Pro efektivní jednání pozvěte facilitátora

  10:00aktualizováno  10:00
Slovo facilitation znamená usnadňovat. V manažerské praxi facilitátor usnadňuje průběh například obchodního jednání, workshopu, nebo firemní porady. Jak nejefektivněji využít výše zmíněné?

Průzkumy ukazují, že pokud se pracovně

Worshopy a facilitace jako módní vlna?

Jsou workshopy a facilitace jen módní vlna? Ano i ne. Dané metody se osvědčují, protože lépe pracují s charakteristikami současné pracovní generace, takzvané generace X. Ta se od těch předchozích značně liší.


* Krize mezi válkami dala vzniknout takzvané tiché generaci, která pracovala v mohutném poválečném rozvoji. Tehdy byly stabilita, dlouhodobý pracovní vztah založený na direktivě a jasné hierarchii zcela respektovány. Po ní nastoupila "baby boomers", generace zažívající rozmach a stabilitu. Loajalita k dané firmě byla stále důležitá a respektovaná.

* Poté přichází generace X (narozeni 1964-1979), která zažívá lehkou stagnaci ekonomiky v celosvětovém měřítku, propouštění svých rodičů ze zaměstnání. Generace X je z rodin, kde narůstaly rozvody. Je poznamenána větší volností, ale i nejistotou. Neuznává autoritu, těžko zvládá konflikty. Její příslušníci získávají rychlý posun ve vědomostech díky novým IT technologiím. Jsou rychlí, cílevědomí, orientovaní na výkon. Úctu a vážnost je nutné si u nich získat. Umějí být loajální k týmu, ale ne ke společnosti jako celku. Jsou zaměřeni na své rodinné zázemí. Chtějí, aby je práce bavila, očekávají okamžité výsledky a odměnu, případně pokárání. V řízení jsou velmi demokratičtí, jejich největší slabinou je však znalost vlastních schopností. Tuto charakteristiku nové techniky práce vedení lidí respektují. Workshopy a facilitace umějí velmi dobře využít potenciál současné pracovní generace a nasytit její potřeby. Proto jsou dnes tak vyhledávané a úspěšné.

náročných jednání ujme někdo neutrální a nezávislý na problému, s velkou pravděpodobností bude jednání efektivní a skončí úspěšně. Zvláště pokud má dotyčný schopnosti a dovednosti facilitovat. Facilitátorem může být někdo, koho si lze najmout zvnějšku, ale také se jím po vyškolení může stát některý pracovník.

Co se od něj očekává? Facilitátor musí umět identifikovat téma, spolupracuje se všemi zainteresovanými na formování klíčových otázek. Musí mít určité znalosti o kontextu, ale není specialista na problematiku, o které se jedná.

Facilitátor nezaujímá expertní roli ve skupině. Je odpovědný za procesy probíhající při jednání, za dodržení a udržení dohodnutého tématu, za respektování časových propozic, za atmosféru provázející jednání, za výstupy z dané porady nebo workshopu. Facilitátor je expert na práci se skupinou, s lidmi.

Musí umět vyjednávat, povzbuzovat jednotlivé členy skupiny a jiné usměrňovat. Protože pracuje s kritikou a musí zvládat konflikty, měl by velmi dobře znát sám sebe. Facilitace vyžaduje člověka vyrovnaného a ukázněného.

Opravdu dobrý facilitátor musí mít dobré znalosti z psychologie lidí a skupin. Dobrá míra empatie, ale zároveň racionální schopnost držet se tématu jsou nutné.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Oprášily odkaz pradědečka a vyrábějí věci, které mají příběh. A živí je

„Velmi překvapené jsme byly obrovským zájmem o naši keramiku v Číně, kam jsme...

Pradědeček Ivany Švarcové měl hrnčířskou dílnu. Po znárodnění jeho živnost komunisté zlikvidovali a čas postupně...

Bývalá špičková manažerka šije „cáklé“ kačeny a vydělává statisíce

Podnikavá Pavlína už zkusila kdeco. A je šťastná.

Když Pavlína Kropáčková před lety zjistila, že čeká dvojčata, praštila s prací špičkové manažerky a s rodinou se...

Demonstranti ve Francii uspěli. Minimální mzda 40 tisíc i prémie

Demonstranti ve Francii uspěli. Minimální mzda 40 tisíc i prémie

Kurzy.cz Francouzský prezident Emanuel Macron podlehl nátlaku hnutí takzvaných žlutých vest a přislíbil Francouzům řadu ekonomic...

Najdete na iDNES.cz