více než 700 000 nových smluv o stavebním spoření. To je sice jen o něco více než před deseti lety, nicméně oproti roku 2004, kdy došlo k dramatickému poklesu, to znamená nárůst na více než dvojnásobek.

Zatímco počty smluv rostou znovu od roku 2004, průměrná cílová částka nepoklesla od roku 2001. Z necelých 137 000 korun se do loňského roku zvýšila na více než 300 000 korun. V loňském roce ale její růst zpomalil. Na zvyšování cílové částky působí především klienti žádající o úvěr, naopak ji limitují pouze spořící klienti, pro které je optimální cílová částka výrazně nižší než průměr.

Přestože počet nových smluv rostl a zároveň rostla i cílová částka, přiznaná státní podpora klesá. Důvodem je, že končí více smluv, než kolik jich lidé otvírají. Počet aktivních smluv ve fázi spoření klesá od roku 2003. V této perspektivě je zajímavé, že výdaje na státní příspěvek klesají až od roku 2005.

"Postupně se však mění struktura portfolia smluv. Roste podíl smluv uzavřených po 1. 1. 2004, tzv. "nových" smluv se státní podporou max. 3 000 korun, na celkovém počtu smluv stavebním spoření. Ten ke konci roku 2008 činil 43 procent, což je oproti roku 2007, kdy podíl činil 31,1 procenta, nárůst o cca 11,9 procentního bodu. Se zvyšováním podílu smluv s režimem státní podpory 3 000 korun se záloha státní podpory poskytovaná účastníkům stavebního spoření každoročně snižuje," uvádí komentář ministerstva financí.

Infografika vývoje stavebního spoření

Lidé postupně vypovídají starší smlouvy o stavebním spoření, čímž přicházejí o nárok na státní podporu ve výši až 4 500 korun ročně. Zároveň méně lidí uzavírá nové smlouvy, než kolik jich své smlouvy vypovídá, a nenárokují tak státní podporu v aktuální výši až 3 000 korun.

Navzdory poklesu objemu přiznané státní podpory je tato vyšší než v roce 2003, kdy došlo k jejímu snížení pro nové smlouvy.

Prostřednictvím stavebního spoření lidé naspořili již přes 400 miliard korun.

Úvěry ze stavebního spoření

Zatímco počet i objem hypotečních úvěrů v loňském roce klesl, úvěrů ze stavebního spoření přibylo. Jediný ukazatel, který zaznamenal pokles, byl počet poskytnutých řádných úvěrů ze stavebního spoření (o necelá 2 procenta), ovšem tento "schodek" vydatně nahradily úvěry překlenovací. Navíc i objem řádných úvěrů navzdory poklesu jejich počtu vzrostl.

Za pozornost stojí poměr řádných a překlenovacích úvěrů. Přestože překlenovací úvěry tvoří co do počtu jen 41,3 procenta úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami, jejich objem na poskytnutých prostředcích tvoří 81,1 %. To lze vysvětlit dvěma skutečnostmi.

První z nich je relativní obtížnost získání řádného úvěru ze stavebního spoření. Klient musí spořit 2 roky, dosáhnout dostatečně vysokého hodnoticího čísla a především naspořit řádově 35-50 procent cílové částky. Zejména poslední podmínka předurčuje stavební spoření spíše pro nižší objem řádných úvěrů. U překlenovacích úvěrů klient může získat prostředky i bez naspoření jediné koruny.

Druhá skutečnost nebývá tak patrná, ale poměr průměrné výše překlenovacích a řádných úvěrů vysvětluje mnohem přesvědčivěji. Zatímco řádný úvěr je poskytnut na částku rovnající se rozdílu cílové částky a naspořených prostředků, přičemž klient začíná rovnou úvěr splácet, překlenovací úvěr je poskytnut na celou cílovou částku. Klient úvěr nesplácí, platí pouze úroky a dospořuje do té doby, než získá nárok na přidělení řádného úvěru. Teprve poté je úvěr "překlenut" na řádný, je částečně splacen naspořenou sumou a začíná se řádně splácet.

Více si přečtěte na Hypoindex.cz.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz