Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příznivé podmínky leasingu z pohledu nájemce přetrvávají

  9:54aktualizováno  9:54
Dnes vám přinášíme rozhovor s výkonným ředitelem společnosti ŠkoFIN Richardem Dvořákem. Hovořit budeme samozřejmě o leasingu, potřebách nájemců a perspektivách českého leasingového trhu.
Dnes vám přinášíme rozhovor s výkonným ředitelem společnosti ŠkoFIN Richardem Dvořákem. Hovořit budeme samozřejmě o leasingu, potřebách nájemců a perspektivách českého leasingového trhu.

Myslíte, že popularita leasingového financování bude nadále pokračovat nebo je už trh osobních automobilů z podstatné části nasycen?
Domnívám se, že celkový trh osobních automobilů dosáhl své standardní úrovně, která v sobě zahrnuje opakované nákupy vozů a jen z velmi malé části je ještě prostor pro dodatečný boom způsobený určitou vyhladovělostí našeho automobilového trhu před rokem 1989. Lze tedy říci, že přírůstky českého automobilového trhu budou standardní a vývoj trhu bude z velké části ovlivňovat celková recese či konjunktura v automobilovém průmyslu. Z hlediska leasingu osobních vozů bude určitě nadále velmi populární finanční leasing.

Prodej automobilů na splátky. Myslím si, že v této oblasti je velká konkurence ze strany bank, které nabízejí svým klientům spotřebitelské úvěry na automobily. Jaký je váš názor na perspektivu tohoto produktu?
Prodej aut na splátky je jednou z forem financování, která se v současné době svým způsobem začíná probouzet. Nicméně vzhledem k určité právní nestabilitě postavení věřitele, se domnívám, že ze strany financující společnosti bude i nadále dávána přednost finančnímu leasingu, kde vlastníkem automobilu zůstává leasingová společnost. V současné době má finanční leasing v oblasti osobních automobilů příznivý daňový režim, který zdůvodňuje atraktivnost tohoto způsobu financování.

Velmi často se v současnosti hovoří o velmi výhodných podmínkách leasingu z pohledu nájemce. Může se podle vašeho názoru stát leasing pro nájemce ještě výhodnějším než doposud nebo již prostor pro zlevňování leasingu není.
Z hlediska vývoje cen leasingu se domnívám, že leasing dosáhl úrovně, která se v prvních měsících letošního roku standardizovala. Z pohledu leasingových společností samozřejmě na nižší úrovni, než bychom si přáli, z pohledu zákazníka, tedy nájemce, naopak na velmi příznivé úrovni.
Domnívám se, že pro nájemce tato příznivá situace zůstane zachována v průběhu celého roku, pokud nedojde k nějakým dramatickým změnám na finančních trzích. Budoucí vývoj cen bude ovlivněn především úrokovými sazbami na peněžních trzích a nedomnívám se, že by mělo dojít k dalšímu výraznému snižování leasingu v důsledku konkurenčních bojů.

Jaká je nejobvyklejší doba splácení nových osobních automobilů? Preferují klienti nějakou dobu trvání splátkových kalendářů?
Myslím si že i v roce 2001 zůstane nejoblíbenější dobou splácení osobních automobilů rozmezí mezi 36 a 48 měsíci. Dají se však u určité omezené skupiny klientů vypozorovat jisté tendence prodlužovat dobu leasingu. Nejžádanější je však stále standardní trvání leasingové smlouvy po dobu 36 měsíců.

Na českém leasingovém trhu stále existuje vysoký počet leasingových společností. Je pravděpodobné, že dojde k postupnému snižování jejich počtu na trhu?
Leasingový trh v ČR se nadále výrazně koncentruje. Je to zřejmé především z obratu několika prvních, tedy největších leasingových společností. V důsledku toho, lze přepokládat, že pro menší a střední společnosti se tato oblast obchodu stane méně atraktivní a pravděpodobně budou hledat doplňkové služby ke klasickému leasingu nebo postupně přecházet na jinou činnost. Jinými slovy: ano, lze očekávat, že se celkový počet leasingových společností bude snižovat a bude nadále narůstat určitá koncentrace trhu.
Na druhou stranu je ovšem třeba si uvědomit, že z hlediska statistiky počtu leasingových společností, které jsou členy Asociace leasingových společností nedochází k žádným dramatickým změnám. Řekl bych, že standardně se počet leasingových společností udržuje řádově na čísle 120 a k žádném výraznému poklesu nedošlo. Trend je ale zřejmý: malé společnosti s českým kapitálem své aktivity omezují nebo i ukončují a přicházejí společnosti především se zahraničním kapitálem, tedy dceřiné společnosti známých nebo renomovaných evropských, případně světových leasingových společností.

Myslíte si, že ještě mohou nastat výhodnější podmínky leasingu z pohledu nájemce nebo se naopak bude leasing zdražovat? Těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Další nabídka

Kurzy.cz

Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky.
Novinka ve výplatě sociální dávky: Místo peněz budou poukázky.

Stát se rozhodl zatočit s těmi, kteří zneužívají příspěvky na živobytí. Místo peněz budou dostávat část přídavku ve for... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.