Pro častou změnu povolaní nebo pro věrnost firmě?

Neodsuzuju ty, kteří po dvou letech mění zaměstnavatele. Je to přesně doba, kdy zaměstnanec zvládá potřebné procesy, vztahy, zná reálnou možnost rozvoje a růstu.

Častěji mění zaměstnání zaměstnanci, kteří mají co nabídnout, či je jejich profese nedostatková. Výhody změny zaměstnání nelze jednoznačně napsat ani generalizovat. Mezi nejčastější patří: zvýšení platu, větší flexibilita časová, větší kompetence a rozhodovací pravomoc, vyšší možnost osobního a profesního růstu, lepší benefitní systém, objektivní systém hodnocení pracovního výkonu, kvalitní interpersonální vztahy, kultura a praktiky firmy.

A nevýhody? Pokud se změnou zaměstnání měníte též obor specializace nebo předmět podnikání, snižuje se vaše možnost stát se specialistou a znalcem v daném oboru. Můžete se připravit též o možnost interního postupu do vyšší pracovní pozice. Obdobné je to se získáváním větší zodpovědnosti s vyššími pravomocemi.

Pro věrnost firmě
Proč setrvat dlouho u firmy? Když tam pracujete jako specialisté, nebo jde-li o zaměstnavatele, který je stabilní, má adekvátní firemní kulturu, systém odměňování a benefitů a poskytuje jistotu stálého zaměstnání.

Nové pracovní zařazení s sebou nese navíc i nutnost orientovat se v mezilidských vztazích v pracovním okolí, ve formálních i neformálních vazbách, dále v „nepsaných zvyklostech“, takže jestli tohle pro vás představuje problém, časté změny práce pro vás nebudou.

Jako loajální a věrný zaměstnanec můžete čekat spíše než ten, který často mění, že do vás zaměstnavatel bude investovat.

Pozor však na to, když máte úzkou specializaci nebo naopak nižší vzdělání, hrozí tendence setrvávat ve firmě i v případě, že se jí nedaří příliš dobře. Loajální zaměstnanci také někdy nevnímají dostatečně reálně problémy společnosti, případně jiné negativní jevy ve vztazích, procesech nebo chování uvnitř firmy i navenek.